[Çözüldü] Bilgisayar Donuyor

Başlatan ScaryMan, 29 Ağustos 2009 - 16:53:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Bugün GNU Backgammon açmak istedim. Tıklayınca oyun açılışındaki o müziği duydum ve bilgisayar kilitlendi. Bilgisayar birkaç saattir açıktı, dedim fazla ısınma olmuş olabilir. Kapattım bir süre, sonra tekrar açtım. Açar açmaz yine denedim yine aynısı oldu. Dün gayet oynamıştım, üstelik Firefox, Rhytmbox, Emesene açıkken.

Bugün ayrıca Rhytmbox ile müzik dinlerken dondu. Sebebi ne olabilir? Sürücülerim tam yüklüydü fakat anakart değiştirmiştim. Donanım sürücüleri kısmında önerilen sürücü yok.

Yardım edebilirseniz memnun olurum.

ironic

Hiç yaşamadım ama anakartı değiştirdiysen keşke yeniden kurulum yapsaydın. Sistem ona göre ayarlanırdı.

lspci

komutunun çıktısı nedir?

ScaryMan

XP kısmına giriş yapamıyorum. Sürücüler sorun çıkarıyor sanırım. Verilerimi yedekleyip tamamen format atıp iki sistemi de yeniden kurana kadar şu anki halinde çalışmak zorundayım. :) Ama böyle donmalar yaşayınca biraz zor oluyor haliyle.

00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. P4M266 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8633 [Apollo Pro266 AGP]
00:09.0 Ethernet controller: Macronix, Inc. [MXIC] MX987x5 (rev 25)
00:0a.0 Multimedia audio controller: C-Media Electronics Inc CM8738 (rev 10)
00:10.0 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 80)
00:10.1 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 80)
00:10.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 80)
00:10.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 82)
00:11.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8235 ISA Bridge
00:11.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV11 [GeForce2 MX/MX 400] (rev b2)

ironic

Anakartın donanımlarını forumda ve google da aratıp benzer sorunlar yaşayanlar olmuş mu bak. Donmaya neden olan sebep nedir kestirmek güç. Bana format atmaktan başka çare yok gibi geliyor.

ScaryMan

Sanırım tek yol format gibi görünüyor. Çünkü bugün çok fazla sayıda donma yaşadım. Ubuntu'da daha önce çok nadir donma yaşamıştım. Umarım sıfırdan yükleme yapınca düzelir. Teşekkür ederim. Başkalarının da aynı sorunu olabilir diye düşünüyorsanız başlık açık kalsın, ama bana çözüm format olduğuna göre çözüldü diyorum. :)

ironic

Tam bir çözüme ulaşana kadar zaten arkadaşlar başlığı kilitlemeyeceklerdir. Sorun umarım formatla düzelir. Ayrıca geri bildirim yapmayı da unutmayın.  :)

coni

benim pc de donuyordu karneli güncellemiştim. bir sorundan sonra yeni karneli sildim ve ubuntuyla ilk kurulumda gelen karneli kullanıyorum ve şu anda gayet iyi çalışıyor

ChoPin

coni arkadaşımızın dediğine katılmakla beraber ubuntuda donma problemleri fazla oluyor .. şahsen ben kendim ubuntudan mint 7'ye geçtim ve donma ile ilgili bir sorun yaşamadım. ya yeniden format atın derim bende size ya da linux mint gloria'yı deneyin derim ..:)

ScaryMan

Peki format attıktan sonra şu anki haline geri getirmek için ne tür yedekler almalıyım? Yani 9.04 CDsi üstüne yanlış hatırlamıyorsam 2 kernel değişti. Bir sürü güncelleme yapıldı. Bütün bunları yeniden indirmemek için bir çözüm var mı?

bytan

/var/cache/apt/archives

Bu klasörün içindeki deb dosyalarını yedekleyerek tekrar indirmeksizin kurabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ironic

Ubuntu yu dün kurdum. Gelen güncelleme 150 MB kadardı. 25- 30 dk. arası bitti.

ScaryMan

Ben de bu sabah kurdum. Tüm paketleri güncelledim. Güncelleme bitip yükleme sırasındayken bir kere dondu bilgisayar. Tekrar başlattığımda haliyle kerneller sorunluydu. Ben de sudo dpkg --configure -a komutunu kullandım ve sonradan Ubucleaner ile temizlik yaptım. Şu an sorunsuz kullanıyorum, henüz bir donma olmadı benzer şekilde. Umarım olmaz da. Sanırım güncelleme sırasında işlemciye yüklenildiği için oluştu bu durum. Şimdilik sorunum çözüldü diyorum. Teşekkürler yardımlar için.