Daha basit dille anlatım

Başlatan ubuntu-root, 02 Eylül 2009 - 11:40:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntu-root

Sayın Yöneticiler ve Arkadaslar
Bu yazıyı benim gibi Deneyimsiz Ubuntu kullanıcıları adına da yazıyorum

Bir taksici birden bire kendini Formula1 yarışlarında buluyor.XP den Linux a geçmek aynen böyle.
Örnek:
slipstream :Diğer otomobilin hava koridoruna girip, yanına çıkmak
rüzgar tüneli:Otomobillerin maksimum süratte ilerlerken, rüzgara karşı dirençlerini test etmeye yarayan sistem. Bu sistemde rüzgar suni olarak yapılır.
E şimdi bundan biz bişey anlayamıyoruz.Böyle anlatıyorsunuz.
Yani konuları anlatırken herkesi kendiniz kadar deneyimliymiş gibi,sanki Richard Stallman ile muhabbet ediyormuş gibi.
Örnek:
Forumu kirletmemek adına incelemeden konu açmadım.İnceledim altının üstüne getirdim 18 saat inceledim sorunun çözümünü bulmak için ama nafile.Bütün konu ve yorumları okudum tek tek uyguladım.Online video seyredemiyorum halen(Daha önce Vista kuruluydu sorun yoktu)
Foruma bir kaç daha moderator alın ve luzumsuz konuları silin abi lütfen.Çözümü olan konu kalsın

Sizi seviyorum.Yılmıycam ubuntu kullanmayı öğreneceğim.Asla da Windows a dönmiycem.
Muhteşem beyinler daima sıradan beyinlerin şiddetli muhalefeti ile karşılanmışlardır.

kuleyni

Böyle bi sorunum olduğu zaman @heartsmagic in foruma yazdığı şu kod ilac gibi:

sudo aptitude purge adobe-flashplugin flashplugin-installer flashplugin-nonfree swfdec-mozilla mozilla-plugin-gnash flashblock libflashsupport
sudo aptitude install flashplugin-nonfree

heartsmagic

@ubuntu-root, forumda lüzumsuz konuların olduğunu düşünürsek sileriz zaten, bunun yöneticilikle bir alakası yok. Bizler elimizden geldiğince düzgün ve basit bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz olayları, kimseyi RMS gibi gördüğümüz yok. Fakat biz "... komutunun çıktısını ver" dediğimizde, eğer kullanıcı "nerede" diye soruyorsa burada bizim değil, kullanıcının empati yapması lazım. Zira forumda belirli bölümlerde sabit başlıklarımız var. Bir zahmet bu dünyaya gelen kullanıcı okuyuversin bu bölümleri. Forumda zaten onlarca defa konuşulmuş problemler hakkında tekrar tekrar anlatım yapan bizlerin sanırım bir şeyden erindiğimiz yoktur.

Gelelim senin problemine.

1. Forumdaki tüm başlıklar demişsin. Bu bizler için bir şey ifade etmez, kaç saat uğraştığında ifade etmez aslında. Bize neleri denediğini güzelce söylemen lazım. Örneğin @kuleyni'nin verdiği yöntemi deneyip denemediğini bilemezsek sana ilk söyleyeceğimiz @kuleyni'nin söylediği olacaktır. Bu kaçınılmaz sondur.
2. Video dediğin değişken. Flashla hazırlananı var, stream olarak verileni var, illa Media player isterim diyeni var. Hangisini anlamamız gerekiyor? Bunun için bizlere örnek sunman lazım.

Tabii bunları ilgili bölümdeki bir başlıkta bizlere anlatman lazım.

Bizler de sizleri seviyoruz fakat bizde gördüğünüz ama kendinizde görmediğiniz bir nokta var arkadaşlar. Sizler tek bir birey olarak gelip, sıkıntınızı anlatıyorsunuz. Kısacası bir tek kendinizle ilgilisiniz şu aşamada. Bizlerse yeni gelen her arkadaşla ilgilenmeye çalışıyoruz. İyi yapıyoruz, kötü yapıyoruz, hakkını veriyoruz, veremiyoruz bu tartışılır elbette. Fakat bu işi gönüllü olarak yaptığımız aşikar. Empati yapılmadan yazılanlar da ne yazık ki canımızı sıkıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

@ubuntu-root,

Yeni kullanıcılara az da olsa bir birikim katabilmek için, gerek çok sık karşılaşılan sorunları, gerekse en temel sayılabilecek konuları topladığımız bir bülümümüz var:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html

Buradaki amacımız, ilk adımlarını atarken kullanıcıların kendilerini daha rahat hissetmeleri. Örneğin o bölümde biraz dolaşmış bir kullanıcı şayet bu konuyu okumuşsa, forumdaki anlatımlarda "komutu girin" ifadesini gördüğünde nerede ne yapacağını bilir hale gelir.

Ve yine Acemiler Bölümünden bir başlık -ki doğrudan sorununuza çözüm olabilecek bir başlık- :

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,11605.0.html

Bunların dışında zaten herşeyi açıklamaya çalışıyoruz. Bu açıklamalar ve yeni sistemi öğrenme çabaları bir süreç. Yeni girilen ortamdaki terimleri kullanıcının öğrenmesi gerekiyor. Bunun içinse hem forum içinde, hem wiki üzerinde arkadaşlarımız ellerinden gelen her türlü belgelendirme çalışmalarını yapıyorlar. Yine yeni bir kullanıcı olarak Acemiler Bölümündeki bu başlığa bakarak, kendinize yavaş yavaş bir temel oluşturmaya başladınız mı? 

Yukarıda dediğim gibi bu bir süreç ve mümkün olduğunca ilk acemilik evrelerinde ihtiyaçları karşılayacak kadar anlatılması gereken ne varsa anlatmaya çalıştığımız başlıklarımız mevcut.

Not: @heartsmagic'te yazmadığım ama içimde kalan kısımları özetlemiş.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ubuntu-root

Tansel ağabey ve Serkan Ağabey'den özür diliyor ve ilginiz için çok tesekkür ediyorum.
Kızdım,Tüm diski biçimlendirdim.(Windows'u sildim tamamıyle)Ubuntu kurdum.Sorun ortadan kalktı :)
Onun için geç cevap verdim.
Daha 12 yaşındayım 6.sınıfa başlıyacağım.Tekrar kusura bakmayın.Amacım,Bigisayarları Windows kullananlar gibi Televizyon,Telefon niyetine değil,20 li yaşlara gelince iyi bir bilgisayarcı olmak.Bu nedenle Linux seçtim.
Aslında sorun babam'ın Youtube,Dailymation v.b gibi sitelerden video seyretme isteğinin olmasıydı(Bilgisayarı bozdun diyor bana :D)
Neyse tekrar Tansel ve Serkan Ağabeylerimden özür diliyorum.Çok tesekkürler.Sizlerden çok şey öğreneceğim.
@kuleyni tesekkür ederim sanada ama o da işe yaramamıştı.
Muhteşem beyinler daima sıradan beyinlerin şiddetli muhalefeti ile karşılanmışlardır.

garafatma

Alıntı yapılan: ubuntu-root - 02 Eylül 2009 - 15:52:49
Tansel ağabey ve Serkan Ağabey'den özür diliyor ve ilginiz için çok tesekkür ediyorum.
Kızdım,Tüm diski biçimlendirdim.(Windows'u sildim tamamıyle)Ubuntu kurdum.Sorun ortadan kalktı :)
Onun için geç cevap verdim.
Daha 12 yaşındayım 6.sınıfa başlıyacağım.Tekrar kusura bakmayın.Amacım,Bigisayarları Windows kullananlar gibi Televizyon,Telefon niyetine değil,20 li yaşlara gelince iyi bir bilgisayarcı olmak.Bu nedenle Linux seçtim.
Aslında sorun babam'ın Youtube,Dailymation v.b gibi sitelerden video seyretme isteğinin olmasıydı(Bilgisayarı bozdun diyor bana :D)
Neyse tekrar Tansel ve Serkan Ağabeylerimden özür diliyorum.Çok tesekkürler.Sizlerden çok şey öğreneceğim.
@kuleyni tesekkür ederim sanada ama o da işe yaramamıştı.

Tebrik ediyorum bu kararın için. İnan çok iyi olacak bilgi-gelişimin için, bir örneğini ben tanıyorum, senin yaşlarında bilgisayarı linux ile kullanmaya başlayıp, şu anda aranan adam olmuş.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

canosayan

ah babaların windows sevdası.
bir tanede ben tanıyorum
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

@ubuntu-root, özür dileyecek hiçbir şey yok. Yaşın zaten çok genç, sana gereken sadece birazcık sabır. Kaldı ki söylediklerinde haklı da olabilirsin, biz bazı şeylere takılıyorsak biraz da yaptığımız işin stresinden kaynaklanıyordur. Bu kadar genç yaşta bu işe başlamak senin lehine bir olay, ben de tebrik ediyorum seni. Ayrıca söylediğim gibi işin içinden çıkamadığında, forumda arayıp da bulamadığın, bulsan da çözemediğinde gerekli şekilde detaylarıyla durumu anlatırsan bizler yine sıkılmadan yardımcı olmaya çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

utdmr

Ben de en küçük benim sanıyordum :).
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

bytan

@ubuntu-root, özür dilenecek bir şey olmadığı konusuna katılıyorum ve kararın içinde tebrik ediyorum. İhtiyacın olan zamanı da kendine tanıdğında hedefine ulaşacağından eminim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ubuntu-root

Herşey için çok Tesekkürler.Çok mutluyum.Artık hep sizin izinizden yürümeye çalışacağım.Bir daha ki yaz'a kadar bende,sizler gibi unix,linux,freebsd öğrenip,sizler ile yüz  yüze tanışıp (Babam veya Annem getirir) sizin takımınızda, insanlara bu işletim sistemini sevdirmeye ve yardımcı olmak için çalışırım.İnşallah.
Kolay gelsin Ağabeylerim...

rutku

Bende 15 yaşında linuxle tanışmıştım. Aradan 4 sene geçti. Şimdiki linux bilgim idare eder.  :D Ubuntu-root bırakma linux'sü devam et. Bu sadece bir işletim sistemi değil. Bu çok büyük bir ortam. Bir an gelir insana sihirli değnek değmiş gibi, çok sabırlı, lafını bilen, sorgulayabilen insan oluverirsin.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Sherlock Holmes

Bir kullanıcı tarafından bir çözüm önerisi geldiğinde,
sorunlu kişi acele etmeden okuduğu takdirde,
anlaşılmayacak yazının olmadığının kanaatindeyim.

Karşı tarafın ne denli bir Ubuntu kullanıcısı olduğunu kestirmek zor.
Daha basit bir o kadar da yalın yazılanların,
fayda yerine lüzumsuzluk getirebilir bu durumda.

Açıklayıcı ve eğitici anlatım taraftarıyım.  :)

barış

Ben linux ile 6yaşında tanışmıştım =) şimdi (dün doğum günümdü) 17 yaşına girdim. Windows kullandım ama küçüklüğümden kalan o garip sistemi hep arzulamıştım. Tabi linux unix falan filan bilmiyoruz o zamanlar nerden aklıma gelir araştırmak linux dağıtımlarına bakmak... Ama bir gün (10yaşındaydım) internette gezerken 1-2linux hakkında yazı gördüm meraklı olduğum için okudum. Sonra bu konu hakkında görsellerden araştırma yaptım ve gördümki küçüklüğümde gördüğüm o özendiğim sistemin benzeri karşımda duruyor. Dedimki demek bu linuxmuş. Daha sonra ben linux'u böyle microsoft gibi bir firma üretiyor sanmıştım (resimlerde farklı dağıtımlar görmüştüm ama farklı temalar atılmış olabileceğine ihtimal verdim) daha sonra öğrendim ki linux dağıtımları varmış çeşit çeşit. Sanki bir süpermarkette çikolata reyonuna girmişim ve hangisini seçeceğimi bilemeden öyle bakıyordum çikolatalara. Daha sonra kurdum ettim yaptım ama olmadı destek alacağım kimse yoktu herkes windows kullanıyordu. Ama sonradan öğrendimki bazı linux dağıtımlarındaki kullanıcıların yaşadığı sorunların çözümü için açılmış forum siteleri var. Başlıklara baktığımda [Çözüldü] yazılarını gördüm. İnceledim. Birçok bilgi edindim linux hakkında. En sonunda Pardus adlı TÜBİTAK/UEKAE adlı linux dağıtımını kullanmaya başladım ama baktım ki bazı kişiler oldukça ilgisiz. Sonra ubuntu eve bedava cd yolluyormuş?!? hemen ubuntu'ya geçtim. Ubuntu adını duyar duymaz bu forumu arattım Türkçe desteği varmı diye. Baktımki varmış böyle bir site. Daha sonra başlıkları inceledim yardım edenlere baktım adminlere baktım diğer forumlardakinin yanısıra resmilikten çıkıp sorunların çözümünü arkadaş gibi dost gibi anlatıyorlar. Çok hoşuma gitti. Ubuntu yaşam tarzım haline geldi. Hani eve gider düşünürsünüz ya "bu gün güzel * bir şey var bu gün mutluyum" ubuntu kurduğum zaman hergün aklıma bu düşünce geldi. Eve gidicem ubuntumun başına oturucam foruma giricem başlıkları incelicem... İnsan yaşlandıkça değil öğrendikçe büyür. Linux insana kendi başına *bir şeyler yapma isteğini kazandırır bence... Tekrar söylüyorum: buradaki yardım eden gönüllüler varya aynen şöyle => küçük bir çocuğa bisiklet sürmesini yada yürümeyi öğretirken ellerinden tutarlar bisikleti tutarlar ya hani.. Aynen öyle... Ha oldu ha *olacak hadi şakayla karışık güzel, eğlenceli insanı mutlu eden bir dünya burası.
ve inanabiliyormusun linux öyle birşeyki kullandığın programların bütün alternatifleri var. Olmayanları da windows emülatörü (wine) ile halledebiliyorsun. Ve kurması sadece 3tık. Paket yöneticisi 1tık, paketi kurmak 1tık, kurduğun paketi açmak 1tık.. Toplam 3tık. Linux kullanmak paha biçilemez :D İnsan kendini özgür hissediyor.
(edebiyat sınavında böyle yazsaydım 100alırdım :D)

içimdekileri dökmek ve size olan sevgimi yazılarıma dökmek istedim. Uzun ama ilk tecrübemden itibaren herşeyi anlattım. Aslında anlatacağım daha çok şey var ama bu kadar yeter can sıkmak istemem =)

sema

Alıntı yapılan: ubuntu-root - 02 Eylül 2009 - 11:40:16

Luzümsuz konuları silin abi lütfen. Çözümü olan konu kalsın.

1) Fazladan moderatöre gerek yok ama gereksiz konuların silinmesinden yanayım. Örneği kendimden vereyim benim başlattığım iki konu da gereksiz bence, içinde çözüme dair bi şeyler yok. Formun daha temiz tutulması açısından silinmesinden yanayım.
2) Buradaki herkesin işini çok iyi yaptığını düşünüyorum ki yaptıkları da karşılıksız.
3) @ubuntu-root sizi tebrik ediyorum beni ümitsizliğe sevkediyorsunuz ayrıca o kadar araba yarışı izlemeyin lütfen :)
4) @terrordrone çok etkileyiciydi, bi an karşınızdakinin bir işletim sistemi olmadığını düşündüm. Edebiyat sınavından alamamış olsanız da benden 85 aldınız, 15 puanı imladan kırdım :)
susema

barış

Alıntı yapılan: ubuntu-root - 02 Eylül 2009 - 11:40:16
4) @terrordrone çok etkileyiciydi, bi an karşınızdakinin bir işletim sistemi olmadığını düşündüm. Edebiyat sınavından alamamış olsanız da benden 85 aldınız, 15 puanı imladan kırdım :)

teşekkürler güzel bulmınıza sevindim =) 85te yeter bana :D :P

raspacı

Ayrı bir başlık açmayım da buradan yazayım. Önerim şu yeni üye olan kişiye özel bir mesaj gelsin ve acemiler için ilk durak başlığına link verilerek ziyaret etmesi istensin. Teknik olarak mümkünse görevli arkadaşlar yapabilir mi? Özel mesaj olmazsa başka bir yöntem de olur belki. Yeni üyeler böylece komut satırı nedir diye sormadan önce bu bölümleri gezer.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

zeitgeist

@terrordrone,

Linux serüvenini samimi bir dille çok güzel anlatmışsın. Can sıkmak ne kelime keyifle okudum. Ubuntu.tr topluluğuyla ilgili güzel sözlerin için de kendi adıma teşekkür ederim. Övünmek gibi olmasın ama gerçekten de her birimiz nitelikli bir topluluğun birer parçasıyız.  ;)  

@levi,

Bence çok iyi bir fikir. Önerini değerlendireceğiz.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sema

@levi çok güzel bir fikir. Yapılırsa faydası dokunur diye düşünüyorum.
@terrordrone '85te' değil '85 de' olacak. Az daha dikkat lütfen.
Ayrıca lütfen şu de/da bağlacını öğrenelim bütün forum ahalisi olarak.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12294.0
susema

superjax

wiki de yeni başlayanlar için güzel başlıklar ve anlatımlar var oradan da devam edebilirsiniz

raspacı

Teşekkürler  arkadaşlar. Fikrim geldi işte. :) Başlıklarda "fdisk -l çıktısı nedir" sorularını görünce şimşek çaktı beyinde. :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

barış

@zeitgeist:
anlatmak istedim bunları. Aslında insanlar linuxtan korkuyor çünkü "kullanımı zor" tabiri kafalarına yerleşmiş. Aslında windowstan çok çok daha kolay. Örnek: gerek ofis gerek mp3 gerek video programları vb. yüklü geliyor, herşey yüklü geliyor. Kotalı kullanıcıların kotadan tasarruf etmesini sağlıyor. Ayrıca paket yöneticisi de, Google'da program arama derdinden kurtarıyor =)

@semagkyz:
Türkçe'yi 5.sınıfta öğrendim hala tam öğrenemedim :D

okan_ubuntu

Alıntı yapılan: canosayan - 02 Eylül 2009 - 16:06:38
bir tanede ben tanıyorum

Senin baban sevdalıdır yine.Benim babam bilgi işlemde çalışıyor nefret ediyor bilgisayarlardan.Ben nasıl sevdiysem? :P

6.sınıftaki arkadaşımıza sabır diliyorum.Yoksa genç yaşta kaybedebiliriz.(Biraz tolerans gösterelim arkdaşa(çaktırmayın,anlamasın :P))

kozanibo

Alıntı yapılan: canosayan - 02 Eylül 2009 - 16:06:38
bir tanede ben tanıyorum

benim babam ubuntu kullanıyor ve çok seviyor :)

sema

Alıntı yapılan: terrordrone - 26 Aralık 2009 - 19:52:07
@semagkyz:
Türkçe'yi 5.sınıfta öğrendim hala tam öğrenemedim :D

@terrordrone zararın neresinden dönülürse kârdır ve yanlışta ısrar etmenin anlamı yoktur. Bence öğrenin. Çok zor değil inanın.

de/da 'yı cümleden çıkarttığınızda anlam bozuluyorsa bitişik yazılır/bulunma hâl ekidir.
'Şey' hiçbir sözcükle bitişik yazılmaz. Büyük harfle başlar cümle, nokta ile biter. Bitti :P
susema