[Çözüldü] Wubi kurulumlu ubuntu da hard disk tanıtma

Başlatan ironic, 15 Mayıs 2008 - 21:26:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

arkadaşlar wubi ile ubuntuyu d ye kurdum. c de windows var. ubuntu içerisinden filmlerime ve müziklerime ulaşamıyorum. d diskinde hepsi ubuntu sadece c yi görüyor . bu konuda yardım istiyorum. teşekkürler.

heartsmagic

Bu sevgili Wubi ntfs diskleri destekliyor mu? Destekliyorsa: ntfs-3g
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

wubi destekliyo galiba.  ;)ya synaptic paketyöneticisinden dediğiniz uygulamyı kurdum. konsola adını yazıyorum. hata da vermiyor. bişey de olmuyor. kurulumu yapamadım mı yoksa desteklemiyo mu. daha çok yeniyim. biraz daha anlaşılır yazabilirmiyiz?

heartsmagic

Wubi'den anlamam maalesef. Normal Ubuntu için düşünürsek ntfs-3g ile yapılandırmayı yapabiliyor olman lazım. Hoş NTFS diskim de yok ancak olanlar öyle diyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mohikan

Bu yazılıma dikkat edin, Vista'nın Service Pack 1'in kurulu olduğu makinelerde sistemi açılmaz hale sokabiliyor. Bizzat arkadaşımın başına geldi. Eğer Ubuntu kurmak istiyorsanız diskinizde Ubuntu için yer açıp öyle kurulum yapın. Bu yazılım ile kurulan Ubuntu da bir çok sorun çıkabiliyor.

ironic

çok şükür vista kullanmıyorum.  wubi ile biraz yavaş çalışır falan diye okudum da ufak tefek takılmalar oluyor. özellikle de firefox ta. o da sanırım beta olmasından. başka da bir sorun yok..  cd siparişi verdim. o gelince normal kurulum yapacağım. wubi ile windows a program ekleme gibi çok kolay kuruldu. kaldırması da o şekil windows un program ekle/kaldır dan oluyor. zaten xp mevcut. şu an ubuntuyu tanımaya ve öğrenmeye yönelik kullanıyorum. sorunlarım oldukça da burda sizlerle paylaşıyorum.

galiba bu şekil kurulumda kendi bulunduğu diski tanımıyor.

algilama

Wubi ile kurulum yaptım, henüz hissedilir bir yavaşlama görmedim ama sanırsam bu ntfs dosyalarına ulaşmak wubi'de cidden bir sorun. Şimdi benim synaptic'e göre ntfs-3g programı bende yüklü, bunun yanında ekstra olarak ntfs- config diye bir dosya daha indirdim. Görebildiğim kadarıyla sistemi yeniden başlatıldığında ubuntu bu ayarları kendisinin yapılandırılması gerekiyor ama henüz öyle bir şey göremedim. /mnt/ klasörüm hala boş. Bir kez daha deniyeceğim şimdi.

Benim öğrenmek istediğim bu ntfs-3g programını konsoldan çalıştırmak için nasıl bir komut vermemiz gerekiyor?

algilama

Sorunu çözdüm, başlığın Çözüldü bölümüne dönüşmesi için adım adım anlatıyorum.

Öncelikle forumda daha önce bahsedildiği gibi ntfs - 3g programını synaptic üzerinden indiriniz. Bunun yanında ntfs config paketini de indirdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatınız. Bilgisayar açıldıktan sonra applications->sistem araçları -> ntfs config yolunu izleyiniz. Burada ntfs-config programı size bulduğu hdd'leri gösterecek. Yanındaki tik işaretini seçerek yazma ve okumaya açabiliyorsunuz. Hdd'nizi göremediğiniz durumlarda buraya bazen el ile isim vermeniz gerekebiliyor ( windows diskim gibi) böyle isim verdiğiniz de

places/bilgisayarım/media/verdiğiniz hdd ismi şeklinde atıyor. Dosyalara buradan ulaşabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken bunu kısayol olarak masaüstüne atmanız. Kolay gelsin.