[Çözüldü] gparted Programı açılmıyor

Başlatan helluri, 05 Ekim 2009 - 13:39:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

helluri

Synaptic de yüklü olarak görünüyor. Fakat program açılmıyor.

ubuntu@ubuntu-laptop:~$ sudo gparted
error: libhal_acquire_global_interface_lock: org.freedesktop.Hal.Device.InterfaceAlreadyLocked: The interface org.freedesktop.Hal.Device.Storage is already exclusively locked either by someone else or it's already locked by yourself

Tek istediğim flash diskime format atabilmekti..  :-[

Malik

Hangi sürümü kullanıyorsunuz. Bir kişi sürümü değiştirerek sorunu halletmiş.

Not: Az önce kodu yanlış yazdım. O yüzden değiştirdim mesajı.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

helluri

Alıntı yapılan: Malik - 05 Ekim 2009 - 13:47:39
Hangi sürümü kullanıyorsunuz. Bir kişi sürümü değiştirerek sorunu halletmiş.

Not: Az önce kodu yanlış yazdım. O yüzden değiştirdim mesajı.
9.04 ubuntu

Malik

gparted hangi sürüm kullanıyorsunuz? depodan mı yüklediniz? Ubuntuforumsda başka biri de demiş ki liveCD takıp hallettim demiş. Başka biri de demiş ki açık olan sistem üzerinde açtığınız için o hatayı vermiştir demiş. Sizin bu hataya düşmediğinizi varsayarak araştırmaya devam ediyorum.

Ekleme: Bir de synapticten sağ tıklayarak yeniden yükle seçeneğiyle tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Eğer siz yüklemediyseniz daha önce yüklü gelmemiş olması gerekiyor. O yüzden tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

helluri

sudo apt-get install gparted

komutuyla yükledim. Synaptic, program sürümünün 0.4.3 olduğunu söylüyor. Yeniden yükledim değişen bir şey olmadı.

Alıntı YapUbuntuforumsda başka biri de demiş ki liveCD takıp hallettim demiş. Başka biri de demiş ki açık olan sistem üzerinde açtığınız için o hatayı vermiştir demiş.
Bunlar ne demek? açık olan bir sistem üzerinde açmak?

Malik

Direk çevirdiğim için karmaşık olmuş biraz. Açıklayayım hemen. Gparted açılışında aynı sizin gibi hata alan bir kişi liveCD yani ubuntu cdsini takıp masaüstü ortamına gelip gpartedı çalıştırmış ve hata almamış. Bu mümkün mü livecd'de gparted var mı bilmiyorum hiç incelemedim. gpartedı da hiç kullanmadım sadece hatayı araştırdım ve ubuntuforumsda çıkan sonucun çevirisini yaptım. Açık olan sistem ise mesela ubuntu üzerindeyseniz ve ubuntudan bir kısım çıkarıp/eklemek istenildiğinde alınan hataymış. Başka da o hatayla ilgili bir şey bulamadım. Belki bulan arkadaşlar veya daha önce aynı hatayı alan arkadaşlar daha ayrıntılı yardımcı olabilirler. Bende sürüm 0.4.6 ve sorunsuz çalışıyor. Ben synapticten yüklemiştim. Sürümünü yükseltmeyi deneyebilirsiniz? Sadece bir tahmin.

helluri

siz o sürümü nasıl kurdunuz? ben nasıl güncelleyebilirim?
http://gparted.sourceforge.net/news.php

heartsmagic

0.4.3 olması normal zira depolarda o var şu anda. Bende sorunsuzca çalışıyor. Sen sudo ile ilgili bir başka uygulama çalıştırabiliyor musun?

sudo synaptic
örneğin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

helluri

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Ekim 2009 - 23:31:32
0.4.3 olması normal zira depolarda o var şu anda. Bende sorunsuzca çalışıyor. Sen sudo ile ilgili bir başka uygulama çalıştırabiliyor musun?

sudo synaptic
örneğin?
evet, çalışıyor..

heartsmagic

Peki bu hadise flash disk takılıyken mi oluyor? Takılı değilken denedin mi?

helluri

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Ekim 2009 - 23:44:06
Peki bu hadise flash disk takılıyken mi oluyor? Takılı değilken denedin mi?
ah evet, amacım flash diske format atmak olduğu için hep takılıydı usb.
Şimdi çıkartıp denedim, açıldı program.
ÇÖzülmüştür.. Teşekkürler

Malik

Ben flasdiski hiç akıl edemedim. Çalışan sistemden kasıt buymuş demekki :) Benim sürüm 0.4.6 archlinux üzerinde. Ubuntuda gpartedım yok.

heartsmagic

Flash disk de sanırım sorunlu bir dosya yapısına sahiptir. Gparted'da bu bir böcek galiba. Forumda elle biçimlendirme şeklini anlatmıştık onları deneyebilirsin.

helluri

Bu sorun flash diske moblin kurduktan sonra başlamıştı. Ben yana yakıla netbook umda 3g kullanabileceğim bir sistem arıyorum da bu aralar..  :)
Neyse, o sorunu da şöyle aştım. Flash diske önce ubuntu netbook remix kurdum, ardından format attım..
Şu an format sorunum da yok.
Teşekkürler tekrar