Bilgisayar Açılış Ekranı Ayarlama

Başlatan onderak, 27 Ağustos 2009 - 21:46:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onderak

şimdi ne demek istiyorsun diyeceksiniz... ben linux mint kde7 yi kurdum... gerçekten kurmaya değer bulduğum için.. İyi güzelde benim bilgisayarımda windows vista ve windows 7 de yüklü... açılış ekranı olarak linux mint 7 kde (mavi olanının) başlangıç menüsü geliyor. aşağıdaki benim kullandığım linux;

açılış menüsünde linux mintin altından; Vista booter seçeneğini seçince diğer işletim sistemlerini başlatabiliyorum sorunsuz olarak. Ama lakin bir sorun olsa, bilgisayarın bu açılış ekranı seçim menüsünü linux mintin içinden yada başka bir program aracılığıyla değiştirebilmem mümkün mü? yada açılış ekranı değiştirmek (birden fazla işletim sistemi olan bilgisayarlarda) linuxun bir yerinde xp deki gibi boot.ini tarzında bir dosya var mı? yada açılış ekranını değiştirebilmek için bana önerebileceğiniz bir çözüm varmı?
Birde ben şimdi bu linux mintin olduğu partitiona format atsam, açılışta boot menüsünde bir sorun yaşarmıyım?
çok teşekkürler iyi çalışmalar... şimdiden çok teşekkürler..

AbkHaZiaN

Windwosta grub ekranı kurulum cdsi ile ayarlanıyor bildiğim kadarıyla forumda grub kurulumu olarak arasan blursun. Bir sorun çıkartırsa bu sorunu live cd ile çözebilirsin. Yanlış bilgi verdim gibi bir his var içimde :)

kuleyni

linux mint olan bölüme format atarsan grub önyükleyicisi yüklenmez.Windows 7 dvd ni takıp başlangıç onarımı yaparak windows önyükleyicisini tekrar kurabilirsin.

ironic

Grub temaları yüklenebiliyor. Forumda gfxboot diye aratırsan çıkacaktır. @erginemr nin hazırladığı enfes bir başlık vardı.  :)

heartsmagic

Soruna doğrudan cevap şudur. Bu işi yapan uygulama Grub'dur. Düzenleme dosyası /boot/grub/menu.lst dosyasıdır. Bir sıkıntı olması durumunda herhangi bir çalışan dağıtım CD'si ile duruma müdahale edebilirsin. Eğer olur da Linux bölümünü silersen Grub hatası alırsın. Onu da yeni kuracağın işletim sistemi yolları ile çözersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

fixmbr ile çözersin ama linuxü neden sileceksin ki...