Evolution kurulumu ??

Başlatan gypso, 16 Mayıs 2008 - 11:52:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gypso

Evolution un posta aracıolduğu dışında evolution hakkında hiç bilgim yok arkadaşlar,bugün kurdum fakat e-posta hesabım bomboş, iletilerimin hiçbirini göremiyorum, kurulumda takip etmemiz gereken seçenekle hakkında bilgi verebilimisiniz ?

gypso

bu konuda pek fikri olan yok anlaşıldı ,bari evolution dışın da başka bir deb paketi önerirmisiniz?

atillux

Temmuz 2007 tarihli Enixma dergisini indirirseniz, bu sayıda Evolution ve Yahoo ile Gmail hesaplarının kullanımı konusunda bir makale okuyabilirsiniz.

www.enixma.org

gypso

heartsmagic

Eğer ayarlarını biliyorsan Evo ile hesap yapılandırması son derece basit. Biraz menüleri kurcaladıktan sonra kolay kolay yapılıyor. Ancak Enixma ekibi yazı bile hazırlamış, ne âlâ.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gypso

Alıntı yapılan: atillux - 18 Mayıs 2008 - 10:21:11
Temmuz 2007 tarihli Enixma dergisini indirirseniz, bu sayıda Evolution ve Yahoo ile Gmail hesaplarının kullanımı konusunda bir makale okuyabilirsiniz.

www.enixma.org

enixma da o kadar aradım evo hakkında birşey bulmadım :), evo yu kullanan arkadaşlar e-posta alımı gönderimi hangi sunucu türünü seçtiler, hotmaiil hesabımız daki daha önce gelmiş olan iletilerimi görebilirmiyim evo da ?

ironic

bu konu ile igili araştırma yapıyordum. biraz geç te olsa yanıtlayım. hem evolution ayarlarını arayan arkadaşlara gerek olur.

Ayarlar gmail içindir.

Kimlik Penceresi:

isim: istediğiniz herhangi bir ad. (evo içinde hesabınız bu adla görüntülenecek)

Gerekli Bilgiler.......................................................................................
Tam isim: iletilerinizde görüntülenmesini istediğiniz isim.
E-posta adresi: kullanacağınız adres.(tam olarak yazılmalı örnek ubuntuTR@ubuntu.com)
Seçimlik Bilgiler...................................................................................
Bu bölüm boş kalabilir.

E-posta Alımı:

Sunucu Türü: imap

Yapılandırma: ......................................................................................
Sunucu:  imap.gmail.com:993
Kullanıcı Adı: gmail kullanıcı adınız ( ubuntuTR@gmail.com sa sadece ubuntuTR yazılacak)

Güvenlik..............................................................................................

güvenli bağlantı kullan:
SSl Şifreleme

kimlik doğrulama türü.............................................
birinci kutucuktan " Parola"  seçin.
"parolayı hatırla yı da seçerseniz hesabınıza  otomatik giriş yapar )

Alma Seçenekleri:
isterseniz boş bırakabilirsiniz.. istediğinize uygun olarak ta düzenleyebilirsiniz.

E-posta Gönderimi:
Sunucu Türü: smtp
Sunucu yapılandırması.........................................................

Sunucu:smtp.gmail.com:587

Güvenlik...............................................................................

Güvenli bağlantı kullan:
TLS şifreleme

Kimlik Doğrulama...............................................................

Tür: Giriş     

kullanıcı adı:
@gmail.com suz kullanıcı adınız

"Parola hatırla " yı da seçin.

bu ayarlar gmail hesabınızı kullanmak için yeterlidir. diğer kalan pencereler isteğe bağlı tercihler içinidir.

krallls

çok faydalı bir paylaşım çok teşekürler evolution ayarlarını çok güzel anlatmışsın Bence sabitlenmesi Gereken bir konu Teşekürler Paylaşım için

heartsmagic

Alıntı yapılan: krallls - 21 Aralık 2008 - 18:11:49
çok faydalı bir paylaşım çok teşekürler evolution ayarlarını çok güzel anlatmışsın Bence sabitlenmesi Gereken bir konu Teşekürler Paylaşım için

Eğer ayrı bir başlık olarak anlatılırsa sabitleriz seve seve.

CAMUXIA

Alıntı yapılan: ironic - 20 Temmuz 2008 - 21:10:26
bu konu ile igili araştırma yapıyordum. biraz geç te olsa yanıtlayım. hem evolution ayarlarını arayan arkadaşlara gerek olur.

Ayarlar gmail içindir.

Kimlik Penceresi:

isim: istediğiniz herhangi bir ad. (evo içinde hesabınız bu adla görüntülenecek)

Gerekli Bilgiler.......................................................................................
Tam isim: iletilerinizde görüntülenmesini istediğiniz isim.
E-posta adresi: kullanacağınız adres.(tam olarak yazılmalı örnek ubuntuTR@ubuntu.com)
Seçimlik Bilgiler...................................................................................
Bu bölüm boş kalabilir.

E-posta Alımı:

Sunucu Türü: imap

Yapılandırma: ......................................................................................
Sunucu:  imap.gmail.com:993
Kullanıcı Adı: gmail kullanıcı adınız ( ubuntuTR@gmail.com sa sadece ubuntuTR yazılacak)

Güvenlik..............................................................................................

güvenli bağlantı kullan:
SSl Şifreleme

kimlik doğrulama türü.............................................
birinci kutucuktan " Parola"  seçin.
"parolayı hatırla yı da seçerseniz hesabınıza  otomatik giriş yapar )

Alma Seçenekleri:
isterseniz boş bırakabilirsiniz.. istediğinize uygun olarak ta düzenleyebilirsiniz.

E-posta Gönderimi:
Sunucu Türü: smtp
Sunucu yapılandırması.........................................................

Sunucu:smtp.gmail.com:587

Güvenlik...............................................................................

Güvenli bağlantı kullan:
TLS şifreleme

Kimlik Doğrulama...............................................................

Tür: Giriş     

kullanıcı adı:
@gmail.com suz kullanıcı adınız

"Parola hatırla " yı da seçin.

bu ayarlar gmail hesabınızı kullanmak için yeterlidir. diğer kalan pencereler isteğe bağlı tercihler içinidir.

G-MAIL için yapılan bu ayarlamayı HOTMAIL için nasıl uyarlayabiliriz acaba.?
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

olaki

selam,
Yukardaki ayarlarda dikkatimi çekti,
"e-posta alımı > sunucu türü > imap" kullanılmış.
Genelde 'pop' kullanılır, bu yeni kullanıcıları yanıltmasın.

Bu arada, -cahilliğimi bağışlayın- 'imap'ın ne olduğunu açıklayabilir misinz?...
Sağlıcakla.

olaki

Alıntı yapılan: CAMUXIA - 25 Aralık 2008 - 22:37:39

G-MAIL için yapılan bu ayarlamayı HOTMAIL için nasıl uyarlayabiliriz acaba.?

Bildiğim kadarıyla Hotmail izin vermiyor (çok eskiden ücretli hesaplarında kullandırır mış)...
Thunderbird de eklentilerle oluyordu, belki Evolution için de vardır.

CAMUXIA

Valla ben pek bilmiyorum, forumda dolaşıyorum /okuyorum / anlamaya çalışıyorum.
Yukarıdaki kurulum anlatımı gmail hesapları içinmiş, gerçekten de işe yarıyor çünkü anlatılanları yaptığımda gmail hesaplarıma evolution altında ulaşabilir oldum. Ama forumda okuduğum kadarıyla sizin de dediğiniz gibi Hotmail'in POP3 desteği olmadığı için Hotmail'e ulaşılamıyor. Fakat bir yerde bunun bir kolaylığı anlatılmış..Şimdi deneyeceğim, işe yararsa buradan sizinle paylaşırım.
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

heartsmagic

Alıntı yapılan: olaki - 25 Aralık 2008 - 22:51:26
Bu arada, -cahilliğimi bağışlayın- 'imap'ın ne olduğunu açıklayabilir misinz?...
Sağlıcakla.

http://tr.wikipedia.org/wiki/IMAP

CAMUXIA

Evet olmadı.. :(
Peki hemen soralım o halde:
HOTMAIL kullanan ve bu foruma da üye olan kişiler bizimle tecrübelerini paylaşabilirler mi acaba.?
Hotmail hesabınızı nasıl kontrol ediyorsunuz?
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

heartsmagic

Alıntı yapılan: CAMUXIA - 25 Aralık 2008 - 23:44:25
Hotmail hesabınızı nasıl kontrol ediyorsunuz?

Web üzerinden muhtemelen. Hotmail Pop desteğini yanlış bilmiyorsam Outlook için veriyor sadece. Forumda uzun uzadıya konuşuldu bu mevzu daha önce. O başlıklara bakarsan daha fazla malumatın olur.

CAMUXIA

Evet hepsini okudum.Teşekkürler.
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

CAMUXIA

ÖNEMLİ DUYURU!!!
Evolution Altında Hotmail E-Postalarinizdan Haberdar Olmanın Yolu:

*HOTMAIL hesabınıza gelen e-postaları -aşağıda anlatıldığı şekilde- GMAIL hesabınıza "otomatik olarak yönlendirin".
Böylece hotmail hesabınıza gelen e-postalarınız otomatik olarak gmail'e yönlenecek. Ve gmail'e gelenler de zaten EVOLUTION tarafından haber verildiği için bu mesele halledilmiş olacak.
Adım adım anlatayım elimden geldiğince:
a)Vereceğim linki tıklıyorsunuz---> http://v3.izymail.com/gmailconfig.aspx
b)Açılan internet sitesinde 3 aşamada işinizi bitiriyorsunuz:
     İlk aşamada (STEP1)----> Hotmail hesabınızı ve o hesabınızın parolasını giriyor, ve "free registration" sekmesine basıyorsunuz.
     İkinci Aşamada (STEP2)-->Hotmaile gelen postalarınızı hangi gmail adresine yönlendirmek istediğinizi yanigmail adres ve parolanızı giriyorsunuz ve "next" diyorsunuz.
      Üçüncü Aşamada--->Az önce verdiğiniz GMAIL adresinize gidip "aktivasyon maili"nizi tıklayarak confirm ediyorsunuz.

***Verdiğiniz GMAIL adresi "evolution"da kurulu olmalı önceden.
TEST EDİLDİ ONAYLANDI!!!
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

heartsmagic

İkinci yolun güvenilirliği konusunda bir fikrin var mı?

CAMUXIA

Ne demek istediğinizi anlamadım. Bilmediğim bir konudan bahsediyor olabilirsiniz. Beni aydınlatırsanız sevinirim.
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

CAMUXIA

Şu an kafamdaki bir sorun'un halledilmiş olmasının sevincini yaşıyorum.
Güvenlikle ilgili bir sorun olacağını zannetmiyorum.. Zaten ben basit bir internet kullanıcısıyım, güvenlik meselesi olacak bir durumum yok. Gizli saklı e-postalar aldığım verdiğim de yok. Yani yukarıda önerilen yol benim gibi basit kullanıcılar için güzel bir şey.. Çünkü iş görüyor.
Açıkçası bu da bana yetiyor.
Gizlilik/güvenlik endişeleri olanları anlıyorum elbette. Yukarıdaki öneriyi benim gibi basit kullanıcılara önerebilirim ancak..
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

heartsmagic

Hesabını ve parolanı bir üçüncü kişi ile paylaşmış oluyorsun böylece. Bunu belirtmek istemiştim. Sen benden önce cevap yazmışsın. Eğer dediğin gibi bir endişen yoksa gönül rahatlığıyla kullanabilirsin bu yöntemi.

CAMUXIA

:)
N'apalım be abi... Bırak da sevinelim biraz. İş bitmiş ya ne güzel..
Gerçi bu saatte gevezelik olacak ama, ubuntuyu kurduk, internete bağlandık...
Bugün de çok güzel geçti çünkü  PIDGINI ve EVOLUTION (mesajlaşma ve e-posta) işleri de halloldu yarrdımlarınızla.
Sıra (yarın ve sonraki günlerde..) "media player" olaylarına geldi. Film (CD/DVD) oynatıcı, MP3 çalıcı... Bakalım onları da becerebilecek miyiz?
Neyse size iyi geceler... Selamlar...
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

heartsmagic

Hepsi becerilir ve Windows'tan daha fazla alternatif bulursun. Eğer Windows üzerinde kullandığın çok özel veya profesyonel bir yazılım yoksa Ubuntu veya diğer bir Linux dağıtımı sana beklediğinden çok daha fazlasını verecektir.

hayati kolpa adam

bende evolution kurdum. mail gönderebiliyorum fakat gelen kutumda aldığım mailler gözükmüyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim.