[Çözüldü] ip öğrenme

Başlatan ODİN, 03 Ekim 2009 - 00:39:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ODİN

ms de ipconfig/all komutu ile ip mizi öğreneiliyoruz ben ağ araçlarından port tarama ile kendi pcimin portlarını tarayacağım bu pcnin gerçek ip sini ubuntuda nereden nasıl öğrenebilirim

ve  bir şey daha porta taramadan bir ip yazıp tarattığımda telnet açığı felan var ms de telnet açığı ciddi bir açık kendi ipimi öğrenip port taraması yaptığımda benimde telnet açığım vb. varsa onları nasıl kapatabilirim yada bu son soru şöyle olsa daha doğru anlaşılır sanırım:

port taraması yapıldığında karşımıza çıkan tabloda hangi portların açıkları güvenliğim için tehlike arz eder mesela http://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2 buradan yaptığım taramada bir açığım çıktı ve şuradan yaptığım:http://www.securitymetrics.com/portscan.adp   taramada çoğu sealth çıktı ama alt başlıklarda danger lar mevcut bu açıklar normal mi ve nasıl güvenli hale getirilir

cevaplarınız için teşekkürler
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

localhost

Ic ag ip adresini ögrenmek icin, ifconfig komutu ile ic ip yi ögrenebilirsin. TTNET`in IP adresini ögrenmek icin terminalden bilgi alamazsin. www.wasistmeineip.com da IP ni ögrenebilirsin. Routerli modem kullaniyorsan acik olan portlari oradan kapatabilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

ODİN

Alıntı yapılan: localhost - 03 Ekim 2009 - 00:55:40
Ic ag ip adresini ögrenmek icin, ifconfig komutu ile ic ip yi ögrenebilirsin. TTNET`in IP adresini ögrenmek icin terminalden bilgi alamazsin. www.wasistmeineip.com da IP ni ögrenebilirsin. Routerli modem kullaniyorsan acik olan portlari oradan kapatabilirsin.

ttnet ip sini değil gerçek ip öğrenmeya çalışıyordum verdiğin komutu uçbirime yazdım Bcastyazısının karşısında yazan sanırım gerçek ipim
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

localhost

modemden aldigin IP yi benim verdigim komut ile ögrenirsin. Zaten bir IP adresi birde MAC adresi vardir. Bunun disinda IP adresi yoktur.
Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Alıntı Yapttnet ip sini değil gerçek ip öğrenmeya çalışıyordum

Bu kısmı anlayamadım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ironic

Açık çıkan portları modem üzerinde güvenlik duvarı varsa kapatabilirsin. Bazı modemlerde sadece  telnet , 80, vs. gibi önemli portlar gizleniyor. Ubuntu da zaten portlar kapalı geliyor diye biliyorum.

TT den başka geriye bir ağdaki 192.168.1.x şeklindeki  ip kalıyor. İstediğin buysa sistem tepsisindeki network manager dan öğrenebilirsin.

ODİN

Alıntı yapılan: bytan - 03 Ekim 2009 - 12:52:22
Alıntı Yapttnet ip sini değil gerçek ip öğrenmeya çalışıyordum

Bu kısmı anlayamadım.

orada ben şunu anlatmaya çalıştım hani ttnet biz nete her bağlandığımızda değişen dinamik bir ip sağlar ben onu anlatmaya çalıştım sanırım bu ip dinamik olduğu için herhangi bir ip bula sitesinde ard arda girdiğimizde farklı ip ler çıkar -bağlantıyı kesip açmak şartıyla- o yüzden ben bu dinamik ip nin sahte olduğunu düşünerek gerçek yani pc nin kendine ait hiç değişmeyen bir ip si olduğunu düşündüm

ayrıca son cevap için tekrar teşekkürler

bytan

Dış dünya ile iletişim kurduğun ip, bilgisayarın gerçek ip'sidir.  Ifconfig çıktısındaki inet addr değeri ise modem/router - bilgisayar arasında iletişim için kullanılan iç ip'dir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ODİN

Alıntı yapılan: bytan - 04 Ekim 2009 - 11:38:42
Dış dünya ile iletişim kurduğun ip, bilgisayarın gerçek ip'sidir.  Ifconfig çıktısındaki inet addr değeri ise modem/router - bilgisayar arasında iletişim için kullanılan iç ip'dir.

teşekkürler bu açıklama çok yararlı oldu bir şeyi daha öğrenmiş oldum sayenizde