Sistem donma problemi

Başlatan coni, 27 Ağustos 2009 - 16:06:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coni

Ubuntu ile uğraşırken sistem bazen donuyor donduğunda da yanıt vermiyor ve elle kapayıp açıyorum. Bunun sebebi nedir acaba nasıl anlaya bilirim ve nasıl düzelte bilirim.

Sistem yine remastersys prograıylan yedekalırken yine dondu ve ben yine elile kapadım pc yi şimdi güncel karne ile açılmıyor ama eski karnelle sorunsuz açılıyor pc. bunları nasıl düzelte bilirim

ironic

Kernel sorunu için ubucleaner ya da ubuntu-tweak ile yeni kerneli sistemden kadırıp, güncellemelerle yeniden yükleyebilirsin. Ubucleaner için yazılım sunumları bölümüne bakabilirsin.

coni

Alıntı yapılan: ironic - 27 Ağustos 2009 - 20:41:55
Kernel sorunu için ubucleaner ya da ubuntu-tweak ile yeni kerneli sistemden kadırıp, güncellemelerle yeniden yükleyebilirsin. Ubucleaner için yazılım sunumları bölümüne bakabilirsin.

Cevabın için teşekkürler dediğin programarı forumda araştırıp deniycem. Winden linux a geçince neyin ilacı ne olduğunu pek bilemiyorum

bytan

Büyük boyutlu dosyaları kopyalarken mi oluyor bu donma? Tam olarak hangi durumlarda donuyor?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

agritux

Benzer bir durumla karşılaşmıştım. Sonucu ext3 kullanmakta bulmuştum. (dosya işlemleri sırasında)

coni

Bugün başıma gelenler remastersys programıylan yedek almaya uğraşırken oldu. Program yedek alırken Firefox lan nette dolaşıyordum dondu hep sonra yine açtığımda donmalar oldu. Kendi çözdüğüm birşey remastersys programıyan yedek alırken bir sorun olursa yeniden almadan önce eski oluşan dosyaları silmek gerekiyor yoksa yeniden pc donuyor.

ScaryMan

Daha önce farklı nedenlerden dolayı donma sorunu yaşamıştım. En son format atıp temiz kurulum yaptım. İlk güncelleme esnasında donma yaşamıştım. Daha sonra yaşamadım. Fakat bugün USB bağlantılı flash diskimi takınca donma yaşadım. Kapatıp açtım. Bu sefer flash diske girebildim fakat 5-10 sn sonra tekrar dondu. Nasıl çözebilirim bu sorunu?

bytan

Flash diskinde ne tür dosyaların vardı? Boyut bakımından nasıllardı? Flash bellekte kullandığın dosya sistemi neydi? Flash'ı taktıktan sonraki çıktı ne oluyor?

dmesg | tail

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ScaryMan

İki farklı disk denedim. Bir tanesi 300 GB boyutunda, FAT formatında. İçinde Windows sistem yedeklerinden tutun, videolara, müziklere her şey var. Diğeri 1 GB boyutunda. O da FAT formatında içinde sadece resimler ve videolar var. 1GB olanı, dediğim gibi takar takmaz veya taktıktan kısa bir süre sonra donuyor. Diğerinde de ise içindeki videoları izleyebiliyorum. Ama bazen onda da donma oluyor. Donma yaşandıktan sonra sistemi elle kapatmak zorunda kaldığım için çıktı alamıyorum :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Eylül 2009 - 02:00:47

Donanım çakışması olup olmadığını hangi komut ile anlayabilirim? Bana donanım çakışması gibi geliyor ya. Windows'ta şöyle görüntüledim fakat?

[IMG]http://i30.tinypic.com/wamvcp.jpg[/img]

fcengiz

Bilgisayarımda iki dağıtım var. Bende 1 haftadır ara sıra Ubuntu'da kilitlenmeler yaşamaktayım. Resetlemek zorunda kalıyorum. Diğer dağıtımda herhangibir sorun yaşamadım. Ubuntu-Gnome , Arch-Kde4

cok_yasa_kamil

Alıntı yapılan: coni - 27 Ağustos 2009 - 16:06:35
Ubuntu ile uğraşırken sistem bazen donuyor donduğunda da yanıt vermiyor ve elle kapayıp açıyorum. Bunun sebebi nedir acaba nasıl anlaya bilirim ve nasıl düzelte bilirim.

Sistem yine remastersys prograıylan yedekalırken yine dondu ve ben yine elile kapadım pc yi şimdi güncel karne ile açılmıyor ama eski karnelle sorunsuz açılıyor pc. bunları nasıl düzelte bilirim
Linux Mint Gloria kullanıcısı olarak benzer şikayetim var...  ::)
Sistem günlüğü görüntüleyicisi ile baktım, anladığımı veya birşey gördüğümü söyleyemem. Normal şartlarda tüm eylemler log'lanmıyor mu? Yoksa log kaydına giremeden mi kilitlenme yaşanıyor? apansızın yakalanıyor  :)

Yaptığım şeyler ise; tüm güncellemeleri kurdum, standart olarak deluge kullanıyorum, firefox3.0, chrome... chrome kurmadan önce de oluyordu belirtmek isterim.

Ext4 problemi olabilir mi?

foma

Eğer dosya sisteminiz ext4 ise;
Uygulamalar-donatilar-uçbirim'i açın
sudo gedit /etc/fstab

UUID=8a602298-39d9-4fdd-806d-b94b9515c95c /       ext4    relatime,errors=remount-ro 0    1
gibi bir satır göreceksiniz. Diğer hiç bir şeyi değiştirmeden nodelalloc parametresini ekleyin. Yani şöyle bir şey olacak.
UUID=8a602298-39d9-4fdd-806d-b94b9515c95c /       ext4    relatime,errors=remount-ro,nodelalloc 0    1

Benim yazdığım satırı kopyala yapıştır yapmayın. Sadece remount-ro kısmından sonra virgül koyun ve nodelalloc yazın, kaydedip kapatın.
Değişikliğin geçerli olması için
sudo mount -a
komutunu verin.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1115098&page=3
http://backintime.le-web.org/2009/04/30/system-freeze-on-ubuntu/
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

ScaryMan

Alıntı yapılan: bytan - 05 Eylül 2009 - 23:49:18
Flash diskinde ne tür dosyaların vardı? Boyut bakımından nasıllardı? Flash bellekte kullandığın dosya sistemi neydi? Flash'ı taktıktan sonraki çıktı ne oluyor?

dmesg | tail
Donma yaşanmadan hemen denedim:

USB flash takılı değilken:

[   15.902680] type=1505 audit(1252317057.270:7): operation="profile_load" name="/usr/lib/cups/backend/cups-pdf" name2="default" pid=1910
[   15.903092] type=1505 audit(1252317057.270:8): operation="profile_load" name="/usr/sbin/cupsd" name2="default" pid=1910
[   15.941704] type=1505 audit(1252317057.310:9): operation="profile_load" name="/usr/sbin/tcpdump" name2="default" pid=1914
[   18.715039] Bluetooth: BNEP (Ethernet Emulation) ver 1.3
[   18.715043] Bluetooth: BNEP filters: protocol multicast
[   18.752642] Bridge firewalling registered
[   20.457378] agpgart-via 0000:00:00.0: AGP 2.0 bridge
[   20.457401] agpgart-via 0000:00:00.0: putting AGP V2 device into 4x mode
[   20.457459] nvidia 0000:01:00.0: putting AGP V2 device into 4x mode
[   34.412014] eth0: no IPv6 routers present

Takılıyken:

[  348.890801] sd 2:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[  348.890806] sd 2:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 00 00 00 00
[  348.890810] sd 2:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[  348.895223] sd 2:0:0:0: [sdb] 1974271 512-byte hardware sectors: (1.01 GB/963 MiB)
[  348.896396] sd 2:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[  348.896402] sd 2:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 00 00 00 00
[  348.896405] sd 2:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[  348.896416]  sdb: sdb1
[  349.000404] sd 2:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable disk
[  349.000521] sd 2:0:0:0: Attached scsi generic sg3 type 0

bytan

@ScaryMan, izini sürebileceğimiz hataya benzer birşey göze çarpmıyor bu çıktılarda.

PF @ ST

ScaryMan

Peki üstteki mesajımda verdiğim Windows'tan aldığım ekran görüntüsü? Yani bariz bir şekilde IRQ ortak kullanımı var, çakışma yani.

localhost

IRQ leri degistirerek deneme yapabilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

cok_yasa_kamil

Alıntı yapılan: foma - 07 Eylül 2009 - 03:02:47
sudo gedit /etc/fstab

UUID=8a602298-39d9-4fdd-806d-b94b9515c95c /       ext4    relatime,errors=remount-ro 0    1
gibi bir satır göreceksiniz. Diğer hiç bir şeyi değiştirmeden nodelalloc parametresini ekleyin. Yani şöyle bir şey olacak.
UUID=8a602298-39d9-4fdd-806d-b94b9515c95c /       ext4    relatime,errors=remount-ro,nodelalloc 0    1

Benim yazdığım satırı kopyala yapıştır yapmayın. Sadece remount-ro kısmından sonra virgül koyun ve nodelalloc yazın, kaydedip kapatın.
sudo mount -a
komutunu verin.

Teşekkür ederim. Dediğinizi yaptım. Bakalım nasıl olacak...

Sonucu buraya yazarım  :)

(acaba ext4 kullanmakla hata mı ettim? pardus ext4 ile çalışıyor diye onu seçmiştim...  ::) )

ScaryMan

Alıntı yapılan: Kirmizi - 08 Eylül 2009 - 01:52:13
IRQ leri degistirerek deneme yapabilirsin.
Bunu nasıl yapabilirim?

coni

Alıntı yapılan: foma - 07 Eylül 2009 - 03:02:47
sudo gedit /etc/fstab

sudo mount -a
komutunu verin.

Bu önerdiğiniz işlem ne işeyarıyor acaba

FeNDeR

Bu, ext4 ile ilgili bir bug gibi görünüyor. Biraz bakındım adreslere. Ben de aynı dertten muzdaribim. Fstab'e eklenen parametre işe yarıyor mu? Bir de opsiyonel olarak sorayım, ext3'e formatsız geri dönüş yolu var mı?

foma

Alıntı yapılan: coni - 08 Eylül 2009 - 17:26:38
Bu önerdiğiniz işlem ne işeyarıyor acaba
Burada
nodelalloc Disable delayed allocation. Blocks are allocation
when data is copied from user to page cache.
diye bir açıklama var.
Emin değilim ama tahminim,
ext4, diske kopyalanan dosyaların yanında fazladan alan bırakır. Daha sonradan bu dosyalara tekrar veri girdiğimizde diskin başka bölgelerine değil, bu boş alana kaydedilir. Bu parametre de onunla alakalı sanırım.

Araştırmacı ruhlu arkadaşlar için;
http://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Ext4_Howto

@Fender,
Eklenen parametre işe yarıyor mu bilmiyorum.
Ufak bir google araması ile ext3'den ext4'e geçiş yollarına rastladım ama tersine dair bir şey göremedim.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?

FeNDeR

@foma
Zaten ext4'ten ext3'e dönmek bana da epey ters geldi yazdıktan sonra :) Yani ilerleyen bir şeyler var, geri dönmeye çalışmak bu işin ruhuna ters gibi geliyor bana. Gerçi stabilite de önemli bir konu. Ancak, bu donma sorunları %100 ext4 kaynaklı mı acaba? Neyse... Lafı çok uzatmayayım. Güncelleme beklemekten başka çare yok galiba.     

foma

%100 ext4 kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.

FeNDeR

Mesela dün wine'da bir program kurdum (sonradan kaldırdım gerçi). Program açıldığında sistem dondu. Bilgisayarı yeniden başlattım (düğmeden). Bu sefer de aynı programı kapatırken dondu. 2 kere denk geldim kısa süre içinde. Sonradan tekrar tekrar çalıştırdım programı, herhangi bir sorun olmadı. O sırada diske herhangi bir şey yazıyor muydu veya siliyor muydu bilmiyorum. Yani dosya sistemi ile mi ilgili anlayamadım. Firefox'ta önbelleği temizlerken de birkaç kere donma yaşadım önceden. Bugün bir sıkıntı olmadı şu ana kadar. Neyse... Yakında bu durumun tamamen düzeleceğini umuyorum. 

cok_yasa_kamil

Alıntı yapılan: foma - 10 Eylül 2009 - 02:57:47
%100 ext4 kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.
Sayın foma, evet maalesef ext4 kaynaklı değil.
Sizin bana yukarıda verdiğiniz  kodları ekledim, mintu kullanıyordum. Aynı şekilde donunca dedim bu ext4 mintu'nun problemi galiba, hem ext4, hem de mintu... iki bir arada olunca donmalar kaçınılmaz oluyor  :D (dedim)
Sonrasında 64bit ubuntu 9.04 kurdum, sıfırdan, (mintu'da swap alanı vermemiştim) 1 gib swap alanı, bununla beraber ext3 dosya sistemli oldu. Artık donma olmaz dedim... PC'yi açtıktan yaklaşık 4 saat sonra yine dondu  :( :'(
Bir anlığına -öfkeyle- siliyordum ubuntu'yu, ama hızına ve rahatlığına dayanamadım... Bu mesajı win7'den yazıyorum  ::)
Başka nelerden kaynaklanabilir? Ubuntu öncesi Pardus 2009 kurmuştum, onda benzeri problem yoktu.
Ekran kartımı Ayarlar>Donanım ayarları'na tıklayıp "en son sürüm" olarak tavsiye edilen sürücüyü "aktifleştir"dim... Ekran kartını pasif yapıp manuel kursam olabilir mi? nvidia sitesinde var mı böyle bir şans?

Ubuntu 8.04 kullandım bir süre, birkaç problemden dolayı (ev, ev baskısı...) bırakmıştım. Ama 9.04 sürümü çok daha farklı, kullanmak istiyorum. Ama bu donma meselesi, diğerleri gibi katlanılabilecek türden bir şey de değil ki mübarek  :)

Can-ı gönülden tavsiyelerinizi bekliyorum.

Veya başka ne gibi çözüm bulunabilir?