Bir garip Ubuntu Kilitlenme Problemi

Başlatan romanticking, 29 Eylül 2009 - 12:12:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

romanticking

Selamlar ;

Arkadaşlar ben uzun süredir ubuntu kullanıcısıyım.Ubuntu kurulu olan makinem HP dc7800p model bir masaüstü makine.Üzerinde 3 gb ram var.
Problem şu ki bazen olmadık zamanlarda nedeni belirsiz bir şekilde sistem kilitleniyor.Ama bunu bazen haftada bir,bazen 2 günde bir yapıyor.Nedenini bir türlü bulamadım.Kilitlenme şekli mouse çalışıyor,ama klavye çalışmıyor.alt+ctrl fx kombinasyonları ile konsollara da düşemiyorum.Sonra mecburen basılı tut kapat yeniden aç olayı.Bu problemle ilgili bir log varmıdır?Yada bu problemi başka yaşayan varmıdır ? İşin ilginç tarafı aynı olay ile pardus'ta da karşılaştım.
lspci ve lsusb sonuçları aşağıdadır.
gnome-system-log kısmında birçok log var ama hangisine bakmalıyım bilmiyorum.

Teşekkürler..

oguz@oguz-ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82Q35 Express DRAM Controller (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82Q35 Express Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:03.0 Communication controller: Intel Corporation 82Q35 Express MEI Controller (rev 02)
00:03.2 IDE interface: Intel Corporation 82Q35 Express PT IDER Controller (rev 02)
00:03.3 Serial controller: Intel Corporation 82Q35 Express Serial KT Controller (rev 02)
00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82566DM-2 Gigabit Network Connection (rev 02)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 02)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 02)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev 92)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801IO (ICH9DO) LPC Interface Controller (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801IR/IO/IH (ICH9R/DO/DH) 4 port SATA IDE Controller (rev 02)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) 2 port SATA IDE Controller (rev 02)
oguz@oguz-ubuntu:~$

oguz@oguz-ubuntu:~$ lsusb
Bus 002 Device 006: ID 0bc2:3000 Seagate RSS LLC
Bus 002 Device 005: ID 0409:005a NEC Corp. HighSpeed Hub
Bus 002 Device 003: ID 046d:08c7 Logitech, Inc.
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 002: ID 046d:c313 Logitech, Inc.
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 002: ID 046d:c018 Logitech, Inc. Optical Wheel Mouse
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
oguz@oguz-ubuntu:~$

localhost

Söyle bir öneri yapabilirim. lsusb ciktinizda Seagate marka HDD niz var. Bu HDD yi sisteme baglamadan kullanin. Sistem genellikle tüm bilesenleri devamli kontrol eder. Yanlis hatirlamiyorsam düzeltin, kullandiginiz HDD suspend mod olabilir. Sistem HDD yi kontrol ederken suspend`te olan aygiti calistiramiyorsa sistemi kilitleme gibi bir durum olabilir. PCI aygitlari ile sistemin bir sorunu olacagini düsünmüyorum. Internette bir arastirmak lazim. dmesg ciktisini devamli bir dosyaya yazdiracak script ile tüm olup biteni ögrenebilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

Sherlock Holmes

Bu tip bir kilitlenme ben ilk defa 9.04 Vlc ile yaşadım ve halen daha devam etmekte.
Video açtığımda Tam ekrana geçmesi için çift tıkladığımda,
ekranı donmuş olarak kaplıyor sesi oynatmaya devam ediyor ve sistem kilitleniyor.
@romanticking belirtdiğiniz gibi; Sadece fare hareketleri dışında hiçbir şey algılamamakta,
fakat durup dururken kilitlenmedi hiçbir zaman.

romanticking

Alıntı yapılan: localhost - 29 Eylül 2009 - 13:35:13
Söyle bir öneri yapabilirim. lsusb ciktinizda Seagate marka HDD niz var. Bu HDD yi sisteme baglamadan kullanin. Sistem genellikle tüm bilesenleri devamli kontrol eder. Yanlis hatirlamiyorsam düzeltin, kullandiginiz HDD suspend mod olabilir. Sistem HDD yi kontrol ederken suspend`te olan aygiti calistiramiyorsa sistemi kilitleme gibi bir durum olabilir. PCI aygitlari ile sistemin bir sorunu olacagini düsünmüyorum. Internette bir arastirmak lazim. dmesg ciktisini devamli bir dosyaya yazdiracak script ile tüm olup biteni ögrenebilirsiniz.

Evet kullandığım hard disk te suspend mod var.Fabrika çıkışı 15 dakikaya ayarlı idi ben 2 saat olarak ayarladım.Onu sökerek bir süre deneme yapacağım.Yada suspend mode u tamamen devre dışı bırakacağım.Yanlız şöyle bir sorum daha olacak ; makinede internal 2 adet sata disk var.Bu diskler NTFS formatlı ve bunları sürekli mount olarak kullanıyorum.Bu disklerde bazen uzun aralıklar sonunda açmaya çalıştığım zaman 10-15 saniye bekleyip açılıyor.Sanırım normal disklerde ubuntu altında belli bir süre sonunda suspend oluyorlar.Sabit diskler için böyle bir ayar varmı?Varsa nasıl değiştirilebilir?

heartsmagic

Aynı soruyu bir arkadaşım sordu dün ve bir süre konuştuk. Olayın bir yerlerde kayıt altına alındığından şüpheliyim ben. Aynı şikayetleri kendisi de anlattı ve kabaca düşününce nasıl bir izleme yolu belirleyeceğimizi bulamadık açıkçası. Zira problem tamamen rastlantısal olmakta anladığım kadarıyla. Bir soru sorayım işlemcin Intel'in D serisi mi?

Ayrıca son zamanlardaki güncellemelerden sonra mı oldu yoksa ilk kurulumdan beri mi mevcut?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Son sorunu, bazen Windows XP isletim sisteminde yedek olarak kullandigim diskte yasiyordum. Diske tikladigimda ikinci diskin calisma sesi geliyordu. Bu sorunu cözemedim. BIOS sürümünü güncelledigimden bu yana sorun yok. Anakartiniz icin yeni bios güncellemesi varsa bir deneme yapin. Ubuntu altinda sabit diskler icin bir ayar varmi sorusuna. Genel sistemi suspend moddan uyandirip disklerin uyanmadigi zamanlarda özel scriptler kullaniliyor. Bu konuda genis bilgiyi google den baska bilen yoktur sanirim.  
Linux LPIC1 - MCSA

romanticking

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Eylül 2009 - 14:59:12
Aynı soruyu bir arkadaşım sordu dün ve bir süre konuştuk. Olayın bir yerlerde kayıt altına alındığından şüpheliyim ben. Aynı şikayetleri kendisi de anlattı ve kabaca düşününce nasıl bir izleme yolu belirleyeceğimizi bulamadık açıkçası. Zira problem tamamen rastlantısal olmakta anladığım kadarıyla. Bir soru sorayım işlemcin Intel'in D serisi mi?

Ayrıca son zamanlardaki güncellemelerden sonra mı oldu yoksa ilk kurulumdan beri mi mevcut?

Makine Modeli :hp dc7800p
İşlemci  : intel c2d e8400 3.0 ghz
Ram: 3 * 1024 MB DDR2 800
Ekran Kartı : intel q35 onboard

Problemin güncellemeler ile pek bir ilgisi yok.Daha önce de vardı.

Ayrıca bios ayarlarını tekrar gözden geçirdim.Power seçenekleri altında "sata power management" vardı.Onu disable ettim.Daha öncede belirttiğim gibi seagate usb external diski söktüm.Bir süre bu şekilde test edip sonuçları paylaşacağım.

heartsmagic

Aynı işlemci serisi değil, biz bir miktar ondan şüphelenmiştik zira başka problemleri de vardı.
Sen durumu gözlemle bakalım neler çıkacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Alıntı Yapgnome-system-log kısmında birçok log var ama hangisine bakmalıyım bilmiyorum.
Log'larda  warning veya error diye arama yaparsanız bir ip ucu bulabilirsiniz belki.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

romanticking

Arkadaşlar ;

Ubuntu 9.10 kurup kullanmaya başladığımdan beri bu sorun tamamen ortadan kalktı.Sanırım intel driverlarının iyileştirilmesi ve opengl ile tam uyumlu hale gelmesi sonucunda bu problemden kurtuldum.

Her yeni sürümle hatalar kapatılıyor ve daha stabil bir ubuntumuz oluyor.Ama 10.04 versiyonu en çok merak ettiğim versiyonlardan.....