Linux ve Windows ortak yedek alanı [?]

Başlatan Kuheylan, 10 Ekim 2009 - 20:30:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kuheylan

Bilgisayarıma Ubuntu ve xp kurup, ikisinin de kullanabileceği bir yedekleme alanı oluşturmak  istiyorum ama dosya sistemleri ve bağlanma noktalarında sorun yaşıyorum. Önce ubuntu kuracağım. xp için ayıracağım alanın ve ortak depolama alanı için oluşturacağım alanın dosyalama sistemi ve bağlantı noktası ne olmalı?

utdmr

Alıntı yapılan: Kuheylan - 10 Ekim 2009 - 20:30:16
Bilgisayarıma Ubuntu ve xp kurup, ikisinin de kullanabileceği bir yedekleme alanı oluşturmak  istiyorum ama dosya sistemleri ve bağlanma noktalarında sorun yaşıyorum. Önce ubuntu kuracağım. xp için ayıracağım alanın ve ortak depolama alanı için oluşturacağım alanın dosyalama sistemi ve bağlantı noktası ne olmalı?

Bağlantı noktası kullanmanıza gerek yok. İstediğiniz zaman Gnome bağlar zaten onları. Ubuntu için ext4, Windows ve ortak depolama için de NTFS uygun olur.

Ve de neden önce Ubuntu kurmayı seçtiniz? Ubuntu'yu XP'den sonra kurarsanız GRUB kurmanız gerekmez tekrar.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Kuheylan

Elimde sata driver yüklü bir xp cd'si yok. Ubuntuyu önce kurup xp'yi daha sonra yüklemeyi düşünmüştüm. Vista kurmak istemiyordum ama böyle vistayı kurmam gerekecek. vistayla bi sorun olur mu peki?

utdmr

Alıntı yapılan: Kuheylan - 10 Ekim 2009 - 21:14:35
Elimde sata driver yüklü bir xp cd'si yok. Ubuntuyu önce kurup xp'yi daha sonra yüklemeyi düşünmüştüm. Vista kurmak istemiyordum ama böyle vistayı kurmam gerekecek. vistayla bi sorun olur mu peki?
Aslında ikisinde de bir sorun olmaz, ancak şöyle bir durum var, Ubuntu'yu kurduğunuzda MBR'a GRUB yazılır, ardından XP veya Vista kurduğunuzda, MBR'daki GRUB'un yerine kendi bootloader'ini yazar. Bu yüzden de sizin Ubuntu'nuz sapasağlam durduğu halde açamazsınız, GRUB'u Ubuntu Live CD'de basit bir iki komut ile tekrar kurduğunuzda başlangıçta Ubuntu-Vista arası seçim yapabilir hale gelirsiniz.
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

zeitgeist

Yukarıda söylendiği gibi önce Xp'yi kurman daha iyi olurdu ama madem sürücü meselesinden dolayı Ubuntu'yu önce kurmak istiyorsun öyleyse şöyle özetleyebiliriz:

Ubuntu yüklemesi esnasında disk bölümlendirmeye geldiğinde "Elle bölümlendirme"yi seçerek Ubuntu-takas alanı-Xp ve ortak kullanım alanı için bölümleri ayarla. Takas alanını bölüm düzenleden "takas alanı" olarak seç. Ubuntu bölümünü eğer 9.10 sürümünü kuruyorsan ext4 dosya sistemi olarak belirle ve bağlanma noktası olarak "/" seçeneğini belirleyip diski formatlamaya bir tik at. Sonrasında Xp için ayırdığın bölümü bağlanma noktası olarak "/windows" olarak belirleyip (buradaki windows ismini istediğin biçimde değiştirebilirsin) formatlamaya tik at ve format türü olarak ntfs yi seç. Son olarak ortak kullanım alanı için ayırdığın bölüme de Xp bölümüne uyguladığın seçenekleri uygula.

Ubuntu'yu kurduktan sonra Xp'yi kur, ardından forumda sabit bir başlıkta olan "yeniden grub kurulumu" yöntemini uygula.

Son olarak şunu hatırlatayım eğer ntfs bölümleri Ubuntu kurulumda bağlamazsan daha sonra Ubuntu altında ntfs-config programıyla bağlanmasını sağlayabilirsin. 
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

@zeitgeist'e ek olarak sadece bağlama noktası olarak /media/windows, /media/yedek hatırlatması yapabilirim. Biraz daha genel kullanılan dizinlerdir bunlar :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kuheylan

Alıntı yapılan: zeitgeist - 10 Ekim 2009 - 23:30:30
Yukarıda söylendiği gibi önce Xp'yi kurman daha iyi olurdu ama madem sürücü meselesinden dolayı Ubuntu'yu önce kurmak istiyorsun öyleyse şöyle özetleyebiliriz:

Ubuntu yüklemesi esnasında disk bölümlendirmeye geldiğinde "Elle bölümlendirme"yi seçerek Ubuntu-takas alanı-Xp ve ortak kullanım alanı için bölümleri ayarla. Takas alanını bölüm düzenleden "takas alanı" olarak seç. Ubuntu bölümünü eğer 9.10 sürümünü kuruyorsan ext4 dosya sistemi olarak belirle ve bağlanma noktası olarak "/" seçeneğini belirleyip diski formatlamaya bir tik at. Sonrasında Xp için ayırdığın bölümü bağlanma noktası olarak "/windows" olarak belirleyip (buradaki windows ismini istediğin biçimde değiştirebilirsin) formatlamaya tik at ve format türü olarak ntfs yi seç. Son olarak ortak kullanım alanı için ayırdığın bölüme de Xp bölümüne uyguladığın seçenekleri uygula.

Ubuntu'yu kurduktan sonra Xp'yi kur, ardından forumda sabit bir başlıkta olan "yeniden grub kurulumu" yöntemini uygula.

Son olarak şunu hatırlatayım eğer ntfs bölümleri Ubuntu kurulumda bağlamazsan daha sonra Ubuntu altında ntfs-config programıyla bağlanmasını sağlayabilirsin. 

Ubuntunun sürümü 9.04 olması lazım ve dosya sistemleri bölümünde ntfs yok. fat32 olmaz mı? daha sonra xp kurarken zaten ntfs yapabilirm.

zeitgeist

Alıntı yapılan: Kuheylan - 11 Ekim 2009 - 10:02:02
Ubuntunun sürümü 9.04 olması lazım ve dosya sistemleri bölümünde ntfs yok. fat32 olmaz mı? daha sonra xp kurarken zaten ntfs yapabilirm.

Elbette, olur.

Kuheylan

Bu mesajımı ubuntudan atıyorum  :) ubuntuyu kurdum. masaüstünde xp için ayarladığım 50 gb lik alan var ama aynı şekilde yaptığım yedek alanı yok. ona nerden ulaşabilrim?

zeitgeist

heartsmagic'in önerdiği şekilde mi bağlamıştın yoksa benim tavsiye ettiğim gibi mi? Daha doğrusu bahsettiğin alananın bağlanma noktası neydi?

Kuheylan

media/yedek şeklinde yaptım. dosya sistemi de fat32

zeitgeist

O halde Yerler>Bilgisayar bölümünde Dosya sistemi diskine girdiğinde media klasörünün içinde görmen gerekir.

Kuheylan

teşekkürler buldum ama 300gb olması gerekirler 32gb gösteriyo boyutunu?

utdmr

Alıntı yapılan: Kuheylan - 11 Ekim 2009 - 18:10:11
teşekkürler buldum ama 300gb olması gerekirler 32gb gösteriyo boyutunu?
sudo fdisk -lçıktısını alabilir miyiz?
--

Kuheylan

Disk /dev/sda: 400.0 GB, 400088457216 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 48641 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x7fcff732

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        4863    39062016   83  Linux
/dev/sda2            4864       48641   351646785    5  Ek
/dev/sda5            4864        5836     7815591   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6            5837       11915    48829536    b  W95 FAT32
/dev/sda7           11916       48641   295001563+   b  W95 FAT32

sanırım bu.

utdmr

Bir sorun yok gibi gördüm ben. df -h ile disklerinizin boyutunu doğru olarak görebilmeniz lazım.
--

Kuheylan

Dosyasistemi            Boy   Dolu Boş   Kull% Bağlanılan yer
/dev/sda1              37G  2,5G   33G   8% /
tmpfs                 1,8G     0  1,8G   0% /lib/init/rw
varrun                1,8G  104K  1,8G   1% /var/run
varlock               1,8G     0  1,8G   0% /var/lock
udev                  1,8G  168K  1,8G   1% /dev
tmpfs                 1,8G  512K  1,8G   1% /dev/shm
lrm                   1,8G  2,7M  1,8G   1% /lib/modules/2.6.28-11-generic/volatile
/dev/sda6              47G   32K   47G   1% /media/windows

media/yedek görünmüyor sanırım.

heartsmagic

gedit /etc/fstab ile açacağın dosyanın içeriğini görebilir miyiz?

Kuheylan

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'vol_id --uuid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=3779c055-801c-4255-bd10-6abe721e4940 /               ext4    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /media/windows was on /dev/sda6 during installation
UUID=50AE-50EA  /media/windows  vfat    utf8,umask=007,gid=46 0       1
/dev/sda7       /media/yedek    vfat    utf8,umask=007,gid=46 0       1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=24880f6f-1514-4772-af87-07690824c1a6 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

heartsmagic

Bağlanmış gibi yedek bölümü?

ls -l /media/yedek ne diyor?

Bir de:
blkid ne diyor?

Kuheylan

sinan@sinan-laptop:~$ ls -l /media/yedek
toplam 0
sinan@sinan-laptop:~$ blkid
/dev/loop0: TYPE="squashfs"
/dev/sda1: UUID="3779c055-801c-4255-bd10-6abe721e4940" TYPE="ext4"
/dev/sda5: UUID="24880f6f-1514-4772-af87-07690824c1a6" TYPE="swap"
/dev/sda6: UUID="50AE-50EA" TYPE="vfat"
sinan@sinan-laptop:~$

heartsmagic

Ortada bir gariplik var. blkid sda7 ile ilgili bir çıktı vermemiş. Şu ne diyor?

sudo mount /dev/sda7 /media/yedek
ls -l /media/yedek

Kuheylan

sinan@sinan-laptop:~$ sudo mount /dev/sda7 /media/yedek
[sudo] password for sinan:
mount: dosya sistemi türünü belirtmelisiniz
sinan@sinan-laptop:~$ ls -l /media/yedek
toplam 0

bi yerde yanlış yaptım galiba

heartsmagic

Yanlış yapmamışsın ancak ortada bir problem var.

sudo mount -t vfat /dev/sda7 /media/yedek ne diyor? Windows'tan bu bölümü görebiliyor musun?

Kuheylan

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda7,
      missing codepage or helper program, or other error
      Bazı durumlarda syslog'da bulunan bilgiler yararlıdır.
      dmesg | tail  gibi birşeyler deneyin

sadece ubuntu kurulu makinede.