Gparted ayırma sorunu

Başlatan rdmplt, 25 Eylül 2009 - 21:48:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rdmplt

Selam arkadaşlar;

GParted ile diskimin sda5 kısmını ayırmak istediğimde;

/dev/sda5 ayrılamıyor
umount: /home: device is busy.
       (In some cases useful info about processes that use
        the device is found by lsof(8) or fuser(1))

uyarısı alıyorum.
Başlangıçta ubuntuyu kurarken sda5 kısmını home bölümüne bağlamıştım. GERİ DÖNÜLMEZ Bİ HATA MI YAPTIM ACABA? ilerde atacağım olası bi formatta (örneğin ubuntuyu tekrar kurarken) tüm dosyalarım gidecek mi? Çünkü tüm önemli verilerim sda5 kısmında. Yardımcı olur musunuz?

kuleyni

eğer home dizininiz sistem dosyalarının bulunduğu dizinde değilse ki sda5 demenizden böyle anlıyorum ubuntunun kurulu olduğu bölüme format atın sda5 i tekrar /home olarak belirtirseniz belgelerinize bişey olmaz.sistemden ayrılmaması o an kullanıldığını gösteriyor üzerinde işlem yapacaksanız live cd kullanabilirsiniz.

rdmplt

@kuleyni ; hocam burada  anlattığım ve gelen tüm önerileri denememe rağmen sorunlarım düzelmediği için ubuntunun kurulduğu sda1 kısmına format atacağım ama dediğim gibi tüm önemli belgeler resimler filmler vs sda5 bölümünde kesin eminsiniz değil mi sd5 (yani home dizininin olduğu bölüme)  kısmına bişey olmaz değil mi?

birde format atarken yanlış bişey yapmak istemiyorum; kurulum ekranı geldiğinde sadece sda1 kısmına format atmak için ne yapmam gerekiyor. Aslında çok kolay bişey ama o kadar belgenin güme gitmesinden çok korkuyorum

kuleyni

hocam zaten kurulum ekranında biçimlendirmek için işaret koymadığınız disk bölümleri biçimlenmiyor ama yinede yapmanız gerekenleri kısa bi şekilde yazayım.
kurulumdaki bölümleme ekranında;
sda1(ubuntunun kurulu olduğu bölüm)'i seçip düzenleye tıklayın istediğiniz ext3 ext4 kendinize göre bi seçim yapın biçimlendir kısmına işaret koyun ve bağlama noktasını / olarak seçin.
sda5(home dizininiz)'i seçip eskiden sda5 için kullandığınız disk formatını seçin biçimlendir kısmına asla işaret koymayın bağlama noktasını /home olarak işaretleyin.
Zaten ubuntu kurulumu gerçekleştirmeden bi adım önce size yapacağınız değişiklikler hakkında bir döküman sunuyor eğer hata yaptığınızdan endişe ediyorsanız disk bağlama ve biçimleme hakkındaki değişiklikleri içeren kısma kuruluma başlamadan önce göz atın

rdmplt

@kuleyni hocam çok teşekkür ederim :)

kuleyni

rica ederim ama eğer sizi rahatlatacak ise yedek alın :D

rdmplt

vallahi o kadar veriyi yedek alacak yerim yok malesef :)

yeri bura değil ama sormak istiyorum cevaplanırsa sevinirim;  Ben netbook kullanıyorum ve dolayısıyla cd okuyum yok, netbookun dahili grafik kartı ve işlemcisinden daha iyi faydalanmak için bios update yapmak istiyorum. msi ın sitesinde bios updati, son bios versiyonunu windows tabanında kullanılacak küçük bi programa gösterip windows üzerinden bios update yapıldığını gördüm, ve malesef o programın linux versiyonu yok ayrıca o programı wine üzerinden çalıştırmayı düşünmüyorum malum bios bu, bi patlarsa servisle uğraş dur. Şimdi ben virtualbox üzerinden xp kursam ve o programla xp üzerinden bios update yapabilir miyim acaba?

kuleyni

hocam benim de anakart msi bildiğim kadarıyla live update falan hizmetleri var fakat benim bios sürümüm eski olmasına rağmen güncelleme vermedi bana
ikinci bi yol daha var disket kullanarak fakar disket sürücünüz olmadığından bir usb flash işinizi görebilir.
yoksa hocam bunun dışında bir programdan mı bahsediyorsunuz?

rdmplt

evet program hocam, küçük bi program indiriyosunuz ve o programa son bios versiyonunu gösterince program bios güncellemesini yapıyo. Ama malesef program windows tabanlı..

Acaba diyorum son bios sürümünü usb flash belleğe atıp bilgisayar bellekten boot ederek açsam olur mu?

kuleyni

bunu yapabilmek için ilk önce 98 başlangıç disketi oluşturmalısınız internette küçük bi gezinti ile işinize yarayacak araçları bulabilirsiniz.ben zamanında yapmıştım ama kodları girince hep öyle duruyor bişey yapmadan bekliyordu umarım durum sizde böyle olmaz hocam bir de flash bellekleri bootable yapma konusunu araştırırsanız yararınıza olur ;)

rdmplt

peki tekrardan teşekkür ederim hocam :)

kuleyni

önemli değil hocam deneyip sonucu yazarsınız ben de olmamıştı bakalım sizdeki durum ne olacak

rdmplt

Alıntı yapılan: kuleyni - 25 Eylül 2009 - 23:12:45
önemli değil hocam deneyip sonucu yazarsınız ben de olmamıştı bakalım sizdeki durum ne olacak

bakalım sıkı bi araştırmadan sonra deneyeceğim, sonucu paylaşırım :)

bytan

Sistem açıkken, haliyle /home dizini sisteme bağlıdır ve sistem açık olduğu sürece ayırmak pek mümkün görünmüyor. Söylendiği gibi, format kutusunu işaretlemediğin sürece o bölüm biçimlendirilmez. Ve geri dönülmez bir hata yapmamışsın. Gayet güzel sistem kurmuşsun ve ben de senin gibi /home dizinini ayrı olarak tutuyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Arturo Bandini

Merhaba :) Bende netbook'um için bootable win 98'e ihtiyaç duymuştum. Altta verdiğim linkte ihtiyacınız olan dosyaları ve yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz. Yanlız küçük bir sorun var o da bu işlemler için windows'a ihtiyaç duyuyor olmanız.

http://sites.google.com/site/eeepcturkiye/ne-var/yeniden-xp-kurma

Ayrıca bios güncellemenizi wine ile yapmanızı tavsiye etmiyorum. En sağlıklı yol yanlızca bu update için windows yüklemeniz olabilir.

Belki işinize yarar veya aklınıza gelmemiştir diye söylüyorum; kimi zaman bunlarla uğraşmak yerine, cd-rom sürücüye sahip bir masaüstü bilgisayara netbook'unuzun hard disk'ini takmak en kolay ve hızlı yol olabiliyor. Bizzat tecrübe ettim. Her ne kadar çözüm yolu kulağa hoş gelmese de bootable usb bellekler çok da pratik değiller. Umarım kolay ve hızlı bir şekilde bu sorunu halledebilirsiniz :) İyi günler.

edit: Gparted ile ilgili. Bir forum kurcalarken yine netbook sahibi bir kişiye puppy linux üzerinden gparted kullanması tavsiye ediliyordu. zannediyorum boyutu küçük olduğundan. Tabi ubuntu live cd de aynı işi görecektir.