Ubuntu 64-bit bana uyar mı

Başlatan Meyve, 28 Eylül 2009 - 23:41:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Meyve

Merhaba arkadaşlar foruma daha yeni katılmış bulunmaktayım yaklaşık olarak 1.5 yıldır pardus kullanıyorum ancak ubuntu yu da denemek istiyorum öncelikle bir kaç sorum olacak forumu araştırdım ancak pek tatmin edici bilgi bulamadım
öncelikle sistemimde Intel Core 2 Duo CPU T7300 @ 2.00GHz çekirdek var bunlar 64 biti destekler mi çünkü 64 bit indirirken amd64 yazısı kafamı karıştırdı biraz ikincisi hardiski bölmeden pardusla beraber kullanabilirmiyim üçüncüsü ubuntu 32-bit için kullanılan programların hepsinin 64 bit yazımları var mı yoksa hangisinin programları yada depoları daha kalabalıktır dördüncüsü 64 bit için iyi bir soğutma şart diye bir şey duymuştum bu doğru mu laptopta zira bazen ısınma problemleri oluyor bu bir sorun teşkil eder mi beşincisi deneme amaçlı hem 32 hem 64 bit aynı sisteme kurulabilir mi ve en son olarak ta kde kullanan biri olaraktan gnome u kolay kullanabilirmiyim yoksa kubuntu ya mı geçmeliyim yada servislerden ikisi arasında rahat geçiş yapabilir miyim sizin görüşünüz ve kişisel tercihiniz hangisinden yana olurdu? Çok soru sordum galiba şimdiden ilginize teşekkür ediyorum.

kuleyni

sisteminiz 64 bit destekler kullanabilirsiniz.Bu 64 bit meselesini ilk amd çıkardığı için amd64 ismini kullanıyolar galiba.
hdd nizde en az 10 gb bir bölüm açmanız gerekiyor.
32 bit program deposu daha kalabalık :)
Bütün 32 bit programlar malesef 64 bit sürüme sahip değiller örneğin adobe flash player 64 bit için hala kararlı değil.
Ben 64 bi sistem de kullandım ama ısınma sorunum olmadı.
32 bit ve 64 bit bilgisayarınızda tek disk bölümü üzerinde olmaz ikisi içinde ayrı yerler açmanız lazım :)
gnome inanın çok kolay ve kullanıcı dostu bir ortam bi kaç gün kullanın seversiniz
ayrıca kubuntu kurmana gerek yok ubuntuya kde masaüstüde yükleyebilirsiniz sadece oturum açarken açmak istediğiniz masaüstü ortamını seçin yeter

agritux

Meyve

Çok teşekkür ederim sanırım hem 64 bit hemde 32 bit kuracağım  bu arada forumla alakasız ama bu konularda pek bilgim yok ama sanırım windows xp yide aynı sürücü üstüne hem 32 hem 64 bit olarak kuramayız dimi gene çok teşekkür ederim

localhost

Ayni sistemin iki versiyonunuda kurmaniza gerek yok bence. Windows icin birsey diyemem ama Ubuntu 9.04 ciktiginda 64 Bit kurmustum. O günden bu yana daha sorunlarla karsilasmadim.
Linux LPIC1 - MCSA