[Çözüldü] Takas Alanı Hakkında ?

Başlatan kaptan06, 08 Eylül 2009 - 12:10:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaptan06

Arkadaşlar linux kullanmaya karar verdim.

Sistem şu şekilde

P4 2 GHz
512 mb RAm
Nvidia FX5200 128 mb
40 GB HDD

Kurulum talimatlarını falan okudum ama emin olamadım.Bu sistem için ne kadarlık takas alanı ayarlamam gerekiyor.

Yiğit Ateş

heartsmagic

1GB bile yeter, hatta 512MB bile yetebilir. Diskten 1 GB sıkıntım olmaz diyorsan ayır gitsin. Son zamanlarda bakıyorum da takas alanları da artmaya başladı yeni sistemlerle. Aslında tam tersi olması gerekiyor :) Bellek miktarlarımız oldukça yeterli, takas alanı ihtiyacının azalması gerekiyor normal şartlar altında. Kısıtlayan bir şey varsa o da suspend ve hibernate olayıdır sanıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Eylül 2009 - 12:40:15
1GB bile yeter, hatta 512GB bile yetebilir. Diskten 1 GB sıkıntım olmaz diyorsan ayır gitsin. Son zamanlarda bakıyorum da takas alanları da artmaya başladı yeni sistemlerle. Aslında tam tersi olması gerekiyor :) Bellek miktarlarımız oldukça yeterli, takas alanı ihtiyacının azalması gerekiyor normal şartlar altında. Kısıtlayan bir şey varsa o da suspend ve hibernate olayıdır sanıyorum.
512 GB fazla olmaz mı @heartsmagic :D

heartsmagic

GB'lar feda olsun takas alanına :)
Klavye sürçmesi olmuş, haliyle 512MB olacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

sanal pardus ile bilikte kullanırken bile 298 mb anca yapıyor bende. 512 mb fazlasıyla yeterli. eğer hani ya yetmezse diye bir his içinizi rahatsız edecekse, bilgisayar her zorlandığında keşke 1 gb yapsam diyecekseniz 1 yapın. eğer 1 tb lık bir harddiskiniz varsa 512 GB bile olur.
Chmod bizim işimiz.

kaptan06

Bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar.Ben en iyisi 1 GB yapıyım o zaman içim rahat etsin. ;D

Şuan Xp'de standart servisler ,antivir ve mozilla açık 250mb ram yiyor.Bakalım ubuntuda durum ne olacak.

Birde ek olarak şuan elimde boş cd yok.Boş dvd var ama bu eski makinada dvd okuyucuda yok.Şimdi çıkıp cd almayada üşeniyorum.Acaba Ubuntu'yu USB belleğe yazdırıp ordan kurulum yapsam olurmu.2 Gb'lik USb var şuan boşta.Bir sorun çıkarmı acaba.

empax

Alıntı yapılan: kaptan06 - 08 Eylül 2009 - 15:56:48
Bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar.Ben en iyisi 1 GB yapıyım o zaman içim rahat etsin. ;D

Şuan Xp'de standart servisler ,antivir ve mozilla açık 250mb ram yiyor.Bakalım ubuntuda durum ne olacak.

Birde ek olarak şuan elimde boş cd yok.Boş dvd var ama bu eski makinada dvd okuyucuda yok.Şimdi çıkıp cd almayada üşeniyorum.Acaba Ubuntu'yu USB belleğe yazdırıp ordan kurulum yapsam olurmu.2 Gb'lik USb var şuan boşta.Bir sorun çıkarmı acaba.

Hic bir problem olmaz  ;D Defalarca Unetbootin programi ile USB'den kurulum yaptim...
Program hakkinda fazladan bilgi mevcut linkte.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8869.msg108730.html#msg108730
Kolay gelsin...

Ayrica ufak bir not gecmek istedim. Kardesimin bilgisayarinda ayni ekran karti-fx5200- var. Kurulumdan sonra ekran kartini sorunsuz gordu ama 3boyutlu oyunlarda takilmalar oldu. BU basliktaki gibi surucuyu elle tekrar kurunca problem ortadan kalkti... Olurda ayni problemi yasarsan aklinda bulunsun :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

kaptan06

Çok teşekkür ederim sağolasın.Ben hemen indirip deneyeyim bakalım.Acayip merak ediyorum Ubuntuyu :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Eylül 2009 - 15:38:49

Evet arkadaşlar şuan bu yazıyı Ubuntudan yazıyorum.Kurulumu kolay,herşey el altında,Xp'den daha az RAM harcıyor daha ne olsun:D Gerçekten çok hoşuma gitti sanırım bırakmam artık linuxu.

Kurulumda kendi hatamdan oluşan sıkıntılar yaşadım.Önce USB ile kurmayı denedim ancak USb boot olmadı bir türlü.Daha sonra gidip cd aldım herşey iyi gidiyordu ubuntu arayüzüne ulaştım.Diski hataya karşı denetle dedim.Sonuç 3 dosyada hata var.Hatay rağmen kurulum aşamasına geçeyim dedim " Buffer I/O error on device sr0 logical block " diya hata verip kuruluma geçmedi.Daha sonra tekrar USb üzerine yoğunlaştım ve neden boot olmadığını buldum.USb dosya sistemini FAT olarak ayarlamak gerekiyormuş.Ben buna ek olarak ne olur ne olmaz dedim  bir başlangıç disketi oluşturdum.Hp storage format tool ile disket'teki veriyi USB'ye taşıdım.Son olarak Unetbootin ile Ubuntu'yu USB'ye aktardım ve Mutlu SON... :D