[Çözüldü] Kaynak koddan kurulum [hamachi]

Başlatan DeFacto, 18 Mayıs 2008 - 10:52:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

Yine ben :D bu sefer hamachi kurulumunda readme den okuyarak anlayamadığım bir şeyi sizinle paylaşmak istedim.
Readmeden installation bölmünü pastelemem yeter sanırım
Installation

Hamachi Linux client comes as a single executable binary (hamachi)
compiled for the platform of your choice. This binary includes the
daemon, the control application and the setup utility.

To install hamachi in /usr/bin run the following command from under
the root account

make install

Once installed you must run 'tuncfg' daemon with root privileges -

sudo /sbin/tuncfg

or if you don't have sudo -

su - ; /sbin/tuncfg; exit

Hamachi requires one time initialization (per Linux user account).
This step generates cryptographic key pair and creates ~/.hamachi
directory where Hamachi stores the keys, the configuration and the
state. To perform this initialization run

./hamachi-init

şimdi buradan yola çıkarak (anladığımı zannederek) hamachi executable x dosyasını usr/bin altına kopyaladım sonra cd /usr/bin komutu ile dizine indim fakat burada kaldım ne make ne de make install işliyor :S ne yapmalıyım

DeFacto

Hallettim :D direk dizine girdim
sudo make ve yüklendi :D gereksiz mesajımdan ötürü özür

Sypro

hmm sudo make..

peki make install?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Sypro

Bir de her topic için "kaynak koddan kurulum" yazmasanız nasıl olur? Conky için de başlık aynıydı, bunda da.. Karışıklık yaratıyor bu durum.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

DeFacto

yarattığım karışıklık için özür dilerim fakat ben de buna çok şaşırdım sudo make komutunu verince hamachi  başarıyla yüklendi dedi. Acaba yüklemedi mi ? Readme de konfigrasyonlar için ekstra tuncfg isimli bir bin dosyası verilmiş o kadar

Sypro

Karışıklığı kafanıza takmayın, halledilmeyecek mesele değil;)

Şimdi olayı özetleyelim:

./configure => bu komut programın çalışması için gerekli lib dosyalarının (kütüphanelerin) ve bileşenlerin sistemde var olup olmamasını kontrol eder.

make =>  bu komut bi önceki adımda kontrolünü yaptığımız dosyaların derleme işlemini yapıyor.

make install => bu komut da (root olarak kullanılacak tabi) derlenmiş dosyaların gerekli yerlere aktarılmasını sağlar. Root bağlanmadan /usr dizinine yazma hakkınız yoktur neticede. Dosyaların aktarıldığı dizin de "/usr/bin" yada "/usr/local/bin" olacaktır.

yani kısacası make install demezseniz program derlenir onda problem yok lakin ilgili dosyayı taşımakta sıkıntı çekersiniz sonra. program kurulumu bu yüzden 3 adımdır. daha az değil:)

DeFacto

hamachi sistem uyumluluğu oluşsun diye ./configure istemiyor. make komutunu verdim. demekki tamamlanmamış. emin olduğunuza kanaat getirerek tekrar bir deniyeceğim (Zaten başka türlü öğrenilmiyor bu meret :D )

Edit : Haklı çıktınız :D elimin altındaydı zati son komutu da verince yerleştiği dizini de söyledi usr/bin di galiba . İsterseniz [Çözüldü] yazabilirsiniz. Özet olarak ./configure olmasa bile şu son iki komut gerekliymiş. Yeni bir şey daha öğrendim saolun var olun

Sypro

:) Hallolmasına sevindim.
Yeni bir şey daha öğrenmeye hazırsanız hemen söylüyorum: [Çözüldü] etiketini koyma hakkı sadece bizlere ait değil konuyu açan kişiler de "ilk" mesajlarındaki 'Değiştir' kısmından konunun isminin yazılı olduğu yere [Çözüldü] konu ismi  yazarak etiketleyebilir:)

Etiketliyor ve kilitliyorum.