TestDisk Sorunsalı

Başlatan Chima, 28 Ağustos 2009 - 13:52:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Chima

Herkese Merhabalar
En performanslı dağıtım arayışlarına girdiğim bir gün, Mandrivanın sırası geldiğinde disk bölümlendirme modülünün azizliğine uğradım ve depo olarak kullandığım kısıma da format attım.
Benim için önemli olan .java dosyalarımdı.Biraz araştırdıktan sonra testdiski buldum kullandım .İşte sonuçlar:

Kaybettiğim veriler ntfs teydi ve o bölümü formatladıktan sonra hardiskin o kısımını herhangi bir şekilde formatlamadım.Formatlanan kısım harddiskin diğer boş kısımları ile birleşti haliyle.Sadece yeni sistem kurarken o boş alandan yer aldım.Bu yüzdende Testdiskde aramanın yapılacağı partitionu seçerken kararsız ve diski komple seçtim.

.java .asp .php gibi uzantılı dosyalar .txt dosyası olarak kurtarılıyormuş. Bu yüzden dosya türleri olarak .txt ve .tx? ini seçtim.Gördüğünüz gibi araştırmanın yaklaşık üçte biri bitmesine rağmen 1 milyonun üzerinde sonuç bulundu.Üstelik bulunan bu dosyalar orjinal adlarını korumuyor.Ayrıca bulunan dosyalar parça parçada olabiliyor.

Görünen o ki testdisk çok güçlü veri bulma ve kurtarma algoritmalarına sahip.Ama bulunan verilerin kullanılması ve işlenmesi nerdeyse imkansız.Bu forumdaki testdiskle ilgili bütün başlıkları okudum ayrıca net te de bayağı araştırdım sonuç kocaman bir sıfır.

Bu konularda çok fazla teknik bilgiye sahip olmasamda böyle bir uygulamayı hazırlayan grubun(şirketin), kurtarılan  verilerin kullanılmasını sağlayacak en ufak bir çözüm üret(e)memiş olması olması bana çok garip ve bir o kadar da anlamsız geliyor.Teorik olarak Windowsdaki özellik kısıtlamalı demo programlardan bir farkı yok.Aslında var burada pro sürümü satın almıyorsunuz danışmanlık hizmeti satın alıyorsunuz.Aslında fena gözükmüyor  Demo Özgür Yazılım ne dersiniz.Saçmalıyorsun demeyin zira veri kurtarma sektöründe çok deli paralar dönüyor.

Bir üstteki paragraf tamamen kişisel düşüncelerim yanılıyorda olabilirim.Testdisk uygulamasında en ufak bir emeği geçmiş olsun olmasın yazıdıklarımdan rahatsızlık duyanlar varsa şimdiden özür diliyorum.Özgür alemde bir şeyi eleştirirken inanın bin defa düşünüyorum cümlelerimi ona göre seçiyorum. 

agritux

Ben başlığı açmanızın sebebini anlayabilmiş değilim.

Chima

Alıntı yapılan: sessizce - 28 Ağustos 2009 - 14:02:08
Ben başlığı açmanızın sebebini anlayabilmiş değilim.
Haklısın garip bir yazı oldu.Bir iki satır çıkardım.
Aslında bu yazı bir nevi uygulamanın ve uygulamayı çıkaran grubun eleştirisi gibi oldu iyide oldu.Forumlar sadece bilgi vermek ve almak için kullanılmamalı bence.Sadece bir uygulama hakkında yeni sayılabilecek bir kullanıcının görüşleri işte.Bir çok kişi için bir şey ifade etmeyebilir.
Konu başlığına ve açıldığı bölüme gelince çok kararsız kaldım.
Saygılar..

agritux

İstediğiniz şey basit bir olay olsaydı eğer, yapan adamlar çanta dolusu para karşılığı yapamazdı değil mi?

heartsmagic

Bu veri kurtarma yazılımların en büyük azizliği zaten. Kurtarma işleminin cidden daha makul seviyelerde yapılmasını ben de isterim fakat sanırım süreç çok kolay değil ve bu nedenle sıkıntılar baş gösteriyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.