[Çözüldü] Kaynak koddan kurulum [conky]

Başlatan DeFacto, 16 Mayıs 2008 - 09:56:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

her şeyi okudum ama ./configure den sonra şu hatayı alıyorum
configure: error: C compiler cannot create executables
sanırım bu sebepten dolayıdır ki make komutunu verince aldığım yanıt ise
make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.

Kurmaya çalıştığım program conky-1.5.1 .deb ini bulamadığımdan dolayı kaynak koddan sürünüom :D (aslında öğrenmeyi cok istiom ;) )

OKAN

Bu adreste kurulum anlaılıyor.

Ubuntu için:

1. $ sudo apt-get install conky
   2. $ zcat /usr/share/doc/conky/examples/conkyrc.sample.gz > ~/.conkyrc

ufuk_k

COnky ubuntu depolarında var. Örnek .conkyrc dosyaları da forumda bulunuyor.

izzetguntalaz

Kaynak koddan derlemek başa bela bişey. Ne zaman denesem çuvalladım.
Depo lar belki biraz eski versiyondur ama kararlıdır. Depolar ubuntu ile tam uyumlu oluyor.

erginemr

Hala kaynak kodda ısrarlıysanız, konsolda:
sudo apt-get build-dep conky
komutu, conky'yi derleyebilmek için gerekli bütün paketleri depolardan çekerek kuracaktır.

Genel olarak da;
configure: error: C compiler cannot create executables
hatasının nedeni temel C, C++ geliştirme paketlerini barındıran build-essential meta-paketinin sisteminizde kurulu olmaması. Conky'yi derleseniz de, derlemeseniz de, bu paketin sisteminizde kurulu olmasında fayda var:
sudo aptitude install build-essential

Mohikan

Depoda olan bir yazılımı kaynak koddan derlemek için uğraşmayın. Yanlış kullanacağınız bir komut masaüstü ortamınızın açılmamasına sebep olabilir. Belirttiğiniz paket depolarda mevcut.

ufuk_k

Bence gereksiz olduğu doğru da, o kadar korkutmaya gerek yok. Öyle derseniz kimse konsolu açıp 2 satır kod yazmaz.

Mohikan

Alıntı YapBence gereksiz olduğu doğru da, o kadar korkutmaya gerek yok. Öyle derseniz kimse konsolu açıp 2 satır kod yazmaz.

Sizde haklısınız, bir orta yol bulmak lazım. Sadece benim çevremdeki bir çok insan konsolda verdiği hatalı komutlar yüzünden sistemini açılmaz hale getirdi ve sonra da kullandığı dağıtıma çamur attı. Bu sebeple konsolun "gerekmedikçe" kullanılmasına karşıyım. Gerekiyorsa elbetteki kullanılacak.

Sypro

Ne yazdığını bilen kimse komut yazarak sisteme zarar vermez sanırım ya da ne yazdığını değil de yazdığı şeyin ne döndürdüğünü okuyan diyelim biz ona.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

eren

Alıntı yapılan: Sypro - 16 Mayıs 2008 - 19:52:29
Ne yazdığını bilen kimse komut yazarak sisteme zarar vermez sanırım ya da ne yazdığını değil de yazdığı şeyin ne döndürdüğünü okuyan diyelim biz ona.

Ne yazdığını bilen kullanıcı sıkıntısı çekiyoruz :) Bakınız yerli meşhur distronun forum sayfaları :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

DeFacto

arkadaşlar ben bu kaynak koddan kurmada bir yerlere ve bir mantığa ulaştığımı zannediyorum. Verdiğiniz essiential eklentisi ile c complier hatasını giderdim fakat bu sefer de
configure: error: Can't locate your X11 installation hatasını verdi :( lütfen yardım edin bu konuda cok hevesliyim
Bu kadar zorlamamın nedeni bir yerlere vardığımı düşünmemdir. Bir tane yazılım  kurmustum şansa :D bunu daha bilinçli kılmak istiyorum.. yardım dileklerinizle

erginemr

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=651520
başlığı ile bağlantılı olarak; daha önce verdiğim:
sudo apt-get build-dep conky
komutu ile eksik paketleri kurmanızı öneririm.

DeFacto

valla cok saol da bütün işler adım adım gidio bu sefer de make i verdim umut verici yanıtlar geldi üst üste yes felan sonra şöyle bi durum oluştu ./configure sorunsuz oldu sanıurım şu ekrana kadar gelebildim
conky 1.5.1 configured successfully:

Installing into:   /usr/local
System config dir: ${prefix}/etc
C compiler flags:         -I/usr/include/freetype2   -I/usr/include/glib-2.0 -I
/usr/lib/glib-2.0/include   -Wall -W
Linker flags:       -Wl,-O1
Libraries:         -lrt   -lX11   -lXext   -lXdamage -lXfixes   -lXft -lfontcon                                                                            fig   -lglib-2.0

* x11:
  x11 support:      yes
  xdamage support:  yes
  xdbe support:     yes
  xft support:      yes

* music detection:
  audacious:        no
  bmpx:             no
  mpd:              yes
  xmms2:            no

* general:
  hddtemp:          yes
  portmon:          yes
  rss:              no
  wireless:         no
  smapi:            no

succesfulu görünce ümitlendim fakat make yi werince  Making all in src
make[1]:`/home/desperado/conky-1.5.1/src' dizinine giriliyor
make  all-am
make[2]:`/home/desperado/conky-1.5.1/src' dizinine giriliyor
gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -DSYSTEM_CONFIG_FILE=\"/usr/local/etc/conky/conky.conf\"    -I/usr/include/freetype2   -I/usr/include/glib-2.0 -I/usr/lib/glib-2.0/include   -Wall -W -MT conky.o -MD -MP -MF .deps/conky.Tpo -c -o conky.o conky.c
mv -f .deps/conky.Tpo .deps/conky.Po
/bin/bash ../libtool --tag=CC   --mode=link gcc  -I/usr/include/freetype2   -I/usr/include/glib-2.0 -I/usr/lib/glib-2.0/include   -Wall -W -lpthread -lm -Wl,-O1 -o conky   common.o conky.o  fs.o hddtemp.o linux.o top.o diskio.o mail.o mixer.o mpd.o libmpdclient.o  libtcp-portmon.o  timed_thread.o mboxscan.o x11.o   users.o  -lrt   -lX11   -lXext   -lXdamage -lXfixes   -lXft -lfontconfig   -lglib-2.0
gcc -I/usr/include/freetype2 -I/usr/include/glib-2.0 -I/usr/lib/glib-2.0/include -Wall -W -Wl,-O1 -o conky common.o conky.o fs.o hddtemp.o linux.o top.o diskio.o mail.o mixer.o mpd.o libmpdclient.o libtcp-portmon.o timed_thread.o mboxscan.o x11.o users.o  -lpthread -lm -lrt -lX11 -lXext -lXdamage -lXfixes -lXft -lfontconfig /usr/lib/libglib-2.0.so
make[2]: `/home/desperado/conky-1.5.1/src' dizininden çıkılıyor
make[1]: `/home/desperado/conky-1.5.1/src' dizininden çıkılıyor
Making all in doc
make[1]:`/home/desperado/conky-1.5.1/doc' dizinine giriliyor
make[1]: `all' için hiçbir şey yapılmadı.
make[1]: `/home/desperado/conky-1.5.1/doc' dizininden çıkılıyor
Making all in data
make[1]:`/home/desperado/conky-1.5.1/data' dizinine giriliyor
make[1]: `all' için hiçbir şey yapılmadı.
make[1]: `/home/desperado/conky-1.5.1/data' dizininden çıkılıyor
make[1]:`/home/desperado/conky-1.5.1' dizinine giriliyor
make[1]: `all-am' için hiçbir şey yapılmadı.
make[1]: `/home/desperado/conky-1.5.1' dizininden çıkılıyor
   diyor kanımca dosya filan eksik yine :D erginemr arkadaşımız sağolsun x11 hatasını gidertti bana yardımlarınız bekliyorum :D

Edit:audacious bu işlemler sırasında çalışıyor olmasına rağmen yok algıladı çok tuhafıma gitti

heartsmagic

Hata yok derlenmiş görünüyor. Geriye ya

sudo make install
kalıyor ya da benim her zaman tavsiye verdiğim üzere önce checkinstall programını kurup
sudo su
checkinstall

Sabit başlığımızda bu anlatılıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Herkese yardımları için çok teşekkür ederim bilinçli olarak kaynak kodundan kurduğum (her ne kadar kendim demek doğru olursa :D) ilk yazılım oldu. Bu bana daha bi şevk getirdi sıradaki program hamachi zaten .deb ini bulamamıstım :D

erginemr

Tebrikler  ;)

Program yüklemenin tek tıklamadan ibaret olduğu Ubuntu'da zor yolu seçerek "oldskool" kaynaktan program derlemeyi öğrenmeye çalışmanız da ayrıca takdire şayan.

"Bilgi güçtür." - Francis Bacon

heartsmagic

Allah paketlemeyi de nasip etsin :)
Etiketleyip kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.