[Çözüldü] İntel Wireless Ağ Sorunu (iwlwifi-3945-1.ucode ve iwlwifi-4965.ucode)

Başlatan ugurarslan, 01 Eylül 2009 - 12:17:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ugurarslan

Merhaba arkadaşlar,

Debian Kullanıcıları için bu sorun internette birçok yerde anlatılmış olsa da sorunu bir türlü çözemedim. Türk sitelerinde ise bu konu ile ilgili sadece cevaplanmamış 6 soru bulabilmem beni düşüncelere sevk etti, neyse sorunuma geçiyorum.

Debian 5.02 Lenny, intel 3945-ABG wireless donanımı ile sıkıntı yaşıyor. Ubuntu da bu dosya yüklü olarak geldiği için sorun yok. Sorunu çözememe yöntemime gelirsek :

a. Önce Ubuntu 9.04 kurarak arama yapıp içinden iwlwifi-3945-1.ucode dosyasını çektim. Debian kurulum esnasında bu dosyayı bir USB diske yükleyerek tanıtabileceğimi söylüyor. Bunu yapmama rağmen yüklemedi.

b. Debian kurulduktan sonra internetten bir makale buldum. Ancak birçok kodda hata var bu hataları kodlamadan sonra vereceğim. İngilizce kısımları çok anlamadım ve yeni kullancıyım. Sanırım orada bir siteden dosya indirerek durumu çözmeye çalışıyor. Hatalı kodları bana yazabilir misiniz?

# aptitude install linux-headers-`uname -r` linux-source-2.6.22

* unpack the source so cd to /usr/src

# cd /usr/src
# tar jxf linux-source-2.6.22.tar.bz2

* link our modules directory to the source

# ln -s /usr/src/linux-source-2.6.22 /lib/modules/`uname -r`/source

$ wget http://intellinuxwireless.org/iwlwifi/downloads/iwlwifi-1.0.0.tgz

# tar jxf iwlwifi-1.0.0.tgz
# cd iwlwifi-1.0.0
# make
# make install

$ wget http://intellinuxwireless.org/iwlwifi/downloads/iwlwifi-3945-ucode-2.14.4.tgz

# tar jxf iwlwifi-3945-ucode-2.14.4.tgz
# cp iwlwifi-3945-ucode-2.14.4/iwlwifi-3945.ucode /lib/firmware/

edit: the newer code needs the ucode to be numbered, its actually the same ucode, but just with a different file name, so if you get this error

iwlwifi-3945-1.ucode firmware file req failed: Reason -2

then just run the following command.

# cp /lib/firmware/iwlwifi-3945.ucode /lib/firmware/iwlwifi-3945-1.ucode

KODLAMADAKİ HATALAR
1.İlk kodu yazabilmek için önce "su" yazarak şifremi girdim. # aptitude install linux-headers-`uname -r` linux-source-2.6.22 kodu ile istenenleri kurdum. Bu esnada debian cd si istedi ve yüklemeleri içinden aldı.

2."cd" yazarak kök klasöre düştüm. ( Diğer türlü yol yok diyor.) cd /usr/src ile klasöre giriş yaptım.

3. tar jxf linux-source-2.6.22.tar.bz2 yazdığımda yol yada klasör yok dedi. Klasöre baktığımda /usr/src/ in içinde linux-headers-2.6.26-2-686 , linux-headers-2.6.26-2-686-common ve linux-kbuild-2.6.26 yazan 3 klasör daha oluşmuştu. Burası sorunlu

4. ln -s /usr/src/linux-source-2.6.22 /lib/modules/`uname -r`/source kodunda ne yaptı hiç anlamadım aynen alta geçti.

5. wget http://intellinuxwireless.org/iwlwifi/downloads/iwlwifi-1.0.0.tgz kodunda sorun yok indirdi. Açarken tar jxf iwlwifi-1.0.0.tgz
kodu hata verdi. Home klasöründen elimle açtım. cd iwlwifi-1.0.0 ile daha sonra klasöre giriş yaptım.

6. make ve make install kodlarını hiç açamadım. Öyle olunca burada maalesef kaldım.

Kodun kalan kısmında hata var mı bilmiyorum, zaten kodlarda düzenleme yapacak kadar iyi değilim. Ancak şu aşamaya kadar geldiğim yerlerdeki hatalar ve sonrasını bilmiyorum. Bir süre ubuntu kullandım ve biraz da debian ı denemek istiyorum. Bu sorunu çözersem gerisi gelecektir  ;)

Şimdiden teşekkür ederim.
One for all, all for the future...

bytan

3 nolu adımda sorun olduğu için diğer adımlarda sağlıklı gitmiyor. Örneğin 4 nolu adımın.

İlk adımda linux-headers ile birlikte linux-source paketlerini sistemine kuruyorsun. Ama 3. adımda linux-source tar.bz pakedini açıyorsun. Burada bir karışıklık var.

2, 3 ve 4 nolu adımlarda yapılan şey, linux-source klasörünü kullanarak bir sembolik link oluşturmak. Sisteminde linux-source-2.6.22 klasörünün yerini bulup, sembolik link komutunu ona uygun olarak düzenlemek. Yani:

ln -s /nerede/bu/linux-source-2.6.22 /lib/modules/`uname -r`/source

Daha sonra 5 nolu adımdan devam edebilirsin. İstersen o adımları yine /usr/src içinde yapabilirsin. Make ve make install komutlarında neden olmuyor ya da çıktın nedir bilmediğimiz için bir şey diyemiyorum. Derleme yapmak için gerekli paketlerin sisteminde olduğunu varsayıyorum tabii. G++ vs..
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ugurarslan

Merhaba

Bu makaleyi bir yabancı siteden aldım. Konu debian lenny olmasına rağmen betası olması beni biraz düşündürdü. Kernellerimizdeki farklılığı da gözönüne alarak üçüncü kısımda birkaç deneme yaptım. Orada linux-source-2.6.22 şeklinde gözüken kernel bende 2.6.26-2-686 gözüküyor.

Ancak 1. kodda aynen girmeme rağmen cd isteyip farklılık gözetmeden linux-headers i kuruyor. Böyle bir durumda linux-source i kurmama ihtimali var mı? Kurması için kodda nasıl bir değişiklik yapmalıyım. Bunun dışında ;

1. tar ile başlayan komutlar dosyayı arşivden açmak için mi? Öyle ise bende klasör olarak var, arşiv dosyası göremedim.

2. make ve make install komutları için

apt-get build-essential şeklinde bir düzenleme varmış sanırım. Sanırım bu derleme oluyor. Debian cd si istedi, daha sonra kurulum yaptı. Ancak yine çalışmıyor.

3. Bu sorunu bu makale ile çözemezsem, Türkiye sitelerinde bu konu ile ilgili hiçbir makale bulamadım.Yabancı sitelerdekiler ise farklı kerneller ile anlattıkları için iyice karışıyor. Kolay bir şekilde nasıl yapabileceğimi biliyor musunuz?

Şimdiden teşekkür ederim.

heartsmagic

headers paketini kurması normal zira komutta linux-headers-`uname -r` olarak geçiyor. Eğer source paketi Debian'da böyle adlandırılyorsa linux-source-`uname -r` şeklinde kurulumu dene. `uname -r` senin o an kullandığın kernel sürümünü alır ve komuta geçer. Eğer bu şekilde kuramazsan depolardan veya cd'den apt-get ile kernel-source paketini aratıp tam ismini kullanman gerekiyor.

Evet tar arşiv yapmak veya açmak için kullanılır. Fark ettiysen anlatımda tgz paketleri çekiliyor. İşte bunları açmak için kullanılıyor.

build-essential temel paketleri kurar derleme için. Fakat derleyeceğin paket başka bir kütüphane istiyorsa kendin bulup kurman gerekiyor.

Sen adımları tek tek dene. Hata aldığın adımlarda verdiğin komutlarla beraber çıktılarını buraya geç. Hem Debian kullanan arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırlar, hem de bizler durumu anlayabilirsek el atmaya çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ugurarslan

Sorunu kısmi olarak çözdüm ancak hala bazı sorunlar yaşıyorum. Şöyle ki :

Kurulum esnasında ilk kodu girdiğimde linux-headers i kuruyor fakat diğerinden emin olamıyorum demiştim. İlk kodu yazdığımda çıkan ekrana göre kodu düzenleyerek "linux-source-2.6.22" kısmını debian lenny kerneli olan

linux-source-2.6.26 ile değiştirdim. Üstteki yazının geçtiği yerlerde sondaki 2 yi 6 yapınca sorun iwlwifi kurulumuna kadar çözülüyor.

1.) İwlwifi kurulumunda ise wget http://intellinuxwireless.org/iwlwifi/downloads/iwlwifi-1.0.0.tgz komutunu verince, önceden verdiğim cd /usr/src komutu nedeniyle dosyayı /usr/src klasörüne atıyor. Sanırım burada bir yanlışlık yapıyorum.

2.) tar jxf iwlwifi-1.0.0.tgz kodunu verdiğimde ise

bzip2: (stdin) is not a bzip2 file.
tar: Child returned status 2
tar: Hata çıkışı önceki hatalardan dolayı gecikti
şeklinde bir hata alıyorum ve ALT+F2 ile "gksu nautilus /usr/src" e giderek dosyayı oraya kendim açıyorum.

3.) cd iwlwifi-1.0.0 ile usr/src klasöründen iwlwifi klasörüne gidiyorum ve make komutunu verdiğimde aldığım son hata mesajları şu şekilde

PC-Debian:/usr/src# tar jxf iwlwifi-1.0.0.tgz
bzip2: (stdin) is not a bzip2 file.
tar: Child returned status 2
tar: Hata çıkışı önceki hatalardan dolayı gecikti
PC-Debian:/usr/src# cd iwlwifi-1.0.0
PC-Debian:/usr/src/iwlwifi-1.0.0# make
Checking kernel compatibility in:
/lib/modules/2.6.26-2-686/source
* Kernel supports required features for 'tip' version.
Building compatibility version in 'compatible/' directory:
Copying compatible/ from origin/...done
make -C /lib/modules/2.6.26-2-686/source O=/lib/modules/2.6.26-2-686/build M=/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/ modules
make[1]:`/usr/src/linux-source-2.6.26' dizinine giriliyor
  CC [M]  /usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base-3945.o
In file included from /usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwlwifi.h:168,
                 from /usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:61:
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-channel.h: In function 'is_channel_a_band':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-channel.h:139: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-channel.h:139: error: (Each undeclared identifier is reported only once
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-channel.h:139: error: for each function it appears in.)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-channel.h:140: error: 'MODE_ATHEROS_TURBO' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-channel.h: In function 'is_channel_bg_band':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-channel.h:145: error: 'MODE_IEEE80211B' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-channel.h:146: error: 'MODE_IEEE80211G' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-channel.h:147: error: 'MODE_ATHEROS_TURBOG' undeclared (first use in this function)
In file included from /usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:61:
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwlwifi.h: At top level:
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwlwifi.h:403: error: expected specifier-qualifier-list before 'ieee80211_key_alg'
In file included from /usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:62:
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-helpers.h: In function 'iwl_get_hw_mode':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-helpers.h:169: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-helpers.h:169: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-helpers.h:170: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/iwl-helpers.h:170: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_add_station':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:413: error: implicit declaration of function 'MAC_ARG'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:428: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:429: error: 'MODE_ATHEROS_TURBO' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_set_rxon_channel':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:889: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:890: error: 'MODE_ATHEROS_TURBO' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_update_sta_key_info':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:1438: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'alg'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:1439: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'keylen'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:1440: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'key'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:1440: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'key'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_set_flags_for_phymode':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2330: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2331: error: 'MODE_ATHEROS_TURBO' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_connection_init_rx_config':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2410: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2412: error: 'MODE_IEEE80211G' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_build_tx_cmd_hwcrypto':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2478: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'alg'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2489: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'keylen'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2489: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'key'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2489: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'keylen'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2489: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'key'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2515: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'keylen'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2518: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'keylen'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2518: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'key'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2518: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'keylen'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2518: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'key'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2527: error: 'ALG_NONE' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2533: error: 'struct iwl_hw_key' has no member named 'alg'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_tx_skb':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2680: error: invalid operands to binary &
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2765: warning: comparison is always true due to limited range of data type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_set_rate':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2864: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2864: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2864: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2864: error: 'MODE_ATHEROS_TURBO' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2864: error: 'MODE_IEEE80211B' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2869: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2870: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2871: error: 'struct ieee80211_rate' has no member named 'val'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2872: error: 'IEEE80211_RATE_SUPPORTED' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2873: error: 'struct ieee80211_rate' has no member named 'val'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2873: error: 'struct ieee80211_rate' has no member named 'val'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2873: error: 'IEEE80211_RATE_BASIC' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2877: error: 'struct ieee80211_rate' has no member named 'val'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2879: error: 'struct ieee80211_rate' has no member named 'val'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2881: error: 'struct ieee80211_rate' has no member named 'val'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:2881: error: 'struct ieee80211_rate' has no member named 'val'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_handle_data_packet_monitor':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:3006: error: 'struct ieee80211_rx_status' has no member named 'channel'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:3007: error: 'struct ieee80211_rx_status' has no member named 'rate'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_rx_reply_tx':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:3392: warning: assignment makes pointer from integer without a cast
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_get_channel_info':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:4974: error: 'MODE_ATHEROS_TURBO' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:4975: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:4982: error: 'MODE_IEEE80211B' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:4983: error: 'MODE_IEEE80211G' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:4984: error: 'MODE_ATHEROS_TURBOG' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_init_channel_map':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5048: error: 'MODE_IEEE80211B' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5049: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_get_active_dwell_time':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5170: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5171: error: 'MODE_ATHEROS_TURBO' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_get_passive_dwell_time':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5180: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5181: error: 'MODE_ATHEROS_TURBO' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_get_channels_for_scan':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5216: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5221: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5222: error: 'const struct ieee80211_channel' has no member named 'chan'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5233: error: 'const struct ieee80211_channel' has no member named 'chan'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5243: error: 'const struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5243: error: 'IEEE80211_CHAN_W_ACTIVE_SCAN' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5262: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5263: error: 'MODE_ATHEROS_TURBO' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_reset_channel_flag':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5291: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5291: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5292: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5293: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5293: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_init_hw_rates':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5303: error: 'struct ieee80211_rate' has no member named 'rate'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5304: error: 'struct ieee80211_rate' has no member named 'val'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5305: error: 'struct ieee80211_rate' has no member named 'val2'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5306: error: 'IEEE80211_RATE_SUPPORTED' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5309: error: 'IEEE80211_RATE_OFDM' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5316: error: 'IEEE80211_RATE_CCK' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5316: error: 'IEEE80211_RATE_CCK_2' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5321: error: 'IEEE80211_RATE_BASIC' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_init_geos':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5364: error: invalid application of 'sizeof' to incomplete type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5390: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5390: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5390: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5391: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5391: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5392: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5392: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5393: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5393: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5397: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5397: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5399: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5399: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5399: error: 'MODE_IEEE80211B' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5400: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5400: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5402: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5402: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5406: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5406: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5407: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5407: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5409: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5409: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5409: error: 'MODE_IEEE80211G' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5410: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5410: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5411: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5411: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5412: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5412: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5413: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5413: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5445: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5445: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5445: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5445: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5450: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5450: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5450: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5450: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5451: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5451: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5457: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'freq'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5458: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'chan'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5459: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'power_level'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5460: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'antenna_max'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5463: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5463: error: 'IEEE80211_CHAN_W_SCAN' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5465: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5465: error: 'IEEE80211_CHAN_W_IBSS' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5468: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5468: error: 'IEEE80211_CHAN_W_ACTIVE_SCAN' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5471: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5478: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'val'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5478: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5481: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5481: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5491: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5491: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5491: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5491: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5501: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5501: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5502: error: implicit declaration of function 'ieee80211_register_hwmode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5502: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5502: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5503: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5503: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5504: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5504: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5505: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5505: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5506: error: invalid use of undefined type 'struct ieee80211_hw_mode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:5506: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_bg_request_scan':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:6769: error: 'MODE_IEEE80211G' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:6780: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_bg_post_associate':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:6949: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:6950: error: 'MODE_ATHEROS_TURBO' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'd_add_interface':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7103: error: 'struct ieee80211_if_init_conf' has no member named 'if_id'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7112: error: 'struct ieee80211_if_init_conf' has no member named 'if_id'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'd_config':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7158: error: 'struct ieee80211_conf' has no member named 'phymode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7158: warning: passing argument 3 of 'iwl_get_channel_info' makes integer from pointer without a cast
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7160: error: 'struct ieee80211_conf' has no member named 'phymode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7179: error: 'struct ieee80211_conf' has no member named 'phymode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7179: warning: passing argument 3 of 'iwl_set_rxon_channel' makes integer from pointer without a cast
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7181: error: 'struct ieee80211_conf' has no member named 'phymode'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'd_config_interface':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7243: error: 'IEEE80211_HW_NO_PROBE_FILTERING' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'd_remove_interface':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7328: error: 'struct ieee80211_if_init_conf' has no member named 'if_id'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: At top level:
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7392: error: expected declaration specifiers or '...' before 'set_key_cmd'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'd_set_key':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7415: error: 'cmd' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:7424: error: 'IEEE80211_KEY_FORCE_SW_ENCRYPT' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'show_channels':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8301: error: 'MODE_IEEE80211G' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8303: error: 'MODE_IEEE80211B' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8305: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8306: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8316: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'chan'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8317: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'power_level'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8319: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8321: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8321: error: 'IEEE80211_CHAN_W_IBSS' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8323: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8327: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8327: error: 'IEEE80211_CHAN_W_ACTIVE_SCAN' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8331: error: 'MODE_IEEE80211A' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8333: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8334: error: dereferencing pointer to incomplete type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8347: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'chan'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8348: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'power_level'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8350: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8352: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8354: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8358: error: 'struct ieee80211_channel' has no member named 'flag'
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: At top level:
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8552: error: unknown field 'open' specified in initializer
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8553: warning: initialization from incompatible pointer type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8557: warning: initialization from incompatible pointer type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8558: warning: initialization from incompatible pointer type
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c: In function 'iwl_pci_probe':
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8627: error: 'IEEE80211_HW_WEP_INCLUDE_IV' undeclared (first use in this function)
/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base.c:8748: error: 'MODE_IEEE80211G' undeclared (first use in this function)
make[3]: *** [/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible/base-3945.o] Hata 1
make[2]: *** [_module_/usr/src/iwlwifi-1.0.0/compatible] Hata 2
make[1]: *** [sub-make] Hata 2
make[1]: `/usr/src/linux-source-2.6.26' dizininden çıkılıyor
make: *** [modules] Hata 2
PC-Debian:/usr/src/iwlwifi-1.0.0# makeinstall
bash: makeinstall: command not found
PC-Debian:/usr/src/iwlwifi-1.0.0#

Sonuç olarak sanırım iwlwifi dosyasını yanlış bir yere koyuyorum. Ama şu aşamaya kadar gelmeyi başardıysam yardımlarınızla bitirebilirim sanırım.

heartsmagic

Şimdi, sorun kernel uyuşmazlığından olabilir pek emin değilim. Ancak sana tavsiyem şu belgeye göz atman elle derleme yerine önce bunu dene:
http://wiki.debian.org/iwlwifi

Kabaca yapacakların şunlar:
1. non-free depoları eklemen.
2. firmware-iwlwifi paketini kurman.

Gerisi zaten modülü yükleme ve ağ ayarlarından oluşmakta.

ugurarslan

Sorunu çözdüm.

Debian'ın format atılmış ilk yedeğini acronis ile geri aldıktan sonra Synaptic Paket Yöneticisi'nden non free depolarını seçtim ( fransa yansısını kullanıyorum.)

Sizin belirttiğiniz wikiye bakmıştım ama stabil ve non free arasındaki farkı bilmediğim için böyle bir şey yapmak aklıma gelmemişti. Daha sonra iwlwifi diye arattığımda belirttiğiniz paket çıktı. Paketi kurup restart attığımda şu an komşumun wireless ini görüyorum  :)

Tabi böyle birkaç tıkla halledilen bir meseleyi üç gündür internette aradığım için başımı vuracak duvar aramıyor değilim. Bilmemek böyle bir şey sanırım ;)

Şu anda kernelle ilgili sağ alt kısımda bir failure mesajı alıyorum ancak bu benim baktığım yöntemde 3. aşamaya kadar gelmemden sonra düzelecek sanırım. Eğer düzelirse bu konudan mağdur olan ve debian kullanamayan bir çok kişiyi gördüm, izin verirseniz bu bölüme bir yazı yazmak istiyorum.

Teşekkür ederim.

bytan

Komşunuzun kablosuzunu katmaksınız tecrübelerinizi aktarırsanız çok memnun oluruz @ugurarslan. :)

O "Failure" satırında yazanları kabaca aktarabilirseniz az çok fikir sahibi oluruz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ugurarslan

Kernel ile ilgili problemi de çözdükten sonra Debian 5.02 Lenny Stabil sürümü için intel wireless sorunu ile ilgili yazıya başlıyorum.

Debian son üç sürümünde de maalesef Intel(R) PRO/Wireless 3945ABG ve Intel Wireless WiFi 4965AGN kablosuz ağ donanımını tanımıyor. Kurulum esnasında herhangi bir usb bellekten iwlwifi-3945-1.ucode ya da iwlwifi-4965-1.ucode dosyalarını yükleyebileceğimizi belirtiyor ancak bu dosyaları bulup USB bellek ile tanıtmaya kalksanız da sisteme bu dosyaları almıyor.

Bu durumun çözümü için :

1. Kurulum esnasında herhangi bir yansı (depo) seçmenizi istediğinde fransa deposunu seçmeniz kanımca faydalı olacaktır. Google da yaptığım aramalarda Türkiye yansısında güncellemeler nedeniyle bir çok tartışma çıktığına şahit oldum. Almanya yansısı güncellemelerden 2 saat sonra yenileniyor. Fransa yansısı ise birçok site tarafından şu an öneriliyor.

2. Düzenlemeleri uçbirimden yapacağımız için uçbirime su komutu yazarak root şifremizi giriyoruz.

3. Debian'ınız kurulduktan sonra derlemeye kapalı olacağı için ( make, make install ve ./configure komutları çalışmıyor.) uçbirime aşağıdaki komutu yazarak debian'nızı derlemeye hazır hale getirebilirsiniz.Kodu yazmadan önce Debian kurulum cd nizi sürücünüze takmanız gerekiyor.

apt-get install build-essential

4. Kernel hataları ile karşılaşmamak için aptitude install linux-headers-`uname -r` linux-source-2.6.22 komutu ile bilgisayarımıza linux-headers ve linux-source dosyalarını kuracağız. linux-source-2.6.22 yazan kısımdaki 2.6.22 kernel versiyonumuzu belirtiyor. Buraya kendi kernel versiyonumuzu yazıyoruz. Ancak benim gibi acemi bir kullanıcı iseniz ve kernel versiyonunu bilmiyorsanız kodu girip enter a basınız. Kernel numaranız hatalı ise linux-source dosyasını bulamayacak,ancak size linux-headers i yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır. linux-headers in sonundaki kernel numarası ile kodumuzu düzenleyeceğiz. Bunun için önce N (No) yazıp Enter a basacağız.Daha sonra kodumuzu düzenleyeceğiz. Örneğin benim kernel'im 2.6.26-686. Bu durumda yazmam gereken kod :

aptitude install linux-headers-`uname -r` linux-source-2.6.26

linux-source i bulduysa yüklemeye Y (YES) yazıp enter a basıyoruz.Bunu yaparken Debian Kurulum Cd si bilgisayarda olmalı.

5. cd /usr/src kodu ile /usr/src klasörüne geçiyoruz. Kodu kabul etmezse önce cd yazın. Daha sonra cd /usr/src yazarak klasöre geçin.

6. tar jxf linux-source-2.6.22.tar.bz2 (Kernel numarasına bakmıştık. Kernel numarasını yine kendinize göre yazın.) Komut ile linux-source[color] klasörünün yedeğini alıyoruz.

7.
ln -s /usr/src/linux-source-2.6.22 /lib/modules/`uname -r`/source komutu ile linkimizi gösteriyoruz. ( Koddaki kernel numarasını düzenliyoruz.)

8. Uçbirimi kapatarak Synaptics Paket Yöneticisine geçiyoruz. Depolar kısmından non-free depoları işaretliyoruz. Yenile tuşuna bastıktan sonra arama kısmına "iwlwifi" yazarak aramamızı başlatıyoruz.

9. Aramada çıkan "firmware-iwlwifi" dosyasını kuruyoruz. Paket yöneticisini kapatınca güncelleme işaretimiz kırmızı oluyor. Güncelleme Bölümünde denetle tuşuna basarak sistemimizi güncelliyoruz.

10. Bunlardan sonra wireless ışığı yanmış olmalı. Restart yaparak kurulumu garantiliyoruz.

Bu durumdan sonra benim gibi evinizde kablolu bağlantı varsa Ağ kısmına tıklayarak çevrenizdeki bağlantıların isimlerini görebilirsiniz. Tabi komşularımızın şifresini bilmediğimiz için sadece isimler çıkıyor mu diye bakarak wireless i kontrol ediyoruz. ;)

Bu yazının yayımlanmasında yardımcı olan heartsmagic ve bytan a teşekkür ederim.

heartsmagic

Eline sağlık diyorum öncelikle. Ancak benim merak ettiğim, daha doğrusu takıldığım bir şey var. Depolardan kurulacak firmware için kernel header ve source paketlerine neden ihtiyaç var? Zira kendi wikisinde de bu konudan bahsedilmiyor. Orada geçen kernel uyarısı sadece eski sürüm bir kernel kullanılmaması için, kısacası kernelin kendisi için.

ugurarslan

Açıkçası beni de biraz şaşırttı. Kernelde bir derleme yapıyor ama ne yaptığını tam olarak anlamadım. Benim denediğim yöntem şu şekilde.

1.) Format attıktan hemen sonra acronis true image ile sistemin birinci yedeğini aldım.

2.) Linux-headers ve linux-surce i yükledikten sonra tekrar bir yedek aldım.

Bundan sonra temiz bir sistem olması için sizin son mesajınızdan sonra önce format attığım yedeğe geri döndüm. Paket yöneticisinden yükleyip güncellediğim an sağ alt tarafta penguen logolu linux kernel failure şeklinde bir mesaj aldım. Tekrar başa dönüp denedim ama olmadı.

İkinci aldığım yedeği yükleyerek paket yöneticisinden dosyayı indirdim. Zaten benim aldığım makalede de bir şekilde elle derlediği için aynı şeyi anlatıyordu ama paket yöneticisi işlemleri biraz daha hızlandırdı. iwlwifi nin şu an 12 farklı sürümü var ama benim aldığım makaledeki ilk versiyonu. Şu anda gözüken ise 1.17 . Benim aldığım makalede debian lenny nin beta sürümüne kuruyordu. Belki oradaki makale de beta sürümü baz alınarak yazılmış olabilir.

heartsmagic

Şöyle sorayım o zaman, depodan yüklenme esnasında mı bir derleme işlemi oluyor?

ugurarslan

Depodan yükleme esnasında herhangi bir derleme yapmıyor. Ancak apt-get install build essential kodunu girmeden ve linux-headers ve linux-source paketlerini yüklemeden kernel hatasız çalışmıyor. Ubuntu'dan farklı olarak Debian'da şunu farkettim. İlk kurulum esnasında hiçbir şey yüklemeyecekmişsiniz gibi bazı paket ve verileri cd den almıyor. Ancak siz ne zaman herhangi bir program yüklemek isteseniz ternimalde debian cd sini bilgisayara takın yazısını görüyorsunuz. Birkaç kb lik paketlerden sonra kurulum yapıyor. Sanırım bu da öyle bir şey olsa gerek. Birkaç defa yedeklerden geri dönüp denedim. Birinci yedeğim debian'ın kurulumdan sonraki ilk hali olmasına rağmen sorun yaşadım. Debian cd sini yanımızda bulundurmakta fayda var ;)

heartsmagic

Yine ortada bir karışıklık var :) Depodan kurulan "firmware" eğer kernele bir şeyler eklemiyorsa build-essential veya kernel header, source paketlerini kurmanın bir gerekliliği olmasa gerek. Bize şöyle sıfırdan Debian kurup, doğrudan depodaki "firmware" paketini kuracak birisi lazım :)

ugurarslan

Konu açıklığa kavuştu  :)

Depodan kurulan firmware'den önce paketler kuruluyor çünkü :

1. Normalde bizden Debian'ı kurarken iwlwifi.ucode i istiyor ancak USB ile tanıtmaya çalıştığımız halde almıyor ; Kernel ve açılışı buna göre düzenliyor.

2. Ancak biz iwlwifi dosyasını depodan çektiğimizde iwlwifi bu dosyalar düzenlenmiş gibi davranıyor, o yüzden Kernel hata vermeye başlıyor.

3. Depodan biz iwlwifi dosyasını çekmeden bu dosyalarla bilgisayarımızı hazırlarsak iwlwifi bu bağımlılıklara buradan ulaşıyor ve sorunsuz çalışıyor.

4. Sonuç olarak iwlwifi hazırlanmış bir alana geliyor.. Derleme şöyle yapılmış oluyor, normalde depodan bir dosya çektiğimizde bağımlılıklarını da yükler, ancak intel bu konuda biraz sorunlu.. Bağımlılıkların bizim bilgisayarımızda olduğunu kabul ediyor. Bu yüzden bizim derlemeyi önceden yapmış olmamız gerekiyor.

Konuyu biraz daha araştırdım ve Intel'in şu anda 3 wireless kartında böyle bir sorun olduğunu buldum. İkisini buraya yazdım ancak bu kartlar sadece Windows'da sorunsuz çalışıyor. Örneğin şu an Mac OS X için herhangi bir driver yazılmıyor, ve kullanıcılar bu driverleri kendileri oluşturmaya çalışıyor. Linux'da ise bu sorun Debian, Backtrack ve Mandriva da yaşanıyor. Ancak depolarda paketlerin bağımlılıklarının bulunmaması ve bilgisayarda kurulu bir düzen istemesi ise şaşırtıcı bir durum. Dersime çalıştım hocam :)

heartsmagic

Bu güzel bilgi için teşekkür ederek bizler de başlığı kapatalım o halde :)