Partition sorunu

Başlatan NeroAquila, 16 Ağustos 2009 - 07:44:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NeroAquila

Merhaba arkadaşlar yeni bir ubunutu kullanıcısıyım elimdeki cd den ubuntu kurmak istedim.
ubuntu cdsinden ubuntuyu açıp ayrı bir partition oluşturmak istemiştim bilgisayarım acer 5920G
ama Gparted ile biraz araştırma yapmama rağmen bir hata yaptım bilgisayarımda C:(windows yüklü)
D:(depo olarak kullandığım bölüm) ve gizli recovery bölümü vardı ben "D:" bölmünü ayırıp oraya ubuntu kurmak istemiştim Gpartedla bunu yapmaya çalıştım ama önce ayırdığım kısımda unallocated yazıyordu onu düzeltmek için bişeyler yaptım ve o panikle msdos düzeni ile ilgili bişeyler yazdı ekranda cancel yerine yanlışlıkla create botonuna bastım ve harddisk görünmez oldu ubuntu cdsi olmadan açmayı denedim öyle durdu ama create botunun bastığımda geçen süre çok kısaydı format atmış olacağını sanmıyorum kapatıp açtığım içinde geri al yapamadın sonradan aklıma geldi bu sorunumu çözmemde yardımcı olursanız çok sevinirim önemli dosyalarım vardı bilgisayarda onları kurtarmam lazım sabaha kadar bununla uğraştım bu şu anki görüntü Gparteddan aldım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Yaptığım işlem create partition table imiş arkadaşlar eski verilerimi nasıl geri getiririm bilgisi olan var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 10:27:44

Konuyu yanlış yere açtım modlar taşırsa iyi olur.

raspacı

Eğer diski gerçekten sildiyseniz ki öyle görünüyor. KApatıp açtığınız halde çalışmadığınızı söylüyorsunuz, demek ki silinmiş herşey. Tek çareniz diski biçimlendirip recover(geri dönüşüm) programlarıyla eski bilgilerinizi kısmen elde etmek olacak gibi geliyor. Windows altında çalıştıracaksanız bildiğiniz bir recover programını diske windows kurun. Linux altında ise photorec programı bu işi yapar. Ubuntu kurulumundan sonra photorec ile geri dönüşüm yaparsınız. Kurulmu ve kullanımı forumda anlatılıyor bu programın.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

agritux

Eğer üzerine hiçbir işlem yapmadıysanız (yeni bölüm oluşturmak, format atmak gibi), testdisk ile eski tablonuza sorunsuz bir şekilde ulaşabilir, veri kaybı yaşamadan geri döndürebilirsin

Resimlerde (8.resim) vista sorusuna no de gerisini aynen yap.Resimde gördüğünün dışında hiçbir şey yapmayacaksın. Depodan testdiski kurup konsola testdisk yazıp çalıştırabilirsin testdiski. Uçbrimin boyutu (en boy büyüklüğü) küçük ise açılmaz. Tam ekran yapıp aç. İşin bitince bilgisayarı yeniden başlat.

NeroAquila

Çok teşekkürler arkadaşım ben hiç bir işlem yapmadım format vs ubuntuyu yeni kullanıyorum (6-7 saat) bu yüzden fazla kullanım tecrübem yok testdisk i nereden kurabilirim bu komutları yazdığımız ekran nereden açılıyor.

Birde depo demişsin depo nerede acaba link felan verebilir misiniz?

localhost

Beni yanlis anlamayin ama Depo nerde sorusunu soran birinin, eger teknik bilgisi yoksa diskteki verileri geri getirmesi biraz zor. Siz daha kullandiginiz sistemin yapisini bilmiyorsunuzki, diskteki verileri Linux ile kurtarmaya calisiyorsunuz. Önemli bilgileriniz varsa bence Windows üzerinden veri kurtarma programlarina hakim oldugunuz bir program kullanarak sorunu cözmeye calisin.

Bilgi: Ubuntu da depo adresleri: /etc/apt/sources.list dosyasindadir. Ve bence bu linki kesinlikle okuyun: http://www.ubuntu-tr.net/apt-nasil/index.html
Linux LPIC1 - MCSA

NeroAquila

Alıntı yapılan: Kirmizi - 16 Ağustos 2009 - 22:52:22
Beni yanlis anlamayin ama Depo nerde sorusunu soran birinin, eger teknik bilgisi yoksa diskteki verileri geri getirmesi biraz zor. Siz daha kullandiginiz sistemin yapisini bilmiyorsunuzki, diskteki verileri Linux ile kurtarmaya calisiyorsunuz. Önemli bilgileriniz varsa bence Windows üzerinden veri kurtarma programlarina hakim oldugunuz bir program kullanarak sorunu cözmeye calisin.

Bilgi: Ubuntu da depo adresleri: /etc/apt/sources.list dosyasindadir. Ve bence bu linki kesinlikle okuyun: http://www.ubuntu-tr.net/apt-nasil/index.html

Doğru söylüyorsun ama notebook kullanıyorum şu anda hdd ki çıkarmam başka makinaya bağlamam pek olası değil windows kurmam içinse fisk i biçimlendirmem gerekecek ve geri alma işleminde problem yaratıcağını düşünüyorum bütün gün araştırdım şu programı bi kurarsam yapacağım ama kuramadım yazılım kaynakları olsun package manager olsun denedim internetten masaüstüne indirdim ama öyle duruyo içinden dosyalar çıkıyo ama çalıştıramadım kod girerek yapmaya çalıştığımdada sonuç elde edemedim ama hırs yaptım ingilizce anladığım kadar uğraşıyorum forumlarda türkçe zaten okuyorum ama bi yerde açık kalıyo olmuyor.(çok dertlendim be ubuntu)

agritux

Uçbrimi aç, ardından sudo apt-get install testdisk komutunu ver.
kurulum bitince uçbrimi tam ekran yap, testdisk yaz.
sonra resimdeki adımları takip et.

muzekker

arkadaşlar bende de aynı sorun var rsimleri bire bir uyguladım. tarama yapınca dosyaları kurtarmış oluyormu, kurtarınca dosyaları nereye atıyor yardım edermisiniz ?

raspacı

Disk yapınızı bozdu iseniz testdisk eski disk yapınızı geri getirebilir(bir ölçüye kadar). Kurtarılan dosyalarınız eski oldukları yerde durur. Anlatımı deneyin ona göre çözüm yollarına bakarsınız.

muzekker

ilgin için öncelikle teşekkür ederim raspacı,
şöyle oldu, ubuntu işletim sistemini sevdiğim ve ilgimi çektiğimden pc kurdum. w7 olan pc de c: ve d: olmak üzere iki bölüm vardı. ubuntu yu kurma esnasında next next derken bir baktım ki iki bölüm gitmiş onun yerine tek bir bölüm var "dosya sistemi" diye tek bir birim. şimdi d: de daha önce olan bazı dosyaları geri getirmem gerek ama ne yaptımsa olmadı. reslimi anlatımları denedim, birebir uyguladım ama arkadaşların resimlerinden farklı şeyler çıktı. bu testdisk i nasıl kullanır, verilerim nasıl kurtarır ve kurtardıktan sonra bu veriler nerede yer alır. bu arada bölüm şu anda tek d: gitti malesef. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Kasım 2010 - 23:41:56

Alıntı yapılan: muzekker - 28 Kasım 2010 - 23:38:40
ilgin için öncelikle teşekkür ederim raspacı,
şöyle oldu, ubuntu işletim sistemini sevdiğim ve ilgimi çektiğimden pc kurdum. w7 olan pc de c: ve d: olmak üzere iki bölüm vardı. ubuntu yu kurma esnasında next next derken bir baktım ki iki bölüm gitmiş onun yerine tek bir bölüm var "dosya sistemi" diye tek bir birim. şimdi d: de daha önce olan bazı dosyaları geri getirmem gerek ama ne yaptımsa olmadı. reslimi anlatımları denedim, birebir uyguladım ama arkadaşların resimlerinden farklı şeyler çıktı. bu testdisk i nasıl kullanır, verilerim nasıl kurtarır ve kurtardıktan sonra bu veriler nerede yer alır. bu arada bölüm şu anda tek d: gitti malesef. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
bu arada kurtarma gereken dosyaların çoğu jpg ve xls olduklarından çok yer kaplamıyorlar taş çatlasa 3-4 gb herhalde daha kolay olur. teşekkürler...

raspacı

Buradaki anlatımın daha detaylısı sudo dergisi sanırım 15. sayıda var. O yazıda yazanları birebir yaparak nerede ne gibi hatalar yaptığını da yazarsan yardımcı olmaya çalışırım mümkünse. Testdisk ile disklerini tekrar d ve c haline (windows tabiriyle) getirebilirsin. Getiremezsen de photorec isimli kurtarma programıyla disk yapını düzenlemeden dosyalarını kurtarabilirsin. Önce testdiski deneyelim. Ya bu başlıktaki resimlerden hangisinde ne gibi sorunlar aldığını belirt ya da sudo dergisindeki testdisk yazısını uygula ve disk yapını eski haline getir. Testdiski canlı cd üzerinden çalıştırman gerekebilir. Canlı cd de testdisk kurmak için sistem>yönetim>yazılım kaynaklarında depolardan universe olanın yanındaki kutuyu tıklayarak aktif hale getir ve sonra sudo apt-get install testdisk ile testdiski kur, sonra da dergideki adımları dene.

muzekker

üstadım o sorunu çözemedim ama bi şekilde halletmeye çalışıcam, olmadı para ile geri alıcaz artık dosyaları. bide şöle bir sorun var nubuntu 10.04 kullanıyorum 10.10 a yükseltmek istiyorum iso dosyasını indirdim cd ye kpyaladım lakin cd den çalıştırıyorum birtürlü 10.10 u karamıyorum sebebi ne olabilir
bu dosyada autorun dosyası bulunamadı diye uyarı veriyo.ama setup dosyasını bizzat ubnuntudan indirdim yardım edermisin ?teşekkürler...

alquirel

ISO dosyasını CD'ye nasıl yazdırdın?

Eğer kullandığın programın ISO kalıbını CD'ye yaz gibi bir seçeneğini kullanmadan direk ISO dosyasını CD'nin içine yerleştirdiysen o CD yükleme işi yapmaz.
Yani CD'yi açtığında gördüğün şey bir adet ISO dosyası ise o CD geçersiz kalır. ;)