Clam AntiVirus kurdum?

Başlatan nazim, 17 Eylül 2009 - 20:26:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nazim

Clam AntiVirus kurdum 64 bit .
nasıl çalıştırırım?

Kısa yolu bulamadım

heartsmagic

Alıntı yapılan: nazim - 17 Eylül 2009 - 20:26:44
Clam AntiVirus kurdum 64 bit .
nasıl çalıştırırım?

Kısa yolu bulamadım

Forumda arama yaptın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xnail

Selamlar ubuntu 10.10 yüklü ikin bilgisayarımda iki ayrı viris programı kurdum Calmav ve Klamav şuan 11.04 yüklü ve ben klamav kurmak istiyorum ama kuramadım hangi siteye baksam Clamav var Klamav yı nasıl yüklerim

bir başka soruda Calmav kurulu iken bilgisayrdaki diskleri açmak istedigim zaman otokatik tarama yapmak istiyor bunu nasıl kapata bilirim

sabian

Alıntı yapılan: xnail - 15 Haziran 2011 - 15:46:49
Selamlar ubuntu 10.10 yüklü ikin bilgisayarımda iki ayrı viris programı kurdum Calmav ve Klamav şuan 11.04 yüklü ve ben klamav kurmak istiyorum ama kuramadım hangi siteye baksam Clamav var Klamav yı nasıl yüklerim

bir başka soruda Calmav kurulu iken bilgisayrdaki diskleri açmak istedigim zaman otokatik tarama yapmak istiyor bunu nasıl kapata bilirim

Linux üzerinde hiç ihtiyaç duymadığım bir mesele olduğundan ayrıntı bilmiyorum. Ancak ilk zamanlarda bir windows alışkanlığı olarak ben de kurmuştum. Bi faydasını da görmedim çünkü zarar verecek bir durum denk gelmedi.

ClamAv normal ismidir onun, Klam av KDE masaüstü ortamı için olanıdır. O sebeple KDE kullanmıyorsanız arada hiçbir fark yoktur. Aynı veri tabanını kullanırlar.

http://klamav.sourceforge.net/index2.php?content=ka_home bu da site adresi. Orda daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

Kurduktan sonra terminal'e sudo clamav yazmanız yeterli olur sanırım çalıştırmak için. Ayrıca arayüzden ayarlarını düzenleyebiliyorsunuz sanırım, yani nereyi nasıl tarayacağını atayabilirsiniz.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

xnail

Şirket oratmında kullandıgım için gerek oluyor başka kişilerle dosya paylaşımında bulunuyorum en azından onların bilgisayarlarına bulaşmasın

ingilizce olmadıgı için siteden pek birsey anlamıyorum
bu sorun için bir bilgisi olan varmı
"bir başka soruda Calmav kurulu iken bilgisayrdaki diskleri açmak istedigim zaman otokatik tarama yapmak istiyor bunu nasıl kapata bilirim "

sema

Şu an kurulu olmadığı için otomatik kapatmayı net olarak söyleyemiyorum ama @sabian'ın söylediği gibi arayüzden ayarlamaları yapabilirsiniz. Seçenekler ya da ayarlar olacaktı, kolay gibiydi sanki.
susema

xnail

Alıntı yapılan: susema - 16 Haziran 2011 - 01:56:25
Şu an kurulu olmadığı için otomatik kapatmayı net olarak söyleyemiyorum ama @sabian'ın söylediği gibi arayüzden ayarlamaları yapabilirsiniz. Seçenekler ya da ayarlar olacaktı, kolay gibiydi sanki.

seçemeklerdeki bütün ayarları tektek denedim ama olmuyor belgelerimi açıyorum hemen vürüs programı çalışıyor
yedek olarka kullandıgım diski açıyorum hemen tarama başlıyor cok sinir bir olay

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Haziran 2011 - 13:01:35

Alıntı yapılan: sabian - 15 Haziran 2011 - 16:34:38
Alıntı yapılan: xnail - 15 Haziran 2011 - 15:46:49

Linux üzerinde hiç ihtiyaç duymadığım bir mesele olduğundan ayrıntı bilmiyorum. Ancak ilk zamanlarda bir windows alışkanlığı olarak ben de kurmuştum. Bi faydasını da görmedim çünkü zarar verecek bir durum denk gelmedi.

ClamAv normal ismidir onun, Klam av KDE masaüstü ortamı için olanıdır. O sebeple KDE kullanmıyorsanız arada hiçbir fark yoktur. Aynı veri tabanını kullanırlar.

http://klamav.sourceforge.net/index2.php?content=ka_home bu da site adresi. Orda daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

Kurduktan sonra terminal'e sudo clamav yazmanız yeterli olur sanırım çalıştırmak için. Ayrıca arayüzden ayarlarını düzenleyebiliyorsunuz sanırım, yani nereyi nasıl tarayacağını atayabilirsiniz.

klamav kurmak için KDE masa üstünü kurmam lazım sanırım kde nasıl kurulur ve tekrar  gnoma dönmek istersen nasıl dönerim

sabian

@xnail

Klam av dediğim gibi, clam av'nin KDE versiyonudur. Temelde hiçbir farkı yoktur. Aynı veritabanını kullanır vs.

KDE kurmak ve kaldırmak için sanırım onlarca başlık mevcut forumda. Yine masaüstü ortamları arasında nasıl geçiş yapılacağı da birçok başlıkta anlatılmakta.

Arama kutusunu kullanmayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Uyarımı yaptıktan sonra sorularına cevap vermeye çalışayım.

KDE kurmak için.
sudo apt-get install kubuntu-desktop yazıp enter'a basacaksınız. Şifre ve yükleme işlemlerini bildiğinizi varsayıyorum.
oldu da sıkıldın kaldırmak istedin o zaman da
sudo apt-get autoremove kubuntu-desktop ya da sudo aptitude remove kubuntu-desktop kodlarını kullanabilirsin.

KDE kurdun ve Gnome-Kde canın istediğinde ikisinden birini kullanmak istiyorsun diyelim. O zaman da işletim sistemi yüklenirken şifre isteme ekranı karşına geldiğinde (GDM ya da KDM) oradan istediğin masaüstü ortamını seçip şifreni giriyorsun ve o masaüstünü kullanıyorsun.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Kaldı ki Klamav için tüm KDE'ye gerek yoktur, muhtemelen KDE kütüphanelerinin bazıları ve QT işi halledecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.