wine kurulumunda exe çalıştırmak

Başlatan s7e7v7e7n, 31 Ağustos 2009 - 00:15:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s7e7v7e7n

merhaba arkadaşlar ubuntu da wine yi kurup exe uzantılı dosyaları çalıştırdıgımız zaman
bilgisayarımıza yine virüs bulaşıyormu bu nasıl oluyor acaba ? dosyalarımız falan yine gidiyormu ..
bu konu hakkında bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim. teşekkür ederim.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

kuleyni

daha önce konuşulmuştu ama kesin bişey yok galiba çalışma mantıkları aynı değil yönündeydi yorumlar
bence zaten wine altında kullanacağın programla sana virüs gelse bile sadece serbest yazma hakkın olduğu ev dizinine bulaşır ubuntudaki programların çalışmalarını bozmaz zaten sistem genelindedeğişiklik yapmak root yetkisi istiyor :)

s7e7v7e7n

ama burda kendi dosyalarımızda var. resimler oyunlar filmler belgelerimiz vb bir takım araçlar ne olacak virüs geldiği zaman linux a :)
cünkü virüs bulaşıyorsa şayet yanlış anlaşılmasın ama virüs girmiyor diye kulanılması sacma olabilir cünkü girdikden sonra bir anlamı kalmaz dosyalar gidince..

kuleyni

virüsün linuza zararı olmaz girse bile ama virüslü dosyayı windowstan uzak tutmaz lazım ateş-barut misali :)

s7e7v7e7n

işte linux kullanacağım ama D diye yedek hdd var işte orayada indirdigim dosyaları saklıyacağım işte ozaman dosyalara virüs bulaşırsa.. kötü olur .. bir cözüm arıyorum ama işte bunu linux da bile tam olarak bulamayacağım galiba :)

kuleyni

eğer d sürücünüzdeki dosyalara wine ile erişmeyi planlamıyorsanız sorun yok gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz ama içim rahat etmiyor diyorsanız linux için antivirüs kurabilirsiniz forumda var ek olarak güvenlik duvarı da kurabilirsiniz ;)

s7e7v7e7n

yok hayır şöyle düşünüyorum linux kullanarak netten exe dosyaları indirip kullanmak sonrada lazım olanları D ye atıp orda saklamak.. lazım olduğunda başka pc lerde kullanmak icin flash bellekten alıcam wine ile sanırım D ye girip açmam dosyaları sanırım ama açma ihtimalimde bazen olabilir. dediğiniz gibi işte antivirüs programları kullanmakta isterim o iyi olur virüs varsa şayet indirdigim programda ozaman kendini belli etsin güvenlik duvarları falan.
yani siz diyorsunuz ki şimdi .. linux a virüs bulaşsa bile o virüs D ye de bulaşmaz öyle mi ?
sadece linux un kendi içinde kalır ?

kuleyni

ben şunu diyorum virüs bulaşsa bile linux içinde varlığını sürdürebilir ama çalışmaz yani linuxun tavrı sen kimsin? ben seni tamıyorum çöyle bi köşede dur olur.virüsün d ye bulaşması ihtmaline gelince kod farklılığı yüzünden ubuntuyu kullanarak d ye bulaşamaz ama wine için kesin bişey söyleyemem ama wine altında adam gibi virüs çalışmaz yani ubuntu ve wine kullanarak virüsler bişey yapamaz ama indirdiğiniz dosyada virüs varsa windowstan uzak tutun yada salın gitsin windows hastalanıp ölsün :)

s7e7v7e7n

anlıyorum teşekkür ederim..  ozaman en güzeli şu D nin icindeki belgelerimi DVD ye cekeyim ondan sonra linux kullanmaya tekrar başlıyayım daha önce ubuntu kullanmıştım ama masaüstü bomboş olunca acıkcası pek hoşuma gitmemişti. windows gibi ağ bağlantılarım belgelerim alınan dosyalar vb simgeler ekleseler ubuntu ekibi bence daha iyi olabilir :)

kuleyni

s7e7v7e7n

ama nasıl onu bilmiyorum önce ubuntuyu kurayım ilerleyen zamanlarda konu açar onuda sorarım artık napalım :)

ironic

Alıntı yapılan: tweety - 31 Ağustos 2009 - 02:12:24
anlıyorum teşekkür ederim..  ozaman en güzeli şu D nin icindeki belgelerimi DVD ye cekeyim ondan sonra linux kullanmaya tekrar başlıyayım daha önce ubuntu kullanmıştım ama masaüstü bomboş olunca acıkcası pek hoşuma gitmemişti. windows gibi ağ bağlantılarım belgelerim alınan dosyalar vb simgeler ekleseler ubuntu ekibi bence daha iyi olabilir :)

Zaten istersen ekleyebilirsin.  Hatta görsel eğitim bölümüne yeni eklenen videoların birinde de anlatılıyordu.  :)

canosayan

wine sanal bir c sürücüsü oluşturduğu için olsa bile wine bozulur virüsten diye düşünüyorum. onuda kaldırır tekrar kurarsınız

ayrıca wine yapılandırması ile Masaüstü entegrasyonu sekmesinden winenin kullanacağı klasörleri değiştirebilirsiniz. böylece gerçek kullanıcı klasörünüzü değil kendi oluşturduğunuz bir klasörü wine ye kullandırabilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.