GRUB2 Sorularım

Başlatan DoGuKaN, 23 Ağustos 2009 - 20:24:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DoGuKaN

Merhaba, yeni sorunumla tekrar karşınızdayım :D Aslında pek sorun denilemez, neyse konuyu dağıtmayayım  :) Şu anda Debian Testing kullanıyorum, Debian Testing'de Grub2 kullanıyor. Ancak Grub2 ile ilgili sormak istediklerim var;

1) Açılışta grub ekranı gelmeden önce GNU GRUB versiyon 1.96 başlıklı bir yazı çıkıyor ve ekranda yaklaşık 5-6 saniye duruyor, bu süreyi kısaltmanın bir yolu var mı?

2)Grub2'de eski Grub'daki menu.lst görevini gören bir dosya var mı?

miles

Grub2 ile ilgili açıklamalarınızı 4 gözle bekliyorum. Ubuntu 9.1 alpha'yı "windows'u grubta görememe korkusu" yüzünden kuramıyorum. Bilgisayarı kullanan diğer msci fertlerin tepkisi iyi olmayabilir. :)

raspacı

2)/boot/grub/grub.cfg  yeni konfigrasyon dosyası. BU DOSYA DÜZENLENMEMELİYMİŞ: Birde /etc/default/grub var.
içnde:
Alıntı Yap# This file is sourced by update-grub, and its variables are propagated
# to its children in /etc/grub.d/
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=4
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

This file contains information formerly contained in the upper section of Grub Legacy's ''menu.lst'' and items contained on the end of the kernel line. The items in this file can be edited by a user with administrator (root) privileges. Grub developers have have placed explanatory comments within the file itself.
Şu sayfada ubuntu için bu dosyayla ilgili bilgiler mevcut. https://wiki.ubuntu.com/Grub2
1. sorunuzun cevabını bilmiyorum. Sanırım yeni sürüm yavaş biraz.
Benzer sorunlar debanda bildirilmiş:
http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=477083
1.96 versiondaki sorun kapatılmış deniyor. Bir üst versionu deneyebilirsin. Sayfada
Version: 1.96+20080704-1 denilmiş.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: miles - 23 Ağustos 2009 - 20:32:02
Grub2 ile ilgili açıklamalarınızı 4 gözle bekliyorum. Ubuntu 9.1 alpha'yı "windows'u grubta görememe korkusu" yüzünden kuramıyorum. Bilgisayarı kullanan diğer msci fertlerin tepkisi iyi olmayabilir. :)

Merak etmeyin görüyor :)

miles

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 23 Ağustos 2009 - 21:36:19
Alıntı yapılan: miles - 23 Ağustos 2009 - 20:32:02

Merak etmeyin görüyor :)

Grub2 live cd ile tekrardan nasıl kuruluyor?
Menu list nasıl düzenleniyor?
startup manager programı grub2 ye geçti mi?

Bunları da bilmek lazım :)

raspacı

Sorunla ilgili bir gelişme varmı @doğukan.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Balliba

Grub2 kurdum fakat pek alışmadım, tekrar Grub'a dönmek istiyorum. Eski grub'a nasıl dönebilirim?

garafatma

Grub kurulumu forumda mevcut. Arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Balliba

Grub kurmayı zaten biliyorum fakat Grub2'yi kaldırıp üzerine grub kuramadım bir türlü. İnternette ve forumda grub2'nin kaldırılması hakkında bir bilgiye ulaşamadım maalesef..

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Balliba

Şuradaki yönergeleri takip ederek

sudo apt-get install grub-pc
sudo upgrade-from-grub-legacy

komutlarıyla kurmuştum.

heartsmagic

grub-pc paketini kaldırıp eski Grub kurulumunu denedin mi?

Balliba

grub-pc paketini kaldırıp grub paketini kurdum ve yükledim fakat açılışta hala grub2 çıkıyor. Açıışta "GRUB yükleniyor" deyip 5-6 sn. fazladan bekletmese aslında bozuşmayacağım kendisiyle ama..

heartsmagic

Eğer kendisi görünüyorsa hâlâ ortada bir problem var demektir. Zira program çalışıyorsa kaldıramamışsındır.
dpkg -l | grep grub ne diyor?

Ayrıca eski Grub'u kurduğun zaman yenisini ezmesi lazım sanırım MBR üzerinde. Henüz yeni Grub2 ile tanışmadım ancak içimden bir ses ezmesi gerektiğini söylüyor.

Balliba

x@x-desktop:~$ dpkg -l | grep grub
ii  grub                                       0.97-29ubuntu58                                  GRand Unified Bootloader
ii  grub-common                                1.97~beta3-1ubuntu8                              GRand Unified Bootloader, version 2 (common

Sistemim Karmic bu arada..

heartsmagic

Tamam eski Grub görünmüyor sanki ortada. Ancak senin grub-common sürümün bizden yukarıda. Gerçi jaunty altındaki grub-common da grub2 paketlerini taşıyor görünüyor ancak bizde devrede olan eski Grub.

Aklıma kökten temizleyip tekrar kurmak geliyor Grub'u ama biraz riskli bir olay.