[Çözüldü] Ubuntu Sata Disk kullanamama !

Başlatan Souldemon, 28 Ağustos 2009 - 04:20:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Souldemon

Merhabalar Benim sorunum biraz uzun onceden pc imde xp kuruluydu. 2 hard diskim var 1 tanesi tek olarak 20 gb digeri 750 gb her ikisinide dosya turu ntfs. 750 gb olan kendi arasinda 2 ye bolumlu 345 ve 345 gb diye  Sorun su ilk hdd ye xp yi silip ubuntu 8.04 LT kurdum. xp tamamen silindi. Kurulumu yaptiktan sonra bilgisayarima girdigimde 750 gb olan sata HDD lerimi goruyorum fakat icine girmeye calistigimda su hatayi aliyorum  asagidaki resimdeki .  bu sata hdd ler icinde bilgiler var onlari kaybetmek istemiorum

verilen uyarida 2.secenek bana uygun ama ubuntunun komut sistemi nerdedir nasil calistirilir ms=dos mantigindamidir nasildir anlamiorum bu komutu nereye yazcam  :(  ve 2 opsiyonelli bir komut bu olmazsa bunu dene diyor yardiminiz icin tesekkur ederim. Ah bu klavye de bi garip duzeltemedim  :D
Hayat; Siz Hayaller kurup planlar yaparken, başınıza gelenlerdir...

kuleyni

hatada genel olarak cihazın windows altındayken sistemden düzgün bi şekilde ayrılmadığı üzerine ve öneri olarak windowsu yeniden açıp aygıtı güvenli kaldırmak verilmiş.

Uygulamalar-donatılar-uçbirimi aç ilk dediği komutu buraya gir.ikinci seçenek için fstab dosyasına ek yapmak gerekiyor.

heartsmagic

Şu an resmi göremediğim için yorum yapamıyorum ancak orada gördüğün komut mount ile başlıyorsa korkmadan uygulayabilirsin. Başına sudo koyman yeterli olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Souldemon

Heartsmagic evet resmi ekledim ama gorunmemis mount ile bir komut uc birime yaziyorum ama bulunamadi uyari geliyor 2 komuta deniyorum 2 sindede 6091 die kucuk 1 rakam gelip biraz beklio be bulunamadi diyor. Baska 1 yolu varmidir ilgin icin tekrar tesekkurler

localhost

sudo fdisk -l ciktisini gönderebilirmisin. Disklerin /etc/fstab/ dosyasina nasil baglanmis?  sudo apt-get install ntfs-config && sudo ntfs-config komutlari ile sisteme baglamayi dene. Resimde force kullan filan demis. Eger diskler Windowsta düzgün kapatilmadiysa bu hata cikabiliyor.
Linux LPIC1 - MCSA

Souldemon

Disk /dev/sda: 750.1 GB, 750156374016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 91201 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xdb25db25

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1       45600   366281968+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           45601       91200   366282000    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5           45601       91200   366281968+   7  HPFS/NTFS

Disk /dev/hda: 20.0 GB, 20060135424 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 2438 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x26bd26bc

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/hda1   *           1        2331    18723726   83  Linux
/dev/hda2            2332        2438      859477+   5  Ek
/dev/hda5            2332        2438      859446   82  Linux takas / Solari

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2009 - 07:05:12

verdigin 2.komutu uyguladim simdi tekrar ulasamiorum ama sanirim bagladi. Iclerine girmek istedigimde sadece root tarafindan baglanabilir simdi bu komutu deniycem

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2009 - 17:15:55

NFTS yazma destegi yapilandirma araci ise yaramiyor. Birimler baglanamiyor. ....... ........ .......... birimi sadece root tarafindan baglanabilir bu ne demek

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ağustos 2009 - 04:53:16

Bu konu hakkinda yardim edebilecek bir arkadas yokmu  :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ağustos 2009 - 15:32:12

DBus error org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.

localhost

Dogru baglandinmi bakalim.

cat /etc/fstab icergini buraya yapistir.
Linux LPIC1 - MCSA

Souldemon

Ubuntu GOS 'a geçtim normal ubuntu'dan daha kararlı, SATA diskimide görüyor. Yardımın için teşekkürler ama sanırım bağlamıyor. Ya kurulumdan benim hatam yada Live Cd ile alakalıydı. Ama bu bir sorun ve sanırım nasıl çözüleceği meçhul

bytan

Meçhul diye birşey yok. @heartsmagic'in dediği gibi komutu yazdığında ne oluyor ve çıktısı nedir bildirmemişsin. Şunu dene:

sudo mkdir /media/sda1
sudo mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/sda1 -o force

Olumsuz durumda tüm uçbirim çıktısını buraya aktar.

Senin sorununa benzer başlıklar var forumda:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3201.msg34856#msg34856
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Souldemon

Ubuntu 8.04 Hardy 'e gOS sürümüne geçtim başka bir cd den kurdum ve sorunsuz çalışıyor. Sata diskler göründü. Xp ile aynı IDE HDD de.
Meçhul sorununa gelince ben o topiği oglen 12 de yazdım taki sen bu komutu yazana kadar cevap gelmedi. verilen hata mesajları konuya yapıştırdım ama yazılan cevaplar sorunu çözmeme yardımcı olmadı. Yinede sorunla ilgilenen arkadaşlarıma teşekkür ederim. He Bunada ne sebep oldu onuda yazayım kurulumu yapacak arkadaşlar benım gibi bocalamasın. Ben Ubuntu 7.04 versiyonunu Live Cd den kurdum sonra üstüne update yaptım 8.02 LT ye geçtim kurulum aşamasında xp yi silip üstüne 7.04 ü kurudum bana soylediğiniz sudo dergisinde ubuntu kurulumunda Sürüm bilgisi belirtilmemiş. Kurulum aşamasında dergideki gibi değildi. Kurulum bilgilerini vermeden önce Versiyonu yazarsanız bu gibi yanlışlıkların olmayacağını umut ediyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

bytan

Kurulum adımları sürümden sürüme değişiyor ama en fazla yüzde 5'lik kısmı değişiyor. Bu yüzde 5'in ise çoğunluğu görsellik oluyor. Yapılan işlemlerde değişiklik olmuyor.

Çözdüğünü  belirttiğin için etiketleyerek kapatıyorum. Geçmiş olsun.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST