evince pdf okuyucusunda sorun

Başlatan dhalsim, 17 Eylül 2009 - 19:49:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dhalsim

Merhaba, Ubuntu 9.04 sürümündeyim ve şu an evince 2.26.1,  poppler 0.10.5 yüklü.

Sorunum bazı pdf'lerde yazıyı seçiğimde Türkçe karakterlerin bozulması. Biraz konu hakkında araştırma yaptım ama bir sonuca/çözüme ulaşamadım. Aranızda bu sorunu aşan var mı yoksa başka bir pdf yazılımı mı kurmamı önerirsiniz, ve hangi programı önerirsiniz?

Teşekkürler

kuleyni

heartsmagic

Yazıyı seçmekteki amacın kopyalama yapmak mı? Eğer öyleyse kopyalayınca da Türkçe karakter sorunu devam ediyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dhalsim

hayır kopyalamada bir sorun yok, amaç da okurken yazıyı seçmek o şekilde okurum genelde.
sorun hakkında yaptığım aramada zaten hatanın evince tarafından değil de poppler tarafından kaynaklandığını öğrendim,
yani gösterme kısmında sorun var, kopyalama olarak bir sorun yok.

Adobe Reader'ı tabii ki denedim ama Evince'i daha hızlı açıldığı ve gnome'la uyumlu olduğu için seviyorum. O yüzden bu sorunların çözülüp çözülemeyeceğini merak ettim. Mesela daha yeni bir sürümü kaynaktan kursam bu sorun ortadan kalkıyor mu vs.

Birde internette foxit reader'ın da linux sürümü olduğunu gördüm. Tavsiye eder misiniz?

heartsmagic

Anladım, bu durumda poppler düzeltmesi gerekmekte. Eğer kaynaktan kurulum derken poppler'ı kast ediyorsan, eğer yeni sürümde -varsa- sorun düzeltilmişse ancak o zaman işine yarar. Aksi takdirde yine devam eder problem.

Eğer basit bir okuyucu arıyorsan xpdf işini görebilir. Daha büyük bir şey arıyorsan Ocular'a bakabilirsin. Kendisi KDE ve QT kütüphaneleri arayabilir zira QT tabanlı bir yazılım.

Diğer alternatifler de söylenmiş, başkaları da vardır. En güzeli kurup bir bak, eğer beğenmezsen kökten kaldırırsın. Kurulum ve kaldırma işleminin bu kadar kolay olduğu bir sistem kullanıyoruz ne de olsa :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuleyni

foxit reader da idare eder ama sisteme kendini kurmuyor.en iyisi yine açık kaynak :)