[Çözüldü] Kurulum hakkında sorular

Başlatan durasyon, 06 Ekim 2009 - 15:41:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

durasyon

Merhaba,

lenovo s10-2 model netbook'uma bugün 9.04 remix sürümünü usb'den yükleyeceğim.açılışta hem xp hemde linux'ü sorsun istiyorum çünkü ilk kez kullanacağım linux'ü,

- xp ve linux için seçmem gereken özel bir seçenek varmı ilk kurulum sırasında.

- ubuntuyu her açmak istediğimde usb'yi takmak zorunda olacakmıyım?

-ubuntuyu windowsun c'sine mi d'sine mi kurayım...farkeder mi?

çok teşekkürler.

Malik

Cevap1: forumda grub diye aratın.
cevap2: kurduktan sonra takmanıza gerek yoktur.
cevap3:harddiskte ubuntuyu nereye almak istiyorsanız oraya kaydedin.Dikkat edin de windowsun üstüne kurmayın. Ubuntu için yer ayırın oraya kurun.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

durasyon

çok teşekkürler aklım karıştı biraz.

c nin içersinde boş bi klasör açıp oraya kursam problem olmaz değil mi?

Malik

Hmm. o zaman wubi diye forumda aratın her şeyiyle cevabını bulabilirsiniz.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

Yusuff

Bence farklı bir bölüm açıp oraya kurun. Hani C ve D var ya, işte onlardan bir tane daha yapmanız gerekiyor. Eğer D boşsa zaten kolaydır bölmek. Eğer boş değilse gparted ile yapabilirsiniz. Tabi bunlar için biraz araştırma yapmanız gerekecek.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

uMiT

Bence boş bir bölüm (partition) varsa oraya kurmak hem akıllıca olur hem de kolay. Çünkü bu sayede kurulum sırasında swap alanı belirleme gibi işlemler de yapmak gerekmiyor. Ubuntu kendisi otomatik atıyor. Tabi tercih sizin...

badhero

Linux'ta yeni olduğun kadar forumlarda konu açmakta da yenisin galiba. İçerik hakkında bilgi veren başlık açarsan daha fazla yardım alabilirsin. Neyse ki sonradan düzeltilmiş.

günberi

Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

Günebakan

ubuntu'nun kurulumu oldukça basittir. Kurulumdan önce windows altında hiçbirşey yapmayın. Direk USB diskten kurulumu başlatın. Disk bölümlemeye geldiğinizde Bütün diski kullan, bölümü elle belirt vs. seçenekler çıkar. Bölümleri elle belirt seçeneğini tıklayıp ekrandaki grafikten ayırmak istediğin büyüklüğü seçip devam edin. Bu kadar...

http://fotoders.shiftdelete.net/d/2720-4/008.jpg

heartsmagic

Bazı şeyleri netleştirmezsek yanlış yönlendiririz seni.

1. Ubuntu'yu normal diskine mi kurmak istiyorsun?
2. Ubuntu'yu USB diskine mi kurmak istiyorsun?
3. Ubuntu'yu Windows'un içine mi kurmak istiyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

By_BooMeranG

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ekim 2009 - 19:52:54
Bazı şeyleri netleştirmezsek yanlış yönlendiririz seni.

1. Ubuntu'yu normal diskine mi kurmak istiyorsun?
2. Ubuntu'yu USB diskine mi kurmak istiyorsun?
3. Ubuntu'yu Windows'un içine mi kurmak istiyorsun?

evet önce ihtiyacına ve isteğine karar ver ona göre en uygununu seç

durasyon

merhaba,

ubuntuyu kurmak istiyorum sadece nerde olduğunun bir önemi yok,elimdeki alet netbook olduğu için usn den kurmam gerekir diye düşünüyorum.ama usb den kurunca windowsun içine kurmuş olmuyor muyum zaten.

teşekkürler

heartsmagic

Hayır USB'den yararlanarak gerçek bir kurulum yapabilirsin. Yapman gereken Ubuntu için ilgili bölümleri ayırmak. Sistem için 15-20GB, takas alanı için 1GB yer ayırman yeterli olur.

durasyon

merhaba,

usb'ye image ve exe dosyalarını indirip yükledim. netbooka taktım ve exe yi çalıştırdım. çıkan pencerede yine usb den image dosyasını gösterdim. device bölümünde e seçili idi. write dedim. bana şu uyarıyı verdi "image file cannot be located on the requested device"

nerde hata / hatalar yapıyorum.

teşekkürler.

such

Alıntı yapılan: durasyon - 06 Ekim 2009 - 23:17:03
merhaba,

usb'ye image ve exe dosyalarını indirip yükledim. netbooka taktım ve exe yi çalıştırdım. çıkan pencerede yine usb den image dosyasını gösterdim. device bölümünde e seçili idi. write dedim. bana şu uyarıyı verdi "image file cannot be located on the requested device"

nerde hata / hatalar yapıyorum.

teşekkürler.

Hem kaynak hem hedef olarak USB yi kullanamazsınız bildiğim kadarı ile. Çünkü burada https://help.ubuntu.com/community/Installation/FromImgFiles FAT32 olarak diski formatlayın diyor. Sonra image yazın diyor. Yani img dosyasını ve exe dosyasını bilgisayarda bir klasöre kopyalayın ve öyle deneyin bence.

durasyon

merhaba,

usb yi dediğiniz gibi formatladım. img ve exe'yi masaüstüne attım. usb boş idi.

exe yi tıklayıp img'yi tanıttım ve device'ı e seçtim.

işlemi bitirdi.done.

bilgisayarı usb üzerinde takılı iken yeniden başlattım.yine xp ile açıldı. usb nin ismi değişmişti.install un...remix olmuştu. tıkladım.içinde bi wubi görüntüsü vardı. tıklayınca hiç birşey açılmadı.

nerde hata yapıyorum halen.

çok teşekkürler.

such

Hata değil ama eksik denilebilir. Bilgisayarı USB den boot edecek (USB den açılacak) şekilde ayarlamanız da gerekebilir. Masaüstü ve Dizüstü bilgisayarlarda genelde ilk açılırken hangi tuş ile boot seçeneklerini ayarlayabileceğiniz yazar. Netbook hiç kullanmadım ama muhtemelen oda yazıyor olmalı.

durasyon

çok sağolun.

peki bilgisayarı usb'den boot edecek şekilde ayarlarsam bana o zaman mı ubuntuya ne kadar yer ayıracağımı soracak?

windows xp'nin de ilk etapta yok olmasını istemiyorum çünkü.

ve bu işlemlerden sonra her usb'siz açılışta bana xp - ubuntu seçeneğini sunacak mı?

çok teşekkürler.

bytan

Sudo dergisinin önceki sayısında kurulum adımları anlatılıyor. İnceleyerek fikir edinebilirsin. Kurulum sonrası sana seçenekler sunan ekran gelecek.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

durasyon

sudo dergisini okudum,ilginç şeyler öğrendim fakat kurulumla ilgili formulasyonlar vardı.bişey anlamadım.

ubuntu kurabilmek için tüm bunları çözmüş olmak gerekiyor herhalde diye düşünüyorum artık.

sorum şu sizlere

"netbook'umun açılışında f12'ye basıp boot ayarlarına gidip,usb ile başlamasını sağlayacağım ve ekran bana ubuntuya ne kadar ayıracağımı soracak bende örneğin 40 gb diyeceğim, ve tüm bu işlemlerden sonra bilg. yeniden başlattığımda bana xp-ubuntu seçeneğini sunacak"

değil mi?

teşekkürler.

bytan

]
Alıntı yapılan: durasyon - 07 Ekim 2009 - 11:07:15
...

"netbook'umun açılışında f12'ye basıp boot ayarlarına gidip,usb ile başlamasını sağlayacağım ve ekran bana ubuntuya ne kadar ayıracağımı soracak bende örneğin 40 gb diyeceğim, ve tüm bu işlemlerden sonra bilg. yeniden başlattığımda bana xp-ubuntu seçeneğini sunacak"

değil mi?

Alıntı yapılan: bytan - 07 Ekim 2009 - 10:08:58
Sudo dergisinin önceki sayısında kurulum adımları anlatılıyor. İnceleyerek fikir edinebilirsin. Kurulum sonrası sana seçenekler sunan ekran gelecek.

Kuracağın yerle ilgili bölümlendirmeler yine o anlatımda mevcut.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

durasyon

gördüm ilgili bölümü,yazdırdım. ben eylül sayısına bakmışım.

akşama gidip deneyeceğim.bilgi veririm.

çok teşekkürler.

heartsmagic

Ne kadar yer istediğini sorup kendisi ayarlamaz. Senin bölüm yöneticisi ile bunu kendin yapman gerekiyor. Haliyle bunu yaparken dikkatli olman lazım zira kritik bilgilerin varsa kaybetmek istemezsin sanırım.

durasyon

merhaba,

kurulumu yaptım.ubunntu ve xp yi ikisini yanyana kur dedim.kurduktan sonra güncelleştirmeleri yap dediğimde yeterli alanınız yok dedi.sanırım 995 mb ayırmış ubuntuya ve 200 mb yer kalmış.nasıl arttırabilirim bu alanı?

dil güncelleştirmesini yapmama rağmen sağ kısım türkçe,sol kısım ingilizce halen. tam türkçeleşmiyormu acaba?

teşekkürler.

By_BooMeranG

ubuntunun hangi sürümünü kurdunuz şu anda 9.04  en güncel sürümdür onu deneyiniz...