[Çözüldü] Apic sorunu [uzun süredir çözemedim]

Başlatan celoron, 24 Eylül 2009 - 18:48:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

celoron

Konu başlığında olduğu gibi gerçekten uzun zamandır uğraşıyorum ama bir türlü çözemedim. Şimdi karşılaştığım sorunları sırasıyla anlatayım.

-İlk başta Ubuntu 8 32-bit kudrum. Açılışta nolapic girdisi olmadan açlımıyordu. Açıldığında ise Bilgisayarı tek çekirdek olarak görüyor, uyku moduna girmiyor askıya alınmıyordu. Daha doğrusu hiçbir güç evresi değiştirilemiyordu.

-Bir öneri üzertine Ubuntu 9 64-bit kurdum. Yine nolapic siz girilmiyor ve girdiğinde aynı sorunları alıyordum.

-Uzun süre sorunu çözemeden kullandım. Ve bir gün kubuntu 7 32-bit i eski cdlerin arasında gördüm ve eski kde ye bir bakayım dedim. Açılışta nolapic eklemeden girdi, bilgisayarı çift çekirdek olarak gördü, güç evrelerini tanıdı. Fakar kernelin eski olmasından dolayı ses kartını tanımıyordu.

-Daha sonra ikisininde log larına baktım ve şöyle bir sonuca vardım;
Ubuntu 9.04 64-bit 2.6.28-15 kerneli ile
BIOS bug, local APIC #0 not detected!...                                                                            
... forcing use of dummy APIC emulation.(tell your hw vendor)                                                        
SMP disabled  

alındığı yerde ise kubuntu 7 2.6.20-15
SMP alternatives: switching to UP code
Early unpacking initramfs... done
ACPI: Core revision 20060707
ACPI: Looking for DSDT in initramfs... file /DSDT.aml not found, using machine DSDT.
ACPI: setting ELCR to 0800 (from 0eb8)
CPU0: Intel(R) Pentium(R) Dual  CPU  T2330  @ 1.60GHz stepping 0d
SMP alternatives: switching to SMP code

çıktısını veriyor.

İşlemci Intel(R) Pentium(R) Dual  CPU  T2330  @ 1.60GHz

Sizden öneriler beklerken benim denemek istediğim şeyler var, acaba işe yarar mı diye;
1. Eski kerneli 9.04 e yüklemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
Eski kernel: 2.6.20-15

2. Bios güncellemesi yapmak istiyorum. Tehlikeleri nelerdir, geri alınabilirmi, nasıl yapabilirim?
ne mutlu open-source kullanıyorum diyene :)
sis ekran kartını kurmaya çalışmaktan bıktım artık python ile programlama öğreniyorum

heartsmagic

Eski kernele ait paketleri -kendisi ve header paketlerini- bulup kurmayı deneyebilirsin.
BIOS güncellemesine de anakartının sitesinden bakabilirsin. Muhtemelen Windows üzerinden veya disket/flash bellek ile deneyeceksin. Geri alma gibi bir durum olmaz. Bu işlemi yaparken elektrik kesilirse büyük sıkıntılar yaşarsın. Ötesinde fazla bir tehlike arz edeceğini sanmıyorum.

Fakat konu kernelle alakalı olunca bir hata bildirimi yapıp yeni seride bunun düzeltilmesini istemek daha makul geliyor bana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

celoron

kerneli nerden bulabilirim? derlenmemiş halini buldum fakat derleyemedim. yeni kernelleri derleyebiliyorum ama
anakartın ne olduğunu nasıl öğreneceğim?
ve nereye bildireceğim? bide ingilizcem kötüdür yardım ederseniz okonudada teşekkür ederim :)
sis ekran kartını kurmaya çalışmaktan bıktım artık python ile programlama öğreniyorum

heartsmagic

Şöylece bakındım da 7 serisi ne yazık ki packages.ubuntu.com altında yok, kısacası .20 serisi orada yok. Daha öncesi ve sonrası var.
Anakartın ne olduğunu bilgisayarın kitapçığından, kutusundan öğrenebilirsin. Biz çipsetini buluruz ama bu bir anlam ifade etmez.

Hatayı launchpad üzerine aktarabiliriz, İngilizce sorun olmayabilir ancak vakit lazım bu iş için. Şu an ne yazık ki ben yardımcı olamam ancak müsait bir zamanda bakmaya çalışabilirim.

celoron

kubuntu 7 nin /boot klasöründeki dosyaları ubuntuya kopyalasam kerneli çalıştırabilirmiyim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Eylül 2009 - 22:41:18

bu konuyu kilitleyip başına [Çözüldü] yazabilirsiniz çünkü;
2.6.31-10-generic kerneli ile çok güzel çalışıyor.
ses - Tamam
wireless - Tamam
çift çekirdeği tanıma - Tamam
pili tanıma - Tamam

heartsmagic

Konunun çözüldüğüne sevindim. Sen yazınca aklıma geldi, boot dizini değil de arşiv dizinindeki kernel ve headers paketlerine ait .deb dosyaları işini görebilirdi. Fakat eski kernelle değil de yenisiyle yola devam etmek çok daha makul bir durum.

Konuyu kapatıp, etiketleyebiliriz. Geri bildirim için teşekkürler.