[Çözüldü] Dcopserver sorunu

Başlatan Kutadgu, 20 Mayıs 2008 - 13:11:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kutadgu

Ubuntu ya bugün amarok kurdum(ekle kaldır kullanarak)

Dcopserver diye bir sorunla karşılaştım ne olduğunu anlamadığım için ekran görüntüsü veriyorum;

[IMG]http://img139.imageshack.us/img139/3001/dcopim6.th.png[/img]

Dün Ubuntu'yu silip tekrar yüklemiştim. Daha öncede Amarok kullanıyordum ve hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. sadece biraz geç açılıyordu, onunda açılışta kde kütüphanelerinin kendiliğinden yüklenmediğini, ben porgramı açtığım sırada yüklendiğini ve bu yüzden geç açıldığını varsayarak çok önemsememiştim. Amarok'u kaldırıp tekrar kurdum yine aynı sorun. Problem nedir?

Yönetim Notu: Ekran görüntülerinizin büyük boyutlarını değil de küçük boyutlu önizlemelerini koyarsanız sayfada kayma sorunları meydana gelmez. Mesajınızdaki resim boyutu düzenlenmiştir... TŞKR'ler...

demir

"Error Amarok" başlıklı pencerenin içinde yazan önerileri takip ettiniz  mi?

LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

Kutadgu

Amarok kaynak kodunun nerede olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok, birde ön ek olarak neyi kasttetiğinide bilmiyorum o yüzden oradaki komutları deneyemedim

demir

Ben kaynak kodunu sormadım :)

Bir yanlış anlaşılma olmuş...

Gönderdiğiniz ekran görüntüsüne bakınca orada iki tane pencere gördüm. Bu pencerelerden birisinin başlığı "Error Amarok"... İşte bu kastettiğim pencerenin içinde alt alta komutlar verilmiş...

Konsol/Uçbirim/Terminal i açıp bu komutları satır satır tek tek girip enter tuşuna bastınız mı? şeklinde bir soru yöneltmiştim...

Yönetim notu ile ilgili olarak da... Sayfaya konulan ekran görüntüsü nedeniyle alt tarafta bir scrool bar çıkmıştı. Bu da okunma konusunda kolaylık göstermiyordu. Ayrıca sayfa düzenini olumsuz etkiliyordu. Bu konuda herhangi bir resim paylaşım sitesine resim gönderdiğiniz zaman (upload) bu işlemin bitmesiyle birlikte.... Yeni bir sayfaya yönlendirilirsiniz.. Bu sayfanın altında bu resmin küçük bir önizlemesi ile bir foruma konmasını sağlayan kodlar küçük kutuların içinde bulunur. Bu kodları alıp yapıştırarak bize resimlerinizi ulaştırabilirsiniz. Bu kodların hepsi işe yaramayabilir. O kodların herbiri farklı farklı durumlarda işe yarıyorlar..
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

Kutadgu

kaynak kodunu sormadığınızı biliyorum

bana dediğiniz error dialog kutusunda ne yazdığına baktınızmı hiç? path to amarok source code yazıyor. bende bunu bilmediğimi söylemiştim

heartsmagic

O kodlar Amarok'u yeniden derlemek için, denemeye gerek yok. Ancak ilginç olan amarok her hangi bir ses motoru bulamıyor. Ses motoru seçeneklerinden bir bak bakalım ne seçiliymiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kutadgu

özür dilerim yeni olduğum için ses motoru olarak tam olarak ne kastettiğinizi anlamadım ancak sistem/tercihler/ses menüsünde

[IMG]http://img501.imageshack.us/img501/5815/alsawj5.th.png[/img]

böyle bir görünüm var.

yukarıdan aşağıya doğru ilk 3 test düğmesine bastığımda aynı ses çıkıyor(ev telefonunun ahizesini kaldırıp hiç bir tuşa basmadığımızdaki gibi)

en sonuncusuna bastığımda ise bir cızırtı geliyor ve ses devam etmeyip kesiliyor. bununla ilgisi olabilirmi?

heartsmagic

Yok ben burayı kast etmedim. Eğer sisteminin diğer taraflarında ses ile bir problemin yoksa hiç burayla uğraşma. Ben Amarok'un kendi yapılandırmasındaki ses motorundan bahsediyorum. Biraz bakınırsan nerede olduğunu bulursun, bende şu an kurulu olmadığından net bir şey söyleyemiyorum.

atomkarinca

Sesle ilgili değil bu. Eski bir hata çok uğraşmama rağmen bir hal yolunu bulamamıştım. Amaroku silip farklı bir version amarok kurmakla çözebilmiştim. amarok-xine libxine1 paketlerinde de  bir önceki sürümü  kullnmanız gerekecek. bende hala durum böyle.

Kutadgu

Alıntı YapAmarok'un kendi yapılandırmasındaki ses motorundan

Amarok hiç bir şekilde açılmıyor ayarlarına girip bakamadım ses motoruna

Alıntı YapSesle ilgili değil bu. Eski bir hata çok uğraşmama rağmen bir hal yolunu bulamamıştım. Amaroku silip farklı bir version amarok kurmakla çözebilmiştim. amarok-xine libxine1 paketlerinde de  bir önceki sürümü  kullnmanız gerekecek. bende hala durum böyle.

İlginç olan şu , ubuntu'yu aynı cd den kurdum , eski yaptığım ayarları yaptım , başka da hiç bir şey yapmadım . Ben sistemi her silip tekrar yüklediğimde bu tip sorunlar olurmu ve neden olur?

heartsmagic

Genelde olmaz. Zaten olsa herkese olur. Ben amarok'un açılmadığını kaçırmışım pardon. Bir kaldırıp tekrar kurmayı deneyelim. Eğer olmazsa @tanzer'in tavsiyesine uymaktan başka bir şey gelmiyor aklıma.

sudo aptitude purge amarok
sudo aptitude install amarok

erginemr

Ubuntuforums'daki şu iki başlığa bakılırsa:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=369284
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=343295

sorunun kaynağı ev dizininizdeki gizli .kde klasörünün yazma yetkilerini root kullanıcısının devralmış olması olabilir. Bu durumda, konsoldan gireceğiniz aşağıdaki komut işe yarayabilir:
sudo chown -R kullanıcı_adı:kullanıcı_adı ~/.kde
burada kullanıcı_adı yerine, sisteme giriş yaptığınız kendi kullanıcı adınızı yazmalısınız.

Ya da daha genelgeçer bir ifade olan aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:
sudo chown -R $USER:$USER ~/.kde

Kutadgu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Mayıs 2008 - 01:11:47
Genelde olmaz. Zaten olsa herkese olur. Ben amarok'un açılmadığını kaçırmışım pardon. Bir kaldırıp tekrar kurmayı deneyelim. Eğer olmazsa @tanzer'in tavsiyesine uymaktan başka bir şey gelmiyor aklıma.

sudo aptitude purge amarok
sudo aptitude install amarok

Önce bunu denedim. Amarok yine açılmadı fakat bu sefer dcopserver hatası vermedi yerine erginemr arkadaşımın dediği gibi kullanıcıadı/.kde dizinin yetkileri ile bir hata mesajı verince bunu uyguladım

Alıntı yapılan: erginemr - 22 Mayıs 2008 - 08:57:44
Ubuntuforums'daki şu iki başlığa bakılırsa:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=369284
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=343295

sorunun kaynağı ev dizininizdeki gizli .kde klasörünün yazma yetkilerini root kullanıcısının devralmış olması olabilir. Bu durumda, konsoldan gireceğiniz aşağıdaki komut işe yarayabilir:
sudo chown -R kullanıcı_adı:kullanıcı_adı ~/.kde
burada kullanıcı_adı yerine, sisteme giriş yaptığınız kendi kullanıcı adınızı yazmalısınız.

Ya da daha genelgeçer bir ifade olan aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:
sudo chown -R $USER:$USER ~/.kde

teşekkür ederim sorun çözülmüştür. Ancak purge komutu ne işe yarıyor ? onuda yazarsanız sevinirim

erginemr

@heartsmagic şu an çevrimdışı olduğu için sorunuzu dilerseniz ben yanıtlayayım.

Normalde konsoldan program kurmak/kaldırmak için;
sudo apt-get install <program_adı>
sudo apt-get remove <program_adı>

ya da;
sudo aptitude install <program_adı>
sudo aptitude remove <program_adı>

kullanabilirsiniz. Ancak ben apt-get yerine aptitude kullamanızı tavsiye ederim. Zira aptitude bağımlıkları daha iyi yönetiyor. Şöyle ki, aptitude ile kurduğunuz bir programı yine aptitude ile kaldırırsanız, bağımlılıklar da bulunuyor ve uygulama ile birlikte kaldırılıyor.

sudo aptitude purge <program_adı>

ise; uygulama ile birlikte bütün ayar dosyalarını da kaldırıyor.

Daha fazla bilgi için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=427.0

konusunu ve özellikle @heartsmagic'in iletisini okumanızı öneririm.

Kutadgu

Teşekkürler tekrar , artık konsolu sevmeye başladım iyice , bu tatilde bende iyice öğrenmek istiyorum.

erginemr

Rica ederim. Linux işletimi sistemini, özellikle Windows'takinden kat be kat güçlü konsol komutlarını öğrenmek gerçekten çok zevkli. Eminim hoşunuza gidecek.

Bu arada; her ne kadar kullanıcılar başlığı kapatamasa da, konuyu [Çözüldü] olarak etiketleme hakkınız var. Bunun için, ilk iletinizi düzenleyerek başlığın ilk satırına [Çözüldü] eklemeniz yeterli:
http://forum.ubuntu-tr.net/yazilim-sorunlari/kaynak-koddan-kurulum-t1224/msg11236/#msg11236

Saygılar.