[Çözüldü] Ubuntu Klasör Silme Sorunu

Başlatan Linux, 17 Mayıs 2008 - 11:21:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux

Dün gece itibari ile, Ubuntu 8.04 Hard Heron'u kurdum. Masaüstüne iki tane klasör kopyaladim CD'nin icinden, build essential gcc g++ vs. birde, Ubuntum icin temalari iceren bir klasör, temami kurdum, build essential ve gereksinimlerimi kurdum. Klasörü tekrar silmeye kalktigimda hata aliyorum.

Error While Deleting

Error remove file : Permission Danied
, e zaten root olarak oturum actim neden izin vermiyor bir turlu anlamadim.

Linux

Sorunu çözdüm arkadaşlar ;

Uçbirimden ; sudo rm -rf /home/ismim/Masaüstü/Klasör-İsmi

komutunu vermem yeterli oldu.

erginemr

Merhaba,

Size tavsiyem, root olarak oturum açmamanız ve root kullanıcısını sürekli kullanmamanız. Aksi takdirde, hem web kaynaklı güvenlik problemleri, hem de masaüstü öğelerine bu tarz erişim yetkileri karmaşası yaşarsınız.

İdeali, belli bir iş için geçici root yetkisi almak. Bunun için konsoldan:
sudo <komut_ismi>
grafik programlar içinse:
Alt+F2 -> gksu <program_ismi>

erginemr

Bir de, sizin için değil ama bu konuya rastlayabilecek yeni kullanıcılar için notum:
sudo rm -rf
çok tehlikeli ve dikkatli kullanılması gereken bir komut. Bu komutu kullanırken yaptığınız en ufak bir yazım hatasında bütün sabit diskinizi ve özel verilerinizi silebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki komutta:
sudo rm -rf /home/ismim/Masaüstü/Klasör-İsmi
yerine
sudo rm -rf /home /ismim/Masaüstü/Klasör-İsmi
yazmak, yani "home" ile "ismim" arasında yanlışlıkla bir boşluk bırakmak "home" klasörünü, yani bütün kullanıcı bilgilerini komple sistemden siler;
sudo rm -rf / home/ismim/Masaüstü/Klasör-İsmi
ise bütün sabit diskinizi siler!!

Eğer başka çare yoksa ideali, konsoldan önce ilgili klasöre gitmek. "/klasör1" altındaki "klasör2" silinecekse:
cd /klasör1
sudo rm -ri klasör2

komutlarını kullanarak ilgili klasörü ve içeriğini silmek, hata olasılığını azaltır. Burada -i parametresi, silinecek dosyalar için önce kullanıcıdan onay alır.

Bu iş için GUI kullanmak istenirse de;
Alt+F2 -> gksu nautilus
ile dosya yöneticisi açılıp ilgili klasör silindikten sonra derhal kapatılmalıdır.

Nautilus dosya yöneticisinin root yetkileriyle çalıştığını, dolayısıyla dikkatli olunması gerektiğini hatırlatmak için:
Menü -> Düzen -> Artalanlar ve Amblemler... aracıyla dosya yöneticisine farklı bir arka plan resmi atanabilir.

Linux

bilgilendirme için teşekkürler, zaten ubuntu 7.10 kullanıyordum, 8.04 'ü kuralı daha 1 gün oldu : ) yani silinecek ve kaybedecek pek birşeyim yoktu. Ancak bilgilendirme, çok yerinde ve doğru olmuş.