[Arşiv]9.4 ten 9.10 sürümüne yükseltme problemi

Başlatan jawes, 18 Eylül 2009 - 19:31:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jawes

arkadaşlar dün akşam 5.00 civarlarında  yukselmeye başladım

yukseltme gece 11.30 civarlarına kadar sürdü
veşu anda sistemim kullanılamaz durumda  pc açılmıyor :-[

yardımlarınızı  beklıyorum
LİNUX KULLANMAK AYRICALIKTIR

KÖTÜ İLE DOST OLAN UMURSAMAZ GÜNAHI
HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

bytan

Kurtarma kipi açılabiliyor mu? Şayet açılabiliyorsa aşağıdakilerle birşeyler yapmaya çalışalım. Ayrıca açılma sürecinde hata veriyor mu? Açılmıyor ama ne oluyor? Konsola mı düşüyor vs.. Bu konularda da bilgi verebilirsen daha iyi olur:

apt-get update
apt-get install -f
apt-get upgrade
apt-get dist-upgrade
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

localhost

Bunun üzerine bir tavsiye yapayim. Linuxlerde Stabil sistemden Alpha, Beta gibi sürümlere güncellemeler devamli hata verir. Bunu unutmayin. @bytan`nin dediklerini uygulayabilirseniz sorunu düzeltebilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

jawes

siyah  yazılar felan var  starting  gibi yazıları geçip fail  gibi bikaç yazıdan sonra disk misk deyip kalıyor
anlıcan kurtarma kipi açılmıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Eylül 2009 - 19:51:02

ben o kodları deneyeyim  ve size  bilgi veririm şu anda malum sistemden yazıyorum

HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

bytan

O "disk misk" yazan kısımları daha açık ifade edersen belki fikrimiz olabilir.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

jawes

arkadaşlar  ne yaptımsa fayda etmedi sorunu size nasıl aktarıcağım hakkındada bıyere varamadığımdan affınıza sığınarak  kuçük bı video çektim 10 saniyelık izlersenız sorun hakkında butun detayları gorebılırsınız

işte video

http://www.storage.to/get/kCjpDWpv/sorun.mp4

alternatif link

http://www.upload.gen.tr/d.php/s6/16oud6bp/sorun.mp4.html

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Eylül 2009 - 10:18:07

arkadaşlar yardımcı olacak kımse yokmu forumda

bytan

32 sn'lik video yerine, son ekrana ait ekran görüntüsü koyabilseydin daha iyi olurdu. Bu şekilde herkes dosyayı indirip izlemek durumunda kalmadan görüşlerini aktarabilirdi.

Şu haliyle gördüğüm kadarıyla, raporlanması gereken hatalardan  biri gibi duruyor. Smlink hataları sende de çıkmış. Ama daha çok en son ekranda dosya sistemi bütünlüğü hatasına benzer yazılar gördüm.  Çekim kötü olduğu için tam okuyamadım ve ekranın sol tarafı görünmediğinden hangi kısmı kontrol etmeye çalışıyordu göremedim.

Elinde canlı cd varsa, makinanı bununla aç ve aşağıdaki komutu ver:

sudo fsck /dev/sda3

Bu komuttaki sda3 yazan yere, hangi bölüm kontrol ediliyorsa onu yazacaksın. Yanlış görmediysem bu bölüm kök dizindi.

PF @ ST

jawes

arkadaşım dediğini yaptım ve çıktısı  bu

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fsck /dev/sda3
fsck 1.40.8 (13-Mar-2008)
e2fsck 1.40.8 (13-Mar-2008)
/dev/sda3: clean, 177456/734400 files, 1374231/2929854 blocks

sd2 yazdığımda çıkan da bu

sudo fsck /dev/sda2
Pass 3: Checking directory connectivity
Pass 4: Checking reference counts
Pass 5: Checking group summary information
/dev/sda3: 177456/734400 files (3.1% non-contiguous), 1374231/2929854 blocks

buda ikinci sd3 ten sonra çıkan

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fsck /dev/sda3
fsck 1.40.8 (13-Mar-2008)
e2fsck 1.40.8 (13-Mar-2008)
/dev/sda3: clean, 177456/734400 files, 1374231/2929854 blocks
ubuntu@ubuntu:~$ ubuntu@ubuntu:~$ sudo fsck /dev/sda3
bash: ubuntu@ubuntu:~$: command not found
ubuntu@ubuntu:~$ fsck 1.40.8 (13-Mar-2008)
bash: syntax error near unexpected token `('
ubuntu@ubuntu:~$ e2fsck 1.40.8 (13-Mar-2008)
ubuntu@ubuntu:~$ /dev/sda3: clean, 177456/734400 files, 1374231/2929854 block
bash: /dev/sda3:: No such file or directory

ve dahası

ubuntu@ubuntu:~$ ubuntu@ubuntu:~$ sudo fsck /dev/sda3
bash: ubuntu@ubuntu:~$: command not found
ubuntu@ubuntu:~$ fsck 1.40.8 (13-Mar-2008)
ubuntu@ubuntu:~$ e2fsck 1.40.8 (13-Mar-2008)
ubuntu@ubuntu:~$ /dev/sda3: clean, 177456/734400 files, 1374231/2929854 blocks

bytan

Eğer hata veren bölümü de fsck yaptıysan ve hala aynı sorunu yaşıyorsan, alfa sistem için aklıma daha başka bir çözüm yolu gelmiyor.

PF @ ST

Yiğit Ateş

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/udev/+bug/431910 Bununla ilgili bir hata kaydı açılmış, bu sorunu yaşayan çok sayıda kullanıcı var. Şu an tek çözüm format gibi görünüyor.

sudocu

sanirim bendeki sorunun aynisi olusmus. bilgisayari actiginda hata devam ediyorsa zaten root olarak konsola dusuyor. live cd ile acmak yerine direkt fsck yazarsan sorun cozulur buyuk ihtimalle.
her seyin basi sudo!

jawes

Alıntı yapılan: bytan - 20 Eylül 2009 - 12:21:57
Eğer hata veren bölümü de fsck yaptıysan ve hala aynı sorunu yaşıyorsan, alfa sistem için aklıma daha başka bir çözüm yolu gelmiyor.

terminal veya üçbirim yada konsol açılmıyorki fsck yapayım   8.4 live cd ile  yaptım çıkanlar  buydu

sonra  açmayı denedim açıldı ama  bu sferde ağır bişekilde açıldı 
bide ne göreyim  araç çubukları kayıp bi işlem yapamıyor orda masa üstünde ne varsa onlarla yetiniyorsun + hiç bi programa erişemiyor ve çalıştıramıyorsun

Alıntı yapılan: samurai - 20 Eylül 2009 - 12:30:13
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/udev/+bug/431910 Bununla ilgili bir hata kaydı açılmış, bu sorunu yaşayan çok sayıda kullanıcı var. Şu an tek çözüm format gibi görünüyor.

hemen hemen aynı  hataları alıyorum  formatlama  için 9.4  indirdim bu sefer indirdiğim  cd de live olarak açılmıyo ve gene aynı hatalar karşıma çıkıyor  acaba  direk kurulummu çare olur bende artık düşünemez hale geldim

Alıntı yapılan: sudocu - 20 Eylül 2009 - 13:39:23
sanirim bendeki sorunun aynisi olusmus. bilgisayari actiginda hata devam ediyorsa zaten root olarak konsola dusuyor. live cd ile acmak yerine direkt fsck yazarsan sorun cozulur buyuk ihtimalle.

şimdi aklıma geldi giriş yöneticisinde konsola düşülebılıyordu değilmi

yanlış hatırlıyorda olabilirim 

inanın winzortla internete bağlanmak zoruma gidiyor linux suz kaldığım bu üç gün ianın benim için çoook zor geçiyor bi an önce özgürlükler  ilahı linax;a yani pc mi kullanabildiğimi hissettiren
sistemime ihtiyaç duyuyorum  daha bu ayrılık ne kadr surecek

bi kaç deneme  daha yapmam  lazım  son bi ümitle yine açmayı deniyecem

bytan

Alıntı Yapterminal veya üçbirim yada konsol açılmıyorki fsck yapayım   8.4 live cd ile  yaptım

Fsck işlemini canlı cd ile yapman ile sistemi açıp yapman arasında pek fark yok. Yeter ki fsck yapılan bölüm, sisteme bağlı olmasın.

Alıntı Yapşimdi aklıma geldi giriş yöneticisinde konsola düşülebılıyordu değilmi

Giriş yöneticisine kadar gelebiliyor musun? Açılmıyor sanıyordum. Ctrl+alt+F1...F6 ile uçbirim açabilirsin.

PF @ ST

jawes

bytan  şu anda sistemin içindeyim  ama malesefki  araç çubukları yok ve klavyenin  üst bölümü işlemiyor
ve dahası açılan her pencereninde araç çubuğu yok

bytan

O halde yükseltme eksik gerçekleşmiş olabilir. İlk mesajımda verdiğim komutları başlarına sudo koyarak uygulamaya çalışın veya kurtarma kipine geçerek yapmaya çalışın.

PF @ ST

jawes

arkadaşlar sistem çok kötü durumdaydı bende bu son verip 9.04 ile format çektim
* her şey gayet güzel bir şekilde yuklendi  restart çektim  güncellemeleri  yukledim  falan fişman
pc kapattım  
ertesi gün yani bu gun pc açmaya çalıştım  açılmadı
grup ekranında karmic ten  4-5 yazı  ve yeni yuklediklerim
aşadakilerdir

Ubuntu 9.04, Kernel 2.6.28-15-generic
Ubuntu 9.04, Kernel 2.6.28-15-generic(recovery mode)
Ubuntu 9.04, Kernel 2.6.28-11-generic
Ubuntu 9.04, Kernel 2.6.28-11-generic(recovery mode)
Ubuntu 9.04, Memtest68+
Other Operation Systems:
microsoft Windows XP Professional
Ubuntu karmic (development brach), kernel 2.6.31-18-generic (on /dev
Ubuntu karmic (development brach), kernel 2.6.31-18-generic (recovery
Ubuntu karmic (development brach), kernel 2.6.28-15-generic (on /dev
Ubuntu karmic (development brach), kernel 2.6.28-15-generic (recovery
Ubuntu karmic (development brach), Memtest68+ (   /dev/sda3)

en baştakine tıklayıp açmak istediğimde  giriş ekranına kadar gidip giriş ekranı çıkmadan
karmic teki giriş ekranı çıkıp donuyor renler birbirine girmiş  
darmaduman olmuş bir şekilde oyle kalıyor

forumda detaylı bi araştırma yaptım benzer konuları okudum

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5736.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10525.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4605.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3983.0

ve hala araştıyorum  belki bana edersiniz  bi çözüm yolu bilen biri varsa  minnettar kalırım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ekim 2009 - 00:00:00

bu arada live cd den işlem yapılıyorsa iyi olur öbürtürlü pc açılmıyor

localhost

Grubta neden iki tane ubuntu boot secimi var. sudo fdisk -l ciktisina bakabilirmiyiz. Siz format atmissiniz ama görülen o ki format atilmamis. /dev/sda6 da birseyler duruyor hala. Güncelleme yaptiginizda kernel 2.6.28-15 te kurulmasi gerekiyordu. Grubta bu kernel yok.
Linux LPIC1 - MCSA

jawes

dostum düzelttim  grup  aynen yukardaki

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xe481e481

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        1912    15358108+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            1913        6374    35841015    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda3            6375        7833    11719417+  83  Linux
/dev/sda4            7834        9729    15229620   83  Linux
/dev/sda5            1913        6374    35840983+   7  HPFS/NTFS

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

@heartsmagic sorusundan sonra bende sunu sormak istiyorum. Swap bölümü görünmüyor. Bunu nereden biliyorum derseniz, swap icin 82  olmasi gerekiyordu. Bunun disinda iki disk bölümününde büyüklügü hemen hemen ayni!!!
Renklerin karismasi belki ekran karti ile ilgili olabilir bunun disinda eger yine 9.04 ten 9.10 güncelleme yaptiysan, bu asamada bir yorum yapamayiz. Cünkü upgrade yaptigin icin sistem stabil calismiyor olabilir. Beta dahi olmayan bir sürüm kullaniyorsun.
Linux LPIC1 - MCSA

jawes

arkadaşlar derdimi size anlata bilmek için size olayı görüntülü bi şekilde
sunuyorum  gösterdiğiniz tolerans için teşekkür

http://www.dosyaload.net/download.php?file=f7cdccc0dd92cf88dee89638e6a1fba7
alternatif link
http://rapidshare.com/files/287501371/sorun.mp4.html

olumlu yada olumsuz yapacağınız yorumu dört gözle bekliyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

hayır guncelleme yapmadım

sorunla alakalı yorum yapacak biri varmı

bytan

Çıktı ya da resim eklersen daha iyi olur. Video indirmek ve izlemek zorunda kalmak, yanıt alabilme ihtimalini ciddi oranda azaltır.

PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: bytan - 02 Ekim 2009 - 22:08:07
Çıktı ya da resim eklersen daha iyi olur. Video indirmek ve izlemek zorunda kalmak, yanıt alabilme ihtimalini ciddi oranda azaltır.

+1.

jawes

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Ekim 2009 - 10:08:10
Tekrar 9.10'a mı güncelleme yaptın?

Ne yazık ki resimler bir şey anlatmıyor bizlere. Bu ekran geldiğinde  Ctrl+ALt+F1 veya F8 ile konsola düşebiliyor musun?