Swap alanı güçlü donanım için gerekli mi ?

Başlatan miles, 25 Eylül 2009 - 09:56:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

miles

2GB link ram im var. Ne windowsta ne de linuxta 1.1 gb yi geçmiş değilim (Bu gidiş ile yıllar daha geçmeyeceğim gibi görünüyor). Swap alanı kullanma gereksinimim varmı ?
Birde ufak bir şey dikkatimi çekti: Windowsta hiç olmadı ama linuxta sistem monitörü açtığım zaman bellek kullanımı 500 civarında olan durumda sanal belleğim %3-5 kullanılıyor. Oysa swap alanının ramdan yavaş kullanılıdğını biliyorum ve benim o sırada yaklaşık 1.5 gblik ramde boş alanım daha var. Neden swap alanını tercih ediyor Ubuntu ? Belki ben swap alanımı kaldırırsam o kısımda ramde çalışacak ve ben de sistemi daha hızlı kullanacağım ..?!

canosayan

şuan 1 gb ram olan netbooktayım ve ram 627 mb kadar dolu. 1 gb lık takas alanıda 610 mb civarında dolu.(şu an masaüstünü netbook a taşımakla meşgulum)

aslına bakarsanız takas alanı illa olması gereken bir alan değil. ama askıya alma veya hazırda bekletme seçeneklerini kullanıyorsanız olmalı.

muhtemelen takas alanında olan kısımlar bilgisayarınızın daha az eriştiği dosyalar. eğer kontrol etmek istiyorsanız bölümleme yöneticisi (gparted) ile takas alanını geçici olarak kapatıp kontrol edebilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

Yusuff

Ben hep takas alanı olmadan kurulum yapıyorum ve hiç bir sorunla karşılaşmadım. 1.5 Gb ramim var. Yalnız hazırda bekletme için olması daha iyi. Karmic kurarsam swap da yapacağım inşallah.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

miles

Çalışan programlar az eriştiği dosyaları ramde boş yer varken swapa atılması mantıksız geliyor.

fc.freax

ben bir bilgisayara önce takas alansız ubuntu kurdum
daha sonra takas alanlı ubuntu kurdum

arada performans açısından çok fark var. takas alanı koy bence :)

agritux

Performans açısından bir şey farkedemezsiniz sanırım. Bu konu çok konuşulmuş forumda. Biraz arama yapmak iyi olacaktır.

coni

BEnim pc de 1.1 gb ram var ekran kartından geriye kalan 500 mb ta takas alanı var. Ama takas alanıın kullandığını hiç görmedim açıkçası.

kuleyni

2 gb ram var bende virtualbox gibi yazılımlar haricinde 1 gb aşmıyor.Ama arkadaşların da dediği gibi askıya alma falan kullanacaksan iyi olur ayırman.