[Çözüldü]Yedek Disk Bağlama Sorunu

Başlatan Yusuff, 08 Eylül 2009 - 18:42:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yusuff

İlk öncelikle şunu belirteyim ki forumda aradım, bir kaç konu vardı baktım ama benim sorunuma çözüm olmadı.

Geçenlerde canım sıkıldı gparted'i açtım Yedek bölümümü ayırdım. Bölüm ext3'tü ve aslında ben onu home'un altına bağlamayı düşünüyordum. Lütfen gülmeyin acemilik zor :)

Bölümü ayırdım ve artık bağlayamadım. fstab'ın için değiştiriyorum ama bana mısın demiyor. O günden beridir her bilgisayarı açışımda şu komutla media'ya bağlıyorum ama artık sıkıcı olmaya başladı:

sudo mount -t ext3 /dev/sda5/ /media/

Bir yerlerde mkdir diye bir komut gördüm uygulayınca yerler'e adı geldi ama basınca "Yedek birimi bağlanamıyor" diyordu.

Sırf bu sorun ve bir de güncelleme sorunu (paket bilgisi 8 gün önce güncellendi diyor) nedeniyle başka dağıtım kullanacağım dedim. Zenwalk denedim olmadı, Arch denedim olmadı, Fedora denedim olmadı... Baktım ki Ubuntu'nun üstüne olmayacak size bir sorayım dedim.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

bytan

Fstab içine eklediklerini çıkart. Sırasıyla komutları ver bakalım ne olacak:

sudo mkdir /media/sda5
sudo chown -R $USER:$USER  /media/sda5
sudo gedit /etc/fstab

Aşağıdakini ekleyerek kaydedip kapat:

Alıntı Yap/dev/sda5  /media/sda5   ext3   relatime        0       2

Sistemi yeniden başlat veya:

sudo mount -a
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

fortran

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 08 Eylül 2009 - 18:42:48
Bölümü ayırdım ve artık bağlayamadım. fstab'ın için değiştiriyorum ama bana mısın demiyor. O günden beridir her bilgisayarı açışımda şu komutla media'ya bağlıyorum ama artık sıkıcı olmaya başladı:

sudo mount -t ext3 /dev/sda5/ /media/

yusufsan21, bu kod, /dev/sda5'i /media dizinine bağlar. /media bir ana dizindir. Buraya bir alt dizin açmanız ve /dev/sda5'i oraya bağlamanız gerekir. Dikkat ederseniz bağlayacak olduğunuz dizin de /dev ana dizininin bir alt dizinidir. Dolayısıyla bytan arkadaşın yazdığı gibi sırasıyla şu komutları vermeniz gerekir:

Tabii önce cd /media
sudo mkdir /media/sda5

Burada /media altında oluşturacağınız alt dizine tabii ki sda5 adını vermek zorunda değilsiniz. Sözgelimi bu dizin, sizin depo amacıyla kullandığınız bir bölüm ise bu dizine depo adını da verebilirsiniz:

sudo mkdir /media/depo

Ardından yine bytan arkadaşın yazdığı gibi:

sudo gedit /etc/fstab

Böylece fstab dosyanız açılacaktır. Bu arada ikinci bir uçbirim daha açın ve buna da:

blkid
kodunu verin. Bu kod disklerinizin UUID değerini verecektir. Buradan öğrendiğiniz sda5'in UUID değerini fstab dosyanıza aşağıdaki gibi girebilirsiniz.

UUID=8cb2399d-0db0-4b6e-8a02-5e1607cb43bc  /media/sda5     ext3    defaults        0       2

Sonrası yine bytan arkadaşın yazdığı gibi.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Yusuff

Evet. Çok teşekkür ederim. Sorun çözüldü. Tekrar tekrar teşekkürler.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068