[Çözüldü] NTFS Tarafında Dosya Sıkıştırma

Başlatan ScaryMan, 30 Ağustos 2009 - 23:00:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Sabit diskimin Windows yüklü kısmında bulunan müzik dosyalarımı tar.bz olarak sıkıştırmak istiyorum. Fakat şöyle bir hata alıyorum. Kodu yanlış mı yazıyorum acaba?

tar cvjf muzikyedek.bz2 /media/Windows/Documents and Settings/ScaryMan/Belgelerim/Müziğim/Yabancı Müzikler

Alıntı Yaptar: Üye isimlerinden `/' kaldırılıyor
tar: /media/Windows/Documents: stat olanaksız: No such file or directory
tar: and: stat olanaksız: No such file or directory
tar: Settings/ScaryMan/Belgelerim/Müziğim/Yabancı: stat olanaksız: No such file or directory
tar: Müzikler: stat olanaksız: No such file or directory
tar: Hata çıkışı önceki hatalardan dolayı gecikti

bytan

/media/Windows.. ile başlayan dosya yolundaki boşluklar bu işlemi sekteye uğratıyor. Doğrudan dosyanın olduğu klasöre gidin veya aşağıdaki gibi yapın:

/media/Windows/Documents\ and\ Settings/....
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kuleyni

veya daha basit olarak gitmek istediğiniz dosyada eğer boşluk varsa boşluğa kadar gelmeden "*"kullanmak örneğin

cd /media/Windows/Do*

yazarsanız Document and Settings klaörüne gitmiş olursunuz.

bytan

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ScaryMan

Çok teşekkürler. :) Peki .tar ile sıkıştırma yaparken .rar'da olduğu gibi arşivi birden fazla parçaya bölemiyor muyuz? CD boyutlarına ayırsak mesela?

kuleyni

tar formatı için parça parça yapamıyoruz bildiğim kadarıyla ama rar isterseniz şu var:

rar a -v15000k YENI_olusan_parcalar.rar girdidosyasi

-v15000k   bu değer yaklaşık 15 mb

bytan

PF @ ST

kuleyni

split ile bölünen şeyi açmak veya birleştirmek  için tekrar linuxa gerek duyuluyor mu?

bytan

Hiç denemedim ve denemek içinde  diğer sistemde split ile ayrılan dosyaları birleştirmek için ne kullanılabilir pek bir fikrim de yok. Belki hjsplit ile denenebilir.

PF @ ST

ScaryMan

Bildiğim kadarıyla en iyi sıkıştırmayı tar.bz2 yapıyor. Yanılıyor muyum?

Windows'ta "Ghost" programlarıyla yedek alınca GBlarca veriyi çok çok büyük oranda küçültebiliyoruz mesela. Linux için de tar.bz2 bunu sağlayabilir mi?

Ertan ERBEK

BZIP oldukca güçlü bir sıkıştırma algoritması içeriyor. Tabi bu sıkıştırdığını veri ilede doğru ortantılı, mesala 15 mb lık bir jpeg deosyası sıkıştırılınca 12 mb tutabilecekken 15 mb lık bir bmp dosyası sıkıştırılınca 1 mn civarlarına kadar düşebilir.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

ScaryMan

Açıkçası, ses dosyalarını (mp3, wma) iyi oranda sıkıştırabilmesi önemli benim için şu an. Resimleri sağolsun Mezgeldek 0.2 ile hallediyorum. :)

garafatma

Alıntı yapılan: ScaryMan - 31 Ağustos 2009 - 01:43:06
Açıkçası, ses dosyalarını (mp3, wma) iyi oranda sıkıştırabilmesi önemli benim için şu an. Resimleri sağolsun Mezgeldek 0.2 ile hallediyorum. :)

Ses dosyaları sıkıştırlmış dosyalar olduğundan tekrar sıkıştırmalar çok başarılı olmayabiliyor.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ScaryMan

Şöyle bir başlık var ama Linux için böyle bir yöntem yok sanırım?

kuleyni

evet o programı çok aradım forumda da sordum ama bulamadım :(

ScaryMan

KGB Archiver da Uharc kadar nam salmış fakat Linux'ta sadece Wine altında çalışabiliyormuş. Açıkçası ne kadar güvenilir ve kararlı olduklarından şüphe duyuyorum, yoksa hemen arşivlemeye başlardım. :)