[Çözüldü] Boot Sorunu [Ubuntu 9.04 ve Windows XP]

Başlatan pwl, 20 Ağustos 2009 - 17:25:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pwl

merhaba arkadaşlar, aranıza henüz yeni (dün katıldım)forumda arama yaptım ve sorunumla ilgili iki farklı konuya ulaştım ancak linux u ilk defa kurduğum için orada anlatılanlardan pek fazla * bir şey anlamadım.çünkü anlamadığım kavramlar oldu ve bazı kavramların ne anlama geldiğini bilmiyorum.

dün gece ubuntu 9.04 sürümünü kurdum , kurulum sırasında diğer 3 hard diskimide makineden çıkarttım ve sadece kurulum yapmak istediğim diski makineye bağladım çünkü bu platformda çok acemiyim ve hata riskini en aza indirmek istedim.

** her şey tamamlandı , ubuntuyu gayet sağlıklı bir şekilde kurdum, oturum açtım ,
*kurulumdan sonra forumda epey vakit geçirerek wine vb şeyleri nasıl kuracağımı öğrendim ,
*font olayını kısmen hallettim sayılır , sadece windows fontlarını bulamadım ,onlarıda bir ara windowstan kopyalarım diye düşündüm.

şimdi gelelim sorunuma ,bilgisayarımı normal bir şekilde açtım , ubuntuya girdim , daha sonra pidgin ile msn hesabıma eriştim, daha sonra biraz kurcalayım derken pidgin simgesine tıkladım ve konuk(guest) hesabını açtım
ve daha sonradan r00t olarak tanımladığım hesaba dönmek için tekrar aynı yere gelerek root için olan adımı seçtim ve birde ne göreyim siyah ekran geldi.
1 dakika kadar bekledim sonra sıkıldım reset attım.

{kurulum esnasında ve sonrasında sadece ubuntunun kurulu olduğu disk takılıydı yukarıda anlattığım olay bu kapsamda gerçekleşmiştir.}

resetten hemen sonra bilgisayarın yeniden açılmasını bekledim , sonra baktım işletim sistemi düzgün olarak kapatılmadığı için , deva gibi bazı birşeyler çıktı ubuntu loading simgesinin alt kısmında işte stage aşamaları falan vardı hatırladığım kadarıyla onlar tamamlandı, sanırım bir nevi onarım falan yaptı.
daha sonra dos ekranı gibi siyah bir ekran çıktı karşıma ;
tam olarak neler yazdığını hatırlayamıyorum ama , CTRL - D yapınca restart ediyor makine, belki recovery mode da açtığımda düzelir dedim falan ama gene düzelmedi.

şu anda ubuntu yu kurmadan cd üzerinden çalıştırdım , sorunumu nasıl halledebilirim biraz sonra ilgili ekranın resmini çekip buraya ekleyeceğim.***

bir sorunum daha var , işler böyle kötü gidince xp ye geçeyim dedim ve diğer diski taktım bu sefer makinede 2 disk takılı idi.

1-Windows XP işletim sisteminin kurulu olduğu disk,

2-Ubuntu' nun işletim sisteminin olduğu disk.

Bios ayarlarından gereken hdd priority özelliklerini ayarladım, boot edilecek kısmı windows xp nin kurulu olduğu disk olarak atadım ancak grub diye bir hata aldım ve Windows XP 'ye de giremez oldum.
Bu hatanın da resmini birazdan ekleyeceğim.***

bende bunun üzerine ne yapsam diye kara kara düşünürken ubuntuyu cd den başlatıp yardım alayım dedim.

Ubuntu'yu ve linuxu gerçekten çok sevdim, o kadar farklı bir deneyim oldu ki benim için bir daha windows işletim sistemlerini kullanmak bile istemiyorum, bu hataların beni yıldırmasını istemediğim için , sizlerden yardım bekliyorum dostlarım.

Xp kurduğum disk 250GB kapasiteye sahip bir disk , 202GB ı boş geri kalan 30 GB lık kısmını xp için atamıştım ,
xp giderse gitsin önemli değil çünkü sisteme ubuntu cd si ile girip xp de almam gereken bir kaç ufak dosyayı zaten aldım.Windows XP' nin elimde imajı var zaten kurulumu 5 dakikamı alır.

Alıntı YapBenim sorunum fazla baş ağrıtacak bir sorun değil , veri kaybım yok ve tamamen öğrenmek ve bilgilenmek adına bu işin üstüne düşüyorum.
Ama esas nokta, bu işin kolay yanı ben zor olan yanı seçip hem xp yi kurtarmak istiyorum hemde ubuntu neden bozuldu , nasıl düzeltilir öğrenmek istiyorum.yani hem ubuntuyu düzeltmek neden bozulduğunu anlamak istiyorum hemde xp yi düzeltmek.
XP de MBR gitti sanırım, o yüzden boot edilemiyor,boot edilecek yeri bulamadığı için disk hata veriyor diye tahmin ediyorum, en azından bundan önceki tecrübelerime dayanarak böyle olduğunu düşünüyorum eğer olay bu ise paragon hard disk manager kullanarak MBR yi tekrar aktif hale getirebilirim ama görüşlerede açığım.

tekrar söyleyeyim ubuntu ya tamamen yabancıyım kurduğum bazı programları bile çok zor buluyorum ya da bulamıyorum gerisini siz düşünün.

ubuntu kurduğum hdd ise  xp den farklı 250gb lık başka bir disk.
13GB ubuntu için verdim kurulum esnasında 13GB lık kısmı ext3 olarak biçimlendirdim ve o 13 GB lık kısmı
/ diye adlandırılan yere verdim
geri kalan tüm diski gene ext3 olarak ya da ext2 olarak biçimlendirip orayı da /opt ya da /boot a verdim ama tam emin değilim ne olarak seçtiğimden.
bu geri kalan kısmı nereye verdiğimi öğrenebilirmiyim , evet ise nereden ve nasıl?

teamviewer tarzı bir program ile bilgisayarıma bağlanabilecek bir arkadaş varmı? nasıl düzeltebilirim acaba bu sorunları,belki o açılan siyah dos ekranı tarzındaki yerde bazı komutları girerek tekrar ubuntuyu eski haline getirebilirim, ya da ne bileyim şu anda cd den çalıştırdığım ubuntu ile hdd de kurulu olan ubuntu işletim sisteminin bozuk olan dizinlerini ya da kısımlarını düzeltebilirim diye düşünüyorum

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

bytan

Sorunlarını ikiye bölelim:

1- Grub sorunu
2- Ubuntu açılış sorunu

Ubuntu'yu kurtarma kipinde açarak, root kabuğuna düşüp fsck yapabilirsin Hatta Ctrl+D çıktığı sıralarda ekranında, hatalara ait bilgiler verilir. Örneğin hangi disk bölümünde sorun olduğu gibi. Sda4 üzerinde sorun olduğunu varsayarsak:

fsck /dev/sda4

Bölümlendirme tablonu görebilmek için:

fdisk -l

Neyi nereye bağladığını ise fstab dosyana bakarak anlayabiliriz. Sistemin tam açılmadığı için mount komutu bu bilgileri vermeyebilir.

mount
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Siyah olarak açılan ekranda muhtemelen giriş yapıp fsck yürütmen gerekecek. Eğer çalışan CD üzerindeysen bunu Ubuntu kurulu disk için yapabilirsin:

sudo fsck /dev/sda1 gibi. sda1 sadece bir örnek, Ubuntu nereye kuruluysa orası için uygula.

Ancak benim tavsiyem temiz kurulum zira /opt için falan ayrı bir bölüm bağlamana normal şartlarda senin için gerek yok.
Sistemde iki diskin de takılı olsun. Önce hangi diske kuracaksan XP'yi kur. Ardından Ubuntu'yu kur ve Grub'u da sistemi açarken kullandığın diskin başına kur. Hiç iki diskli kurulum yapmadım ancak hislerim bu şekilde olabileceğini söylüyor.

Kuracağın diskte 13GB'lık bölümü / olarak bağla. 1GB kadar takas alanı ayır. Geri kalanı da yedek bölüm olarak kullan ve /media/yedek diye bağla. Gerisini Ubuntu yapacaktır.

Not: @bytan daha hızlı davranmış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pwl

bytan   ve  heartsmagic  arkdaslarim cevaplariniz icin tesekkur ederim.

yukariya bir resim ekledim.sonunda ubuntu da disk management kismini buldum ve bir resim cektim ama resimde anlamadigim kisimlar var hem ogrenmis olurum hemde sorunumun cozumune daha kolay ulasirim belki diyerekten resim uzerinde merak ettiklerimi sorayim sizlere.

1-dev/sda1 kisimini ext2 olarak bicimlendirmisim ve /boot dizinine mi baglamisim ?
evet ise dogru mu yapmisim? yani
ext3 ile bicimlendirsem daha mi iyi olurdu evet ise neden daha iyi olurdu yuksek kapasitleli disklerdeki performans artisindan dolayi mi?
bir de boot icin atamis oldugum bu 12 gb lik kisim ubuntu icin az midir cok mudur
az mi olmasi gerekir cok mu olmasi gerekir hangisini yaparsam daha iyi olur .

2- dev/sda2 olarak atadigim yerin amaci nedir? bu kismi silseydim ubuntu calisirken acilis esnasinda bi sorunla karsilasirmiydim evet ise neden ve nasil bir sorunla karsilasirdim?

3- dev/sda5 in gorevi nedir?

4-linux kurulumu sirasinda yapmam gereken temel seyler nedir ? yani demek istedigim bir suru dizin var
/
/boot/
/swap
/var
v.b
bu terimler nelerdir ve kurulum sirasinda hangi asamalari takip etmeliyim?

/ bu sanirim root dizini oluyor ve olmazsa olmazlardan oluyor
/boot isletim sisteminin baslatilacagi yer oluyor sanirsam
kisacasi elimdeki diski en verimli sekilde en duzgun kurulum seklinde kullanmak istiyorum.
sira sira gitmem gereken asamalari soylerseniz cok mutlu olurum.viki sayfasina ulasamiyorum o yuzden buradan soruyorum.bir baslikta atomkarinca nickli arkadas zaten vermis bunlar icin bir wiki linki ama giremedigimden burada sorma geregi duydum.

dip not : birazdan ilk mesajimdaki sorunlari iceren bir kac screenshot alip onlari da ekleyecegim bakalim becerebilecekmiyim
hepinize yardimlariniz icin birkez daha tesekkur ederim sevgiler saygilar
en acemi ubuntu kullaniciniz pwl =)

fsck dev/sda1 yazip deneyecegim bytan arkadasimin verdigi bilgiler dogrultusunda resimde de goruldugu gibi sda1 icin islem yapmak dogru olacaktir sanirim

sorun düzeldi arkadaşlar, bytan ın dediği gibi root hesabına ya da kendi tanımladığım r00t hesabına girerek fsck /dev/sda1 yazdım bir kaç komut çıktı o kadar hızlı geçti ki ekran hiçbirşey okuyamadım.

sonra bir baktım restart gerekli diyor fixed diye yazılar çıktı falan, restart attım terminalden ve bir baktım açıldı :D

ben ubuntuyu gerçekten çok sevdim , şimdi tekrar pidgin ile aynı şeyi yapıp bozulup bozulmadığına bakacağım,  ama bundan önce xp nin kurulu olduğu diski de takıp bakacağım xp de düzelmişmi diye :)

heartsmagic

Sistem açılmış ve başlığı etiketlemişsin. Ben sorularına cevap vereyim zira yeniden kurulum veya en azından bölümlerle oynaman gerekecek.

1. /dev/sda1 /boot dizini değil senin kök dizinin, yani /. Dosya tipi ext2. Sen yapacağın yeni bölümlemede ext4 kullan. ext2'de günlükleme olayı yok. Veri kaybında geriye dönüş ve kurtarma zor olur. ext3, ext2'nin günlükleme özelliği kazanmış halidir. ext4 ise yeni geliştirilen dosya biçimidir ve bizler şu anda bunu kullanıyoruz. Ben gayet memnunum.

2. /dev/sda2 ise uzatılmış bölümdür. Disklerde dörtten fazla birincil bölüm olmaz. Eğer tüm bölümler birincil olursa ancak dört tane bölüm olur elinde. Bunun önüne geçmek için de uzatılmış bölümler ve bu bölümlerin altında da mantıksal bölümler kullanılır. Örneğin üç tane birincil bölümden sonra bir tane uzatılmış bölüm oluşturursun. Artık bu bölümün altına çok sayıda mantıksal bölümler oluşturarak yola devam edersin.

3. /dev/sda5 takas alanın. Ancak sen öyle bir yapılandırmışsın ki 220 GB yer vermişsin. Takas alanı bellek yetmediğinde kullanılacak bölümdür ve genelde 1GB yeter de artar bile.

4. Sen sadece anlatacağımız şekilde kur ve /var, /opt gibi dizinleri düşünme. Bileceğin iki şey olacak: kök (/) bölüm ve takas alanı.

Şimdi, öncelikle tüm bölümleri sil. Ardından kök bölüm için 20GB'lık bir alan ayır ext4 olarak biçimle, / olarak bağla. Ardından bir tane 1GB'lık alan ayır ve takas olarak biçimle. Geri kalan bölümü de yedek alanı olarak kullan. Eğer Windows'la ortak kullanacaksan NTFS yap. Windows'la kullanmayacaksan onu da ext4 yap ve /media/yedek olarak bağla. Ardından Ubuntu'yu kur, gerisini kendisi halledecektir.

Fakat tekrar edeyim ben. Ubuntu'yu tek disk olarak kurar da, ardından ikinci diski takarsan Grub sorunu yaşarsın yine.

pwl

cevap için teşekkür ederim öncelikle.

2 tane 250GB , 1 tane 500GB ve bir tane 1TB disklerim var.

şu anda herşeyim 1TB'lık disk içerisinde yer alıyor.

bir başlıkta okuduğum kadarıyla ext4 biçimlendirmesi büyük disk yapılandırmaları için oldukça iyi ve hızlı bir biçimlendirme şekliymiş.

dediklerinizi aynen uygulayacağım.
dosya sistemi olarak ext4 seçeceğim15gb / dizinine verirm, takas alanı için 1 GB yer ayıracağım geri kalanını extended olarak atayacağım.şimdilik bunlar yeterlidir benim için anlattığınız kadarıyla.

şimdi ben şöyle * bir şey yapmak istiyorum, elimdeki 250GB lık diskin tekinde Windows XP kurulu onu hala açamadım grub hatası veriyor.bytan arkadaşın dediği yöntemi birazdan deneyeceğim.
eğer açarsam son kez xp girişim olacak zaten sonrasında tekrar ubuntuya geçeceğim ve ubuntu üzerinden windows xp nin kurulu olduğu 250GB lık diski formatlayıp tek disk haline getireceğim.

250gb lık diğer disktede gördüğünüz gibi acemice biçimlendirilmiş ubuntu kurulu.

sonuç itibariyle elimde 1tane içi boş 500GB disk bir tane içi boş 250GB disk olacak.

1TB lık disk içindeki verileri bu boş olan disklere kopyaladıktan sonra 1TB lık diski bölümlere ayırıp, 3 farklı işletim sistemi kurmayı planlıyorum.

1-Windows XP  (ubuntu da çalışmayan, kullandığım bazı özel programlar olduğu için)
2-Window7 x64 (oyun ve Windows XP' ye alternatif olarak uğraştığım bir başka program için)
3-Ubuntu (ubuntuyu x86 mı kursam x64 mü kursam acaba?siz 64 bit mi kullanıyorsunuz?
makinem donanım olarak iyi olduğu için 64 bit kurmak istiyorum.

1TB lık diski işletim sistemleri için 3 partitiona böleceğim ve
windows xp için 30GB , ubuntu için 15GB boş yer windows7 için 50GB boş yer atayacağım.

windows xp ve windows 7 'yi biostan sata/AHCI mode enable iken kurucağım.
sizce ubuntuyu ' damı böyle kurmalıyım,sata driverı istermi,çünkü vista istiyordu.
şöyle örnek vermek gerekirse daha önceki sistemimde 3 işletim sistemi vardı.
1-xp
2-vista x64
3-Win7 x64
biostan sata ahcı enabled mode dayken windows vista ve windows7'nin boot tablosu geliyordu ve hangisini açmak istersem onu seçip yola devam ediyordum.

şimdide aynısını yapabilirmiyim?windows xp ve windows7 için sata ahcıyı enable yapıp kurulum yapsam.
ubuntuyuda sata ahcı disabled mode alıp kurulum yapsam , sata ahcıyı kapattığımda sadece ubuntu açılsa , sata ahcıyı açtığımda ise win xp ve windows7 açılsa olur mu?

işin içine ubuntu girince riske girmek istemiyorum o yüzden soruyorum.

çünkü bu şekilde kurarsam işletim sistemlerimi herhangi bir ubuntu aksaklığından kaynaklanan problem nedeniyle sata ahcı yapılandırması ile kurulan windows işletim sistemleri zarar görmez(yani grub falan hatası olmaz kanımca)

öneriniz nedir?

belirtmeyi unutmuşum , windows xp ve windows 7 deyken ubuntu klasörlerine ve ubuntu için ext4 dosya sistemi ile yapılandırılımış hard disklere(primary ve extended olmak üzere tüm partitionlara) ulaşabilmem gerekiyor.
ek olarak sormak istediğim konuyla biraz ilgili iki soru daha var.

dün ben ubuntu kurarken "r00t" adında bir kullanıcı adı yarattım ve o kullanıcı adına bir şifre atayarak kullanmaya başladım ubuntuyu.

linux için esas kullanıcı adı sanırım "root" olması gerekiyor.

benim yarattığım r00t sınırlı erişime falan mı sahip acaba çünkü disk management kısmını göremiyorum r00t kullanıcısı ile.
diskleri yapılandırmam gerekli, yapılandırmak içinde öncelikle disk management sekmesine erişmem gerekli.

ilk mesajımda ubuntunun düzgün açılmadığını belirttiğimde makineyi ubuntu cd si ile açtım ve orada disk management kısmına ulaşmıştım.
kafam karıştı :)

bide 1TB lık ntfs dosya sistemi ile biçimlendirilmiş hdd kimi şimdi taksam ubuntu da bu diski görebilirmiyim ? boş disklere kopyalama yapmam gerekicek

heartsmagic

Şimdi, yazını baştan okumaya başladım sonuna geldiğinde inan başındaki ve ortasındaki soruları unuttum. Bu şekilde yardımcı olmamız çok zor. Kısa ve net olmamız gerekiyor ki herkes kolayca yardım edebilsin.

Sen önce XP, ardından 7 en son da 64bitlik Ubuntu kur. Sata falan bu tarafta sorun olmaz, AHCI mod açıkken de kuruluyor mu diye kontrol eder, kuruluyorsa kurarsın.

Oluşturduğun kullanıcı sınırlı haklara sahiptir ancak sistem genelinde iş yapacağın zaman Ubuntu senden parola ister. Kendi kullanıcı parolanı girerek istediğini yapabilirsin.

pwl

Alıntı Yapbide 1TB lık ntfs dosya sistemi ile biçimlendirilmiş hdd kimi şimdi taksam ubuntu da bu diski görebilirmiyim ? boş disklere kopyalama yapmam gerekicek
bu sorunun cevabını vereyim hiç bir sorun olmuyor ubuntu ile bu diskleri görebiliyorum =)

tamam verdiğiniz cevap için tekrar teşekkür ederim..

ben sorunumu kısa ve net olarak tekrar özetliyim.
*2x250GB ve 1tane 500GB , 1tanede 1TB disk var elimde.
*1TB içindeki verileri  2x250 ve 500 gb lık disklere bölerek paylaştıracağım.
*daha sonra 1TB lık diski 3e böleceğim.bu 3e bölünen kısımlardan arta kalan alanıda extenden olarak ntfs olarak yapılandıracağım.
sorum ubuntuda çalışırken windowsta yapılandırılan diskleri görürmüyüm göremezmiydim oydu.
sorumun cevabını buldum ntfs ile biçimlendirilmiş diskleri görüyorum :)
bu diskler bana daha sonradan bir sorun çıkartmaz değil mi veri kaybı falan olarak?

şu anda 1TB lık diski boşaltıyorum sonuçları buraya yazarım :D

herşey için teşekkürler..

heartsmagic

Hayır, başına bir iş gelmedikçe veri kaybı veya sorun yaşamazsın.

pwl

gizli dosya ve klasörleri gösterme seçeneğini nereden açıp kapatıyoruz forumda aradım ancak bulamadım.

heartsmagic

Farklı sorular farklı başlıklarda :)

Dosya yöneticisinde Görünüm-Gizli Dosyaları Göster veya Ctrl+h
Konsoldaysa:

ls -a

pwl

Tüm yanıtlar ve açıklamalar için sağolun arkadaşlar sonunda kopyalama işlemleri bitti şimdi sırasıyla windows ve ubuntu kurma işlemleri başladı hadi bakalım hayırlı olsun :)

işte bu son hali :)

şu anda makine üstündeki tüm hdd lerin sata arabirim kablolarını çıkarttım live cd si açıkken, sadece yedeklerim var hard disklerde, ve kurulum yapacağım tek disk takılı
systems < adminstration < USB Startup Disk Creator sekmesinden de live cd içeriğini flash diske yükleyip, makineyi flash diskten açıp bir windows dosyasını kopyalamam gerekicek , umarım başarmışımdır ve olur.

konuyu etiketledim çözüldüğü için yardımcı olan olmayan herkese tekrar teşekkürler.

heartsmagic