[Çözüldü] Kablosuz ağ şifresi

Başlatan cem taşdelen, 28 Eylül 2009 - 19:49:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cem taşdelen

Merhaba. Ubuntu her açıldığında kablosuz ağa bağlanmak için izin şifresi soruyo. Bu şifreyi herzaman hatırlamasını nasıl sağlarım ? Bunun dışında yine açılışta ntfs diskimi tanımıyo. Mesela ntfs ile biçimlendirilmiş d sürücümden bir duvar kağıdını masaüstüne uyguluyorum fakat diğer açılışta duvar kağıdı default ayara dönüyo. Fakat d sürücüsünü açtığımda duvar kağıdı geri geliyo, bunu düzeltmek istiyorum. Birde programları ve klasörleri nasıl üstteki panele minimize edebilirim ? Sadece üst paneli kullanmak istiyorum.

aliorhan

Her halde xubuntu kullanıyorsun aynı sorunlar bendede vardı ben direkt ubuntu kurdum ve o yazdığın sorunlardan hiç bir eser kalmadı.Ntfs disk ile ilgili bir yardım konusu açmıştım.İnş. işine yarar.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11564.msg142815#msg142815

cem taşdelen

Hayır 32bit ubuntu 9.04 kullanıyorum. Bugün kurdum. Laptopum acer 5520g tüm donanımları tanıdı. Sadece bu sorunlar var.

kuleyni

ağ bağlantısı hakkında bi fikrim yok çünkü kablosuz ağıma hiç şifre koymadım :P
açılışta ntfs disklerin otomatik bağlanmasını istiyorsanız "fstab" dosyanızı düzenlemeniz gerekecek forumda aratarak bulabilirsiniz.Ayrıca kurulum yaparken windowstaki  d diskinizi biçimlendirme için sakın seçmeden türünü ntfs olarak seçin ve bağlama noktasına elle /media/yedek yazın.
programları minimize etmek için hangi paneli kullanmak istiyorsanız sağ tıklayın penele ekle deyin ve pencere listesini ekleyin.

localhost

sudo apt-get install ntfs-configsudo ntfs-config komutlariyla NTFS disklerinizi cok kolay sisteme baglayabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

@cem taşdelen, hoşgeldin diyerek ufak bir bilgi vereyim. Forumda genelde bir başlıkta bir problem konuşmaya gayret gösteriyoruz, böylece daha açıklayıcı başlıklarımız oluyor. Mesela sen kablosuz ile ilgili başlık atmışsın ancak iki farklı problem daha iletmişsin. Buradan bakınca başlık oldukça karışık görünüyor.

Sorularının bazılarına cevaplar verilmiş. İlk sorunun çözümü forumda mevcuttu. Ancak bulamazsan yine yardımcı olmaya çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cem taşdelen

kuleyni ve localhost teşekkür ederim.  :D

heartsmagic. Forumda arattım ve bu konuyu buldum. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=9783.0

Sizde bu sorunun çözülemediğini yazmışsınız konuya. Sanırım her seferinde şifre girmem gerekicek.  ::)

Bu arada konu kirliliği olmasın diye birden fazla soru sordum. Zaten ufak problemler oldukları için ayrı konu açma gereği duymadım.  :)

kuleyni

aklıma bişey geliyor ama olur mu bilmem :)
Öncelikle nautilusu root olarak başlatalım
gksudo nautilus
sonra alttaki yolu takip edin wicd uygulamasını bulun ve sağ tıklayıp özelliklerine girin.
/usr/sbin/wicd
özellikleriden erişim hakları sekmesine gelin ordaki root olan herşeyi listeden kendi kullanıcı adınızı seçerek kendinize verin ve izinler okuma ve yazma olsun.

heartsmagic

Bu başlıktan sonra çözülen bir başlık hatırlıyorum ben sanki.

localhost

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Eylül 2009 - 10:31:33
Bende senin gibi hatirliyorum. Yanlis hatirlamiyorsam, yeniden kurulum yapilmisti.

Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Alıntı yapılan: localhost - 30 Eylül 2009 - 13:40:53
Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Eylül 2009 - 10:31:33
Bende senin gibi hatirliyorum. Yanlis hatirlamiyorsam, yeniden kurulum yapilmisti.

Yok yeni kurulum değildi sanırım. Sistemde bir yerlerdeki tercihlerden parola kayıt olayını temizleyip, yeniden oluşturmuştu diye hatırlıyorum.

localhost

Ariyorum, bulursam koyarim linki

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Eylül 2009 - 14:43:17

Su var ama Ubuntu 8.10 icin http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5981.0
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Evet bu otomatik giriş de o soruna yol açabiliyordu.

kuleyni

bu arada gün boyu giremedim benim yukarıda yazdığım wicd için.

btermeli

Applications>Accessories>Password and Encryption Key

Oradan network manager icin tanımlı sifreyi silin. Daha sonra aga baglanın, sizden tekrar sifre soracak, sifre yazmayıp bos gecin.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

cem taşdelen

Alıntı yapılan: kuleyni - 30 Eylül 2009 - 07:16:25
aklıma bişey geliyor ama olur mu bilmem :)
Öncelikle nautilusu root olarak başlatalım
gksudo nautilus
sonra alttaki yolu takip edin wicd uygulamasını bulun ve sağ tıklayıp özelliklerine girin.
/usr/sbin/wicd
özellikleriden erişim hakları sekmesine gelin ordaki root olan herşeyi listeden kendi kullanıcı adınızı seçerek kendinize verin ve izinler okuma ve yazma olsun.

Öneriniz için teşekkürler, işe yaradı. Wicd uygulaması bende yokmuş, paket yöneticisinden indirdim. Yükledikten sonra eski ağ programcığının yerine geçti, ve mutlu son. :)