Grub loading .... error21 hatası

Başlatan helldog121, 26 Eylül 2009 - 00:03:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

helldog121

Arkadaslar forum da arattırdım buldum da ama hıc bır sey anlamadım yenı baslayan bırı olaraktan duzgun acıklarsanız sewınırım.
ubuntuyu 4 gb lık usb ye kurdum we artık bılgısayar usb yı takmadan acılmıyor bu hatayı weriyor.

Grub loading stage 1.5.
grub loading  please wait....
Error 21

bu hatayı alıyorum fakat usb yı taktıgımda oyle baslatıgımda hangı ısletım sıstemı sececegımı soruyor!yanı artık usb yı hep yanımda tasımak zorunda kaldım!
ben istedigim zaman usb yı takıp kullanmak ogrenmek ıcın kurmustum fakat gordugunuz gıbı sımdıden gercekten tesekur ederım...
::)
ubunutu surumum 9.4 baska bılgıler ıstersenız ekleyebılrıım!

Yusuff

Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

command

arkadaş grubu harddiske  işletim sisteminide usbye kurmuş olsa gerek nasırım sorunun temeli bu

helldog121

kurulum yaparken hıc bır sey degıstırmedım sadce kurulacagı bellegı sectım onyukleme felan hepsı usb ye yapıldı :S sorunda burdan kaynaklanıyor sanırım vıstanın onyuklemesını sıldı cunku usb sız bılgısayar hıc oldu calısmıyor bı yere gırmıor dırek sıyah ekran da bu yazılar gelıyor! sımdı yapmak ıstedıgım duzenlemek ama nasıl pısman olmak ıstemım cok ısteyerek baslamıstım ama oldu ıste:D

bytan

Grub'u usb üzerine kurduğun için bu sorunu yaşıyorsun. Forumdaki yeniden grub kurulumu başlığına bakarak, grub kısmını sabit diske kurarsan durum normale döner.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

a.a.sezen

Aynı tahmin ettiğiniz gibi olmuş. Vistanın önyüklemesini silmişsiniz. (o silmemiş)..
grub un boot kaydını da usb ye yapmanız gerekiyordu.
Kurulumda varsayılan olarak hhd tercih ediliyor. Sizin bunu değiştirmeniz gerekiyordu. Boot kaydı usb nizi işaret ediyor, usb yerinde olmayınca takılıp kalıyor.
Vistanızı cd sinden onarmanız gerekiyor. Boot sektörünü (mbr kaydını) yenilemeniz gerekiyor.
Ubuntuya ait usb deki grubun boot kaydını usb ye yazdırmanız gerekiyor.
Bios tan boot sırasında usb yi hdd den öne alıyorsunuz. Böylece açılışta ilk olarak usb ye, sonra hdd ye bakıyor. Tabii arada cd de olabilir. Bios belirttiğiniz sırayla bakar. ilk bulduğu boot kaydından açılışı teslim eder.
Güce ve Geleceğe, Güvenle...

webyazilimci

aynı şey bana da olmuştu. kolay bir çözüm yolunu anlatıyorum:

* önce ubuntu cdsini takıp bilgisayarı yeniden başlatın. menü geldiğinde en üstteki "harddiske müdahele etmeden ubuntuyu denemek istiyorum" vb. şeklindeki seçeneği seçin. bu şekilde ubuntuyu live cd ile başlatmış olacaksınız. başlama işlemleri uzun sürebilir çünkü harddisk kullanılmıyor cdden okunuyor.
* masaüstü çıktığında, önce "Places" menüsünden harddiskinize ait bölümü seçin eğer yoksa "Computer" seçip orada harddiskinize ait bölümü görebilirsiniz. bölümü çift tıklayarak açın. (bunu yaptırmamın amacı bölümü mount etmek aksi halde aynı işlemi komutla yapmanız gerekir.)
* harddiskinizdeki dosyaları gördükten sonra pencereyi kapatın ve Alt+F2 ile (yada menüden) konsolu açın.

cd /media/
ls

komutları ile "disk" adında bir dizin görmelisiniz. burası mount edilen dizin. daha sonra şu komutu girin.
sudo grub-install --root-directory=/media/disk  hd0
bu komut başarılı bir şekilde çalıştıysa
sudo reboot
ile bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. yeniden başlatırken önce cdyi çıkarmanız istendiğinden cdyi çıkarın. bundan sonra grub hatasız başlaması gerekiyor.

Alıntı yapılan: helldog121 - 26 Eylül 2009 - 00:03:53
Arkadaslar forum da arattırdım buldum da ama hıc bır sey anlamadım yenı baslayan bırı olaraktan duzgun acıklarsanız sewınırım.
ubuntuyu 4 gb lık usb ye kurdum we artık bılgısayar usb yı takmadan acılmıyor bu hatayı weriyor.

Grub loading stage 1.5.
grub loading  please wait....
Error 21

bu hatayı alıyorum fakat usb yı taktıgımda oyle baslatıgımda hangı ısletım sıstemı sececegımı soruyor!yanı artık usb yı hep yanımda tasımak zorunda kaldım!
ben istedigim zaman usb yı takıp kullanmak ogrenmek ıcın kurmustum fakat gordugunuz gıbı sımdıden gercekten tesekur ederım...
::)
ubunutu surumum 9.4 baska bılgıler ıstersenız ekleyebılrıım!

umurcan

Aynı hatadan bende nasibimi aldım ne yazıkki. Harici harddiskime pardus kurdum, grubu bilgisayarın kendi hd'ine kur ve diğer işletim sistemilerini de grub menüsünde göster seçeneklerini işaretledim. Aşağıda yazanları yaptım fakat terminalde

root@ubuntu:/home/ubuntu# cd / media
root@ubuntu:/# ls

dediğimde

bin   cdrom  etc   initrd.img  media  opt   rofs  sbin     srv  tmp  var
boot  dev    home  lib         mnt    proc  root  selinux  sys  usr  vmlinuz

seçenekleri geldi. Anlaşılacağı gibi disc seçeneği yok, dosya sistemlerini (harici hd takılıyken ve değilken denedim) mount ettim. Yardımcı olursanız sevinirim

Alıntı yapılan: webyazilimci - 06 Ekim 2009 - 19:16:28
aynı şey bana da olmuştu. kolay bir çözüm yolunu anlatıyorum:

* önce ubuntu cdsini takıp bilgisayarı yeniden başlatın. menü geldiğinde en üstteki "harddiske müdahele etmeden ubuntuyu denemek istiyorum" vb. şeklindeki seçeneği seçin. bu şekilde ubuntuyu live cd ile başlatmış olacaksınız. başlama işlemleri uzun sürebilir çünkü harddisk kullanılmıyor cdden okunuyor.
* masaüstü çıktığında, önce "Places" menüsünden harddiskinize ait bölümü seçin eğer yoksa "Computer" seçip orada harddiskinize ait bölümü görebilirsiniz. bölümü çift tıklayarak açın. (bunu yaptırmamın amacı bölümü mount etmek aksi halde aynı işlemi komutla yapmanız gerekir.)
* harddiskinizdeki dosyaları gördükten sonra pencereyi kapatın ve Alt+F2 ile (yada menüden) konsolu açın.

cd /media/
ls

komutları ile "disk" adında bir dizin görmelisiniz. burası mount edilen dizin. daha sonra şu komutu girin.
sudo grub-install --root-directory=/media/disk  hd0
bu komut başarılı bir şekilde çalıştıysa
sudo reboot
ile bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. yeniden başlatırken önce cdyi çıkarmanız istendiğinden cdyi çıkarın. bundan sonra grub hatasız başlaması gerekiyor.

bytan

@umurcan, makinanda sabit disk üzerine kurulu ubuntu var mı? Şayet varsa, grub sürümüne bağlı olarak yeniden grub kurulumu başlıklarımızı takip edebilirsin. Sonrasında ise grub menüsüne pardus girdisini eklemeye çalışırız.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

umurcan

Makine sabit diskinde winzort 7, vista loader ve iki adet ubuntu var. Neden iki adet dersen http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,16472.0.html de anlatılanı yaptım o vakitten beri grubda 2 ayrı ubuntu versiyonu çıkıyodu :D

ırmak

Yeniden Grub Kurulumu

Yeniden Grub2 Kurulumu

İki Ubuntu dediğiniz şey kernel güncellemesi olmasın?
Öyleyse Ubucleaner ile Ubuntu Temizliği işleminden sonra grub listenizden silinecektir.

bytan

İki ubuntu yoktur, iki tane ubuntu kerneli vardır. :) Yoksa iki ubuntu mu var? :)

Her neyse, onu da çözeriz. Nasılsa bir grub menü düzenlemesi yapmamız gerekecek.

Not. Benden önce kernele değinilmiş bile.

PF @ ST

umurcan

Alıntı yapılan: ırmak - 06 Nisan 2010 - 19:57:32
İki Ubuntu dediğiniz şey kernel güncellemesi olmasın?
Öyleyse Ubucleaner ile Ubuntu Temizliği işleminden sonra grub listenizden silinecektir.

olası muhtemel :D 2 kere kurmadığımı biliyorum yani :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Nisan 2010 - 20:32:50

1. Önce Grub konsoluna düşeriz:
Görevi:
Kod: sudo grub

Bu aşamadan sonra komutları Grub konsolunda veririz ve şu şekilde olur:
Görevi:
Kod: grub> verilecek_komut

verilecek komut nedir burada ?

Alıntı yapılan: ırmak link=topic=12494.mAysg216650#msg216650 date=1270573052
Yeniden Grub Kurulumu

ayrıca root@ubuntu:/home/ubuntu# sudo grub
sudo: grub: command not found
bu nedir ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Nisan 2010 - 20:52:10

pardon karmic koalada olmuyomuş o :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Nisan 2010 - 21:00:12

O zaman sunu sorayım :
Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim yolundan;
Görevi:
Kod: sudo fdisk -l

komutunun çıktısında sisteminizin bulunduğu alana göre işlem yapmalısınız.

Örneğimizde, bu alanın /dev/sda5 olduğunu kabul edelim.

Bölümümüzü sisteme bağlayalım:
Görevi:
Kod: sudo mount /dev/sda5 /mnt
demiş anlatımda (http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Yeniden_Grub2_Kurulumu bu sefer doğru yerden bakıyorum :D ).
Ben sudo fdisk -l dediğimde uçbirime
ubuntu@ubuntu:~$ sudo su
root@ubuntu:/home/ubuntu# sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xfa8ba91f

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1        2281    18319360   27  Unknown
/dev/sda2   *        2281       41220   312778752+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda3           41220       60279   153091072+  83  Linux
/dev/sda4           60280       60801     4192965   82  Linux swap / Solaris

Disk /dev/sdb: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x0002112e

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1            6527       14593    64798177+   7  HPFS/NTFS
/dev/sdb2   *           1        6265    50323581   83  Linux
/dev/sdb3            6266        6526     2096482+  82  Linux swap / Solaris

Partition table entries are not in disk order
şöyle bi çıktı aldım. Şimdş bu çıktıya göre benim sistemimin bulunduğu alan hangisidir? Sistemden kastı ubuntu mudur, winzort mudur yoksa pardus mudur ? Yada kısaca sudo mount /dev/sdaX /mnt  X=?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Nisan 2010 - 22:15:20

Neyse :D herkese teşekkürler :D sorun çözülmüştür :D

bytan

Şu an durumun nedir? Her iki sisteminde açılıyor mu?

PF @ ST

umurcan

Winzort ve ubuntu açılıyor ama pardusu açamadım. Onu başlığında sordum. Ve şimdi gördüm ki zaten sende toplamaya çalışmışsın konuları :D

heartsmagic

Ubuntu'nun Grub'unu kullanacaksan Pardus tarafında sorman çok anlamlı olmaz. Yardım alamazsın demiyorum ancak o yardım da Ubuntu üzerine olacaktır. Yapman gereken şey, Grub'a Pardus'u eklemek.

Gerçi bu konuda eksik bir belgemiz var, grub.cfg'ye dokunmadan bu iş yapılmalı. Unutuluyor bu mesele sürekli.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umurcan

pardus tarafından kastım burası yalnız :D http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=7095.0 O zaman gruba ekleme başlıklarına yönelmemde fayda var. Teşekkür ettim heartsmagic

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Nisan 2010 - 00:11:44

@Irmak  Ubucleaner bilgisayarınızı temiz tutmaya yardım eden basit bir bash betiğidir. Bu betik 8.10 ve alt sürümler için geçerlidir.
Bunun 9.10 için olanı yok mudur?