[Çözüldü] cd-romdan bilgisayara attığım dosyaların kilitli olması

Başlatan komikimben, 18 Mayıs 2008 - 14:53:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

ubuntu 8.04 sürümünü ilk başından beri karşımda olan sorun. bilgisayarıma cd den kopyaladığım bütün dizinler ve hatta dizinin içindeki dosya ve dizinler her biri kilitli oluyor.

yani okumaya ve yazmaya karşı oluyor.

sorunu çözemedim. yani ben bilgisayara attığım dizinleri okunur ve yazılabilir hale getirebiliyorum ama bu sorunu kökten nasıl çözebilirim onu merak ediyorum?

Kutadgu

eğer ntfs biçimindeki bir sabitdiskte ise ntfs-config gibisinden bir paket bu izinleri açıyorda, ntfs için değilde kendi sistemi için diyorsanız aynı sorun bende de var ve usanma noktasına geldim her seferinde bişey kopyalamak için sudo su nautilus la girmek zorunda kalıyorum

munirekinci

Örneğin; benim yedeklerimi tuttuğum ext3 dosya sisteminin kulanan bir bölüm kök dizine /media/arsiv olarak bağlı.
Bunun içindeki bütün dosyaları bütün herkese yazma/ve okumaya açmak için;

sudo chmod 777 -R /media/arsiv

Şöyle bir makale var; http://armuting.blogspot.com/2007/12/chmodun-sihirli-saylar.html

such

Cd den kopyaladığınız dosyaların genelde hakları size ait oluyor sağ tıklayınca isterseniz değiştirebiliyorsunuz da. Konsol tabiki çok daha hızlı bir yöntem ama konsol kullanamayanlar içinde bu yöntem işe yarar.

komikimben

haklarını değiştirmek sorun değil zaten.

sorun cd den attığımızda neden sürekli kilitli olması.

such

Alıntı yapılan: komikimben - 18 Mayıs 2008 - 22:12:54
haklarını değiştirmek sorun değil zaten.

sorun cd den attığımızda neden sürekli kilitli olması.

Sorunun cevabı değil belki ama benim kendi mantığımla cevap vereyim, CD den kopyaladığınız her ne ise zararlı olabilir ve siz bunun farkında değilseniz farkında olana kadar zarar verebilir. Böyle değilse bile ben böyle düşünüyorum. Mesela meşhur AutoRun virüsleri.

komikimben

o autorun virüsü ubuntuma zarar veremez.

usb aygıtlarında o virüsten derdi olan arkadaşlar gelir benim makinama takar ve sonra o virüsü sağ tıklayıp ve silerdi.

sonra çöplüğü boşaltır mutlu olurlardı.

anlayacağın başka bir sorun var kardeşim.

such

Alıntı yapılan: komikimben - 18 Mayıs 2008 - 22:54:08
o autorun virüsü ubuntuma zarar veremez.

usb aygıtlarında o virüsten derdi olan arkadaşlar gelir benim makinama takar ve sonra o virüsü sağ tıklayıp ve silerdi.

sonra çöplüğü boşaltır mutlu olurlardı.

anlayacağın başka bir sorun var kardeşim.

AutoRun virüslerinin Ubuntuya zarar verebileceğini  söylemedim sadece bu veya benzeri yöntemle Ubuntuya zarar verebilecek bir zararlı olabileceğini söyledim. Bununda kesin bir cevap olmadığını sadece kendi kişisel düşüncem olduğunu belirttim. Başka bir sebebi varsa bende merak ediyorum tabiki.

komikimben

Alıntı yapılan: such - 18 Mayıs 2008 - 22:56:23

Ubuntuya zarar verebileceğini  söylemedim sadece bu veya benzeri yöntemle Ubuntuya zarar verebilecek bir zararlı olabileceğini söyledim.

anlamadım :-\

such

Alıntı yapılan: komikimben - 18 Mayıs 2008 - 23:06:14
Alıntı yapılan: such - 18 Mayıs 2008 - 22:56:23

Ubuntuya zarar verebileceğini  söylemedim sadece bu veya benzeri yöntemle Ubuntuya zarar verebilecek bir zararlı olabileceğini söyledim.

anlamadım :-\

AutoRun virüsleri Windows ve türevleri için, ama Ubuntu için herhangi bir anlam ifade etmiyor. Peki aynı yöntemi yada benzerini kullanan ama Ubuntu yada genel Linux kullanıcılarını etkileyecek bir zararlı hiçbir zaman olmayacağının bir garantisi var mı? İşte bu sebeptendir ki her önüne gelen dosya (Cdrom vb) istediği haklara, kullanıcı istemeden sahip olamıyor. Ve eğer zararlı ise zaten hakları kısıtlı olduğu içinde zarar veremiyor bilmem anlatabildimmi.

komikimben

bende kardeş sana dedim ki bütün cd lerden attığım dosyalar kilitli oluyor.

orjinal dvdler içinde geçerli.

sen anlatıyorsun derdinide ben sonunda anlattım sanırım :P

such

Anlıyorum seni herhangi bir cd den herhangi bir şey'i Ubuntuya kopyaladığın anda kilitli gözüküyor(muş).

İki örnek vereyim:

Windows kullanıyorsun elinde arkadaşından aldığın sağlam zararsız olduğunu düşündüğün cd yi bilgisayara takıyorsun antivirus programın bunu tanıyamıyor çok yeni bir virus yada antivirusun eski, belkide antivirus nedir bilmiyorsun. Açtığın anda Cd deki zararlının okuma yazma hakları olduğu için sisteminin altından girip üstünden çıktı sende ne yapacağım ben şimdi dedin olan oldu artık.

Ubuntu kullanıyorsun:

Aynı cd yi taktın ama kader bu Ubuntu ve genel olarak Linux'u etkileyen bir zararlı var sen de bunu bilmiyorsun, yada emin değilsin Windows gibi okuma ve yazma haklarını ilk elden senden habersiz ve koşulsuz vermiş olsaydı sisteminin yine altından girip üstünden çıkacaktı. Ama okuma ve yazma haklarını senden istediği için sende emin olduğun dosyaya bu hakları verirsin. Ha emin olduğun halde okuma ve yazma hakkı verdiğin içerik zararlı ise bu senin sorunundur artık. Diyeceksinki orjinal dvd yada cd idi tamam belki virus değildi ama yanlış yapılandırılmış bir betik bile neler yapabilir sen de az çok biliyorsundur. Ve belki DVD CD oluşturulurken kötü bir amaç güdülmedi ama gözden kaçtı ve yine zararı sana gelecek. Yani her durumda seni (kullanıcıyı) düşündüğü için böyle davranıyor diye düşünüyorum. Düşünceden de öte asıl cevabı bende merak ediyorum :)

komikimben

yav ne arkadaştan aldığın cdsi yav! :'(

orjinal dvd diyorum sana ben kardeş :P

such

Alıntı yapılan: komikimben - 18 Mayıs 2008 - 23:39:01
yav ne arkadaştan aldığın cdsi yav! :'(

orjinal dvd diyorum sana ben kardeş :P

Tamam kusura bakmayın söylediklerimin hepsinide unutun. arkadaş yok,örnek yok,misal yok, virus yok başka mesaj yazmayacağım bu konuda özür dilerim kolay gelsin.

munirekinci

Arkadaşlar konu dağıldı, bahsettiğiniz dosya erişim/değişim ayarlarının chmod ile yapıldığını artık biliyorsunuz. Biraz chmod'u kurcalarsanız/araştırma yaparsanız iyice öğrenirsiniz.

Dahada konu dağılmadan başlığı kilitliyorum.