Portable ubuntu için türkçe q klavye ayarları

Başlatan ubunturk, 21 Eylül 2009 - 15:36:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubunturk

Asus F3sr laptobumda Vista'mda portable ubuntu(http://portableubuntu.demonccc.com.ar/) kullanıorum.Ama bir sorun var ki klavye ön tanımlı olarak amerikan q  klavye.Klavye ayarlarını  ve dil seçenegini değiştirmeme rağmen Türkçe q klavye olmadı.Forumda,http://portableubuntu.demonccc.com.ar/forum/topic.php?id=7
linkinde bir şeyler anlatılmış ama anlıyamadım.Bilen birisi yardımcı olursa sevinirim.
http://portableubuntu.demonccc.com.ar/
_,-O
O(_)) ubuntu
 `-O

heartsmagic

Alıntı YapOnly files for US keyboard exist. All others are deleted. I solved my keyboard problems by changing the system language.

US klavye hariç diğerleri yok deniyor burada. Dili değiştirerek çözmüş kullanıcı problemini.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubunturk

Dogru orada yazanları anladım.Dili değiştirmeme rağmen klavye ayarlarında bir değişme olmadı.Forumda demoncc nickli kullanıcı config dosyasında bir oynama yapılmasını söylemiş.Bir yolunu bilen var mı diye sorucaktım.Keyboard layout'a 'tr' modelede 'asus_laptop' yazdım.
Bu yolu denediğimde olmadı.Başka forumlarda da hiç konu açılmayınca mecburen buraya konu açtım.
_,-O
O(_)) ubuntu
 `-O

heartsmagic

Ben yanlış anlamış da olabilirim ama kullanıcı dil desteği olmadığından İngilizce'ye dönmüş olmasın :)

Normal şartlar altında klavye desteği iki yerden ayarlanabilir.

1. xorg.conf
Sistem geneline etki eder.

2. Masaüstü
xorg.conf'u ezip, kendisi devralabilir olayları.

xorg.conf içinden denenebilir. Ama klavye desteği çıkartılmışsa işe yaramayabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

un4saken

Merhabalar, az önce Portable Ubuntu kurdum Vista üzerine, arkadaşın dediği gibi Türkçe klavye sorunu vardı. Google'da ararken burayı gördüm fakat kısa bir araştırmadan sonra problemi çözdüm. Sizinle de paylaşmak istedim.

Öncelikle Portable Ubuntu'nun olduğu klasöre gidiyoruz, daha sonra "/bin" klasörüne geçiyoruz ve "run_X.bat" dosyasını herhangi bir text editor ile açıyoruz. (Her ihtimale karşı yedekleyin)

"Xwin.exe" ile başlayan satırı şununla değiştiriyoruz

XWin.exe :0 -ac -notrayicon -multiwindow -dpi 100 -xkblayout "tr" -xkbmodel pc104 -xkboptions grp:alt_shift_toggle

Tek satırda olmasına dikkat edin.

Daha sonra save'liyoruz ve Ubuntu'yu çalıştırıyoruz.

kartal

Alıntı yapılan: un4saken - 31 Ocak 2010 - 04:51:49
Merhabalar, az önce Portable Ubuntu kurdum Vista üzerine, arkadaşın dediği gibi Türkçe klavye sorunu vardı. Google'da ararken burayı gördüm fakat kısa bir araştırmadan sonra problemi çözdüm. Sizinle de paylaşmak istedim.

Öncelikle Portable Ubuntu'nun olduğu klasöre gidiyoruz, daha sonra "/bin" klasörüne geçiyoruz ve "run_X.bat" dosyasını herhangi bir text editor ile açıyoruz. (Her ihtimale karşı yedekleyin)

"Xwin.exe" ile başlayan satırı şununla değiştiriyoruz

XWin.exe :0 -ac -notrayicon -multiwindow -dpi 100 -xkblayout "tr" -xkbmodel pc104 -xkboptions grp:alt_shift_toggle

Tek satırda olmasına dikkat edin.

Daha sonra save'liyoruz ve Ubuntu'yu çalıştırıyoruz.

Farkindayim acemice bir sey yapip kod u kosola yapistirdim

XWin.exe: command not found
seklinde hata verdi.

ubuntu 14.04 ingilizce q klavye yi turkceye cevirmek istiyorum ayarlarda turkce goremedim mumkunse komple sistemi de turkceye cevirebilirim

if

Portableubuntu denen dağıtım en son 2013'de güncellenmiş. Ubuntu 14.04 kullanmanıza imkân yok. Normal Ubuntu olmasın kullandığınız?

kartal

benim kullandigim normal ubuntu hocam
ubuntu 14.04 64 bit
bu baslikta konu incelendigi icin buraya yazmistim

kartal

Bu verdiginiz linkleri anlayamadim nereden turkceye ceviriyor?
b'lgisayarci deilim hatta dune kadar ubuntuyu bile bilmiyordum

brun0_

fatih university computer engineering, #linux, #ubuntu, #freesoftware, #lyk2014

kartal

Klavye düzeldi arkadaşlar teşekkür ederim.

brun0_

kartal

Alıntı yapılan: brun0_ - 04 Eylül 2014 - 01:22:35
Dediğimi mi yaptın

Evet, dediğinizi yaptım. Kod u yazdıktan sonra hiç bir işlem yapmamış gibi görüyordu fakat foruma mesaj yazarken baktım düzelmiş  :)

brun0_

Yanlız pc yi kapattığınızda klavye eski haline dönecektir tekrar bu komutu yazmanı gerekir

kartal

Alıntı yapılan: brun0_ - 04 Eylül 2014 - 01:28:36
Yanlız pc yi kapattığınızda klavye eski haline dönecektir tekrar bu komutu yazmanı gerekir

Hocam, kalıcı hale getirmek daha iyi olcak, yine de kod için teşekkürler

Edit. evet reset attim eski haline donmus
Edit2: Sorun çözüldü.Dil ayarlarından güncelleme ile Türkçe seçeneği geldi sanırım, daha önce bir kaç kere baktım  yoktu/ görmemiş olma ihitimali pek mantıklı gelmiyor  :)