kapanma sorunu

Başlatan omerismail, 16 Ağustos 2009 - 07:05:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omerismail

9.04 yükledim.
yükleme sorunsuz. yalnız restart yaparken bilgisayar kapanmıyor. ekranın üst sol kısmında tire şeklinde işaret devamlı yanıp sönüyor ama restart edemiyorum. illa power tuşundan kapatıyorum. linux mint 7 de de aynı hata verdi. crunchbang 9.04 tabalı olduğu halde yapmıyor.
selamlar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 09:24:59

kimse yokmu?

agritux

sudo reboot komutu ile yeniden başlatabiliyor musun?

omerismail

aynı alt tire yanıp sönüyor ama kapanmıyor. power ile kapatıyorum

bytan

Pazar sabahı 7-9 saatleri arasında kimsenin olmaması normaldir.

Aşağıdaki başlığı arayıp bulup denedin mi? Sonuç ne oldu?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10260.msg127699#msg127699
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

omerismail

sayfadaki yönergeleri izledim. ilk denemede kapanıyor sonra eski haline geliyor.
sonra mint7 64 bit yükledim.
oda aynı şekilde kapanma hatası verdi
şimdide mint6 xfce kurdum codecleri ve flash hazır geliyor diye.
xfce hızlı diyorlardı
fakat depo güncellemesi açık internet sayfasını uzun sürede açıyor.
denediğim linuxların bir kaçı hariç hepsi böyle
sürümler yukarı çıktıkça hata oranı ve yavaşlama yükseliyor
hayırlısı
bu arada 9.10 alpha 4 kurdum. cd takıyorum masa üzerine ikonu geliyor. sonra onu bir başka programla açmak istesem mesela furius iso mount ile cd nin masa üstü ikonuna gelip unmount etmeden işlem yapamıyorum. 9.04 deki part hatası devam ediyor ayrıca
core2 duo notebookum var
linux kullanmak istediğim halde rahatlıkla kullanabileceğim distro yok.
parmak izi okumadan vazgeçtik kameralı msn den de vazgeçtik. ya hiç olmazsa wine ile ve furiusisomıunt ile bazı programları çalışsın diyorum ama daha dağıtımı kuramadık. iyileşeceğine dahada kötüye gidiyor benim için.
selamlar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 16:54:55

crunchbang kurmuştum
ses bir müddet sonra aşağı iniyor sanki ben sesi mute ye almışım gibi canımı sıktı kaldırdım
fakat 9.04.01 ubuntu türevi olduğu halde kapatma ve restart ederken böyle sorunla karşılaşmadım.
hata veya işi yarımyapmak kimde anlamadım.
crunchbang geliştiricilerine kızmalımıyım ubuntu 9.04 kapanırken hata vermesi lazım seninki niye vermiyor diye yoksa ubuntu dakilere mi kızmalımıyım adamlar yapıyorlar siz niye yapmıyorsunuz diye.
debian kuruyorum. 3945 abg wirellesi kendim tanıtmam lazım. niye.. ubuntu debianı tabanını kullanıyor adamlar tanıtmış bir tanesi ya biz bunu kendimiz bir yama ile koyalım demiyor.
debian ubuntu flash player ve codec yüklemez ama mint yükler şunu hazır hale getirelim diyen yok.
ha kod bilmem lazım niye ben bilişim uzmanı değilimki.. 54 yaşından sonra meslek değiştirmek istesem zaten zamanım yetmez.
sanırım yazılım işi ile uğraşan iştigal eden insanların kendi aralarında al gülüm ver gülüm sistemi zannetmeye başladım artık. ben bilgisayarı aldımmı kullanmam lazım anlayan yok. şimdi derlerki sen windowz kullan diye duyar gibi oluyorum. ben ısrarla devam edeceğim ama iki kod yazdı diye ben sizin tanrınızım diyen adamın sisteminden ne fayda göreceğimki... param olsa hemen apple alırım.
selamlar

bytan

@omerismail,

Çok dolmuşsun. Flash ve kodekleri yüklemek bir kaç satırlık komuta bakıyor. Yüklemem diyorsan mint hazır şekilde kullanıma sunuyor. Zaten kullanmışsın.

Kapanışta, önce sorunsuz kapanması fakat sonraları aynı sorunu devam ettirmesi garip. Bunu inceleyebiliriz. Ses sorunu dersen, onunda çözümünü arayabiliriz.

Alfa sürümü ise tavsiye etmiyorum. Zira şu anki halinden daha fazla sorunlarla uğraşmanız gerekebilir. Hâlâ gelişimini sürdürüyor 9.10.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

omerismail

linuxmint6 yı da kaldırdım. depo güncellemesini 2 saate yakın zamanda bile tamamlayamadı. bende kaldırdım ve linux mint 7 32 bit yükledim. 64 bit de hem ilk kurulumundan sonra part hatası veriyordu hemde kapanmıyordu.  şimdi hem kde hemde xfce de part hatası veriyor fakat restart yaptığımda takılmadı. bu şimdi gnome masa üstüne mahsus bir hatamı? anlamadım. şu an linuxmint7 32 bit kurulu. bakalım istediklerimi yapabilecekmiyim.
selamlar
dolduğuma gelince
doldum hemde artık taşma haline geldi.
nasılmı?
ubuntu-8.04,8.10,9.04,9.10 gnome kde xfce hem 32 hemde 64 bit  fedora 11 opensuse 11.1, 11.2 64 bit  mint 5,6,7 hem 32 hemde 64 bit  sabayon 4.1 4.2 kde gnome debian 4 5 gnome lxde kde 63 bit 32 bit mandriva 2008-2009 64 bit pclinuxos 32 bit 2009.1-2 puppy mepis7-8 serisi 64 bit  tinycore kubuntu 8.04 8.10 9.04 9.10 64 bit  zenwalk 5-6  vector damnsmall gos  sidux dreamlinux 3-3.5  crunchbang ubuntu studyo  xubuntu 8.10 pc-os  elive ultimate backtruck pardus  opengeu  scientific  foresight calculate  64studyo  linpus parsix  blackon wattos sabily  freespiregeexbox gparted  bunları çeşitleriyle indirip denemeye çalıştım ilaveten indirip kuramadıklarım gentoo arch caos  calculate knoppix centos 5.2 5.3 ve bir kaç tane adını hatırlayamadığım bir tane şimdi aklıma geldi superos bunlara harcadığım zamanı düşünsenize
bu kadar istekle başla sonrası hayal kırıklığı
selamlar

bytan

Bu part hatası dediğin kısmı anlayamadım.

Şu an sistem açılıyor ve düzgün kapanıyorsa, ilk sorunun çözülmüş olur. Flash ve kodek sorunun zaten yok.

Birden fazla dağıtımda dolaşmaktansa, tek bir dağıtımda karar kılmak ve harcanacak zamanı o dağıtımın özelleştirilmesi ve sorunları için ayırmak bence daha uygun. Zaten bir kere rayına oturttunuz mu, gerisi kendiliğinden geliyor.

PF @ ST

localhost

Siz düzgün bir sekilde ubuntu yu kurun. Ardindan sizdeki sorunlari cözmeye calisalim. Sizin dagitim degistirmenizle sorunun pek cözülecegini sanmiyorum. Kaldiki kurmak istediginiz dagitimlarda genel bilginiz olmadan dogru bir sistem ayarlamasi yapamazsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA