[Çözüldü] Ubuntu Server Edition ubuntu desktop yetki problemi

Başlatan copernix, 25 Eylül 2009 - 16:51:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

copernix

s.a.
öncelikle şunu belirteyim, Konu forumda bir şekilde paylaşılmış olabilir ancak ubuntu ile 2gündür uğraşan biri olarak tam olarak hangi anahtar kelimeler ile arama yapacağımıda bilmediğim için başlık açıp sorma mecburiyetinde kaldım. ( ubuntu yetki, yetki problemi ve bir çok anahtar kelime ile aradım ancak çözüm olmadı )

bugün itibariyle , ubuntu server kurdum
+apache+php4+php5+mysql+phpmyadmin kurulumunu sorunsuz gerçekleştirdim ( kurulum esnasından oluşturulan kullanıcı ile ) kurulumların tamamını gnome desktop'da kendi kullanıcımla login olduktan sonra konsol( shell,terminal ) üzerinden yaptım.

ancak tüm işlemleri bahsettiğim üzere konsol üzerinden yapmak zorunda kalıyorum ve linux komutlarını bilmediğimde bulmakta zorlanıyorum.
konuyu temel olarak özetledikten sonra problemime geçeyim

root kullanıcısı ile konsol üzerinde işlem yapabiliyorum ve yetki hatasıyla karşılaşmıyorum.( root kullanıcısına şifre atadım )
ancak kendi oluşturduğum kullancıı ile desktop üzerinde işlem yapmak istediğimden sürekli permision denied alıyorum.
www klasörünün içerisine ve daha bir çok yere yazma iznim yok kullanıcımın.
yeni kullanıcı filan oluşturdum o kullanıcıyı admin grubunada atatım olmadı, root grubunada atadım olmadı. ( yani o gruplardada olsa erişim hatasıyla karşılaşıyor bir çok yazma işleminde .... )
root kullanıcısı ile desktop üzerinde oturum açamıyorum ( şifre ataması yapmıştım, ama sadece konsol üzerinden login olup konsolda işlem yapabiliyorum.... )

kendi kullanıcım ile www klasörüne nasıl dosya kopyalarım:S yada root ile nasıl login olurum.
daha birsürü şey öğrenmem gerekiyor, yeni başladım ve daha ilk günden yolun başında takıldım.
bilen biri varsa çok memnun olurum..

garafatma

Kendi kullanıcınızla login olduktan sonra

sudo su

yazarak root şifresini girdikten sonra işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Forumda "chmod" kelimesiyle bir arama yaparsanız çok faydalı bilgiler çıkacaktır., biraz fazla olur ama gereken bilgiler çıkacaktır.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

copernix

keiser_soze teşekkürler,
kendi kullanıcımla login olduktan sonra konsol'da ( bi yerde terminal yazıyor bi yerde shell, hepside aynı komut satırına çıkıyor aşağı yukarı galiba. ) root ile oturum açabiliyorum
"sudo su" komutuna alternatif "su -" ilede oturum açıyorum.
benim problemim konsol üzerinde işlem yapamamak değil, benim sorunum desktop üzerinde işlem yapamamak. ( sınırlı bir windows kullanıcısından daha sınırlıyım.  ) ve root ile desktop oturumu açamamak. ( dediğim gibi konsolda root ile oturum açıp işlemlerimi yapabiliyorum )

bytan

Konsolda,

sudo nautilus

yazarsanız, açılan pencerede root haklarına sahip olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

copernix

bytan teşekkürler.
yapmak istediğimde aşağı yukarı böyle bir şeydi.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST