mouse imleci

Başlatan isak, 15 Ağustos 2009 - 19:54:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

isak

Öncelikle merhaba...
Arkadaşlar pc me ubuntu 9.04 kurdum herşey çok güzel ama mouse imleci kocaman bir kare olarak gözüküyor. Resim koyamıyorum çünkü print screen yaptığımda resimde mouse imleci normal çıkıyor. Görsel efektleri açmak kapatmak değiştirmek falan da hiçbirşeyi değiştirmiyor. Ekran kartım ati x1650 pro.
Yardımcı olabilir misiniz?

kuleyni

Tema kurduktan sonra mı böyle oldu yoksa sistem kurulur kurulmaz mı?Görünüm tercihlerinden temanızı seçip özelleştirmeye tıklayıp en sondaki sekmeden imleçinizin görünümünü ve boyutunu ayarlayabilirsniz.

isak

Hayır temayı hiç değiştirmedim. Siz deyince şimdi baktım oraya ama ordaki imleç ayarlarıda hiçbir etki yapmıyor.

heartsmagic

Sorulduğu üzere sıfır kurulumdan sonra mı oluyor bu, yoksa sen bazı işlemler yaptın mı kurulumdan sonra?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

isak

hayır hiç bir şey yapmadan oluyor. ubuntuyu kuruyorum ve ilk açıldığı andan itibaren mouse imleci bozuk.

agritux

Ekran görüntüsü almamız mümkün mü?

kuleyni

Ekranın resmini çekince normal gözüküyorsa bir cihaz yardımıyla (telefon,fotoğraf makinesi) çekebilir misiniz?

isak

malesef ekran görüntüsü alınca mouse imleci resimde normal gözüküyor.
Tarif edecek olursam yaklaşık 50px X 50px lik bir kare kırmızı yeşil turuncu mavi vs. renklerden oluşan küçük küçük noktalardan oluşuyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ağustos 2009 - 23:29:02

Alıntı yapılan: kuleyni - 15 Ağustos 2009 - 23:27:43
Ekranın resmini çekince normal gözüküyorsa bir cihaz yardımıyla (telefon,fotoğraf makinesi) çekebilir misiniz?

tabi. lütfen biraz bekleyiniz. şu an ubuntuda değilim açmam gerekiyor.

agritux

Ekran kartını kurdunuz, uygun çözünürlük ve tazeleme hızını ayarladınız mı acaba?
cevap evet ise aşağıdaki komutları verip yeniden oturum açar mısınız...
mv ~/.gnome2 ~/.gnome2.eski
mv ~/.gnome2_private ~/.gnome2_private.eski
mv ~/.config ~/.config.eski
mv ~/.themes ~/.themes.eski
mv ~/.icons ~/.icons.eski

isak

ekran görüntüsü böyle:

şimdi verdiğiniz komutları deniyorum. ekran özelliklerini kontrol ediyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 00:05:28

Ekran kartı sürücülerini daha önce kurmuşum. Çözünürlük yenileme hızı ayarları doğru. Verdiğiniz komutları terminalde çalıştırıp bilgisayarı yeniden başlattım değişen birşey olmadı.

localhost

Farenin markasi nedir? Birde USB Faremi yoksa PS2 mi kullaniyorsunuz? lsusb ciktinizi gönderebilirmisin.
Linux LPIC1 - MCSA

isak

a4 tech ps2 mouse. lsusb çıktısında mouse la ilgili hiçbirşey yok

localhost

Himm, peki bu fare USB seklinde kullanma ihtimali varmi? Piyasada satilan farelerin cogu usb bir cevirici yardimiyla ps2 olarakta kullanilabiliyorlar. Eger sizinkide bu sekildeyse bir deneme yapabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

isak

yok malesef bu baya eski bir mouse. Ama elimde başka bir usb mouse var onunla deneyebilirim de ne alakası var pek anlamadım. Deneyim mi?

localhost

USB Fare ile deneme yapin bakalim son durum ne olacak.
Linux LPIC1 - MCSA

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: kuleyni - 15 Ağustos 2009 - 20:37:06
Tema kurduktan sonra mı böyle oldu yoksa sistem kurulur kurulmaz mı?Görünüm tercihlerinden temanızı seçip özelleştirmeye tıklayıp en sondaki sekmeden imleçinizin görünümünü ve boyutunu ayarlayabilirsniz.
+ Buna ek olarak mevcut imleç temanızı değiştirip,aynı boyut sorunu kuracağınız yeni temada geçerli olacak'mı diye deneyebilirsiniz.  :)

isak

usb fare ile denedim hiçbi fark yok ???

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 00:59:51

Alıntı yapılan: idimas_- - 16 Ağustos 2009 - 00:53:35
Alıntı yapılan: kuleyni - 15 Ağustos 2009 - 20:37:06
+ Buna ek olarak mevcut imleç temanızı değiştirip,aynı boyut sorunu kuracağınız yeni temada geçerli olacak'mı diye deneyebilirsiniz.  :)

tema nerden kurulduğu hakkında bilgim yok. ordaki tüm imleç çeşitleri denedim. Ayrıca sorun büyüklükte değil imleç bir kare olarak görünüyor. bozulmuş televizyon gibi görünen bir kare

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: isak - 16 Ağustos 2009 - 00:56:50
tema nerden kurulduğu hakkında bilgim yok. ordaki tüm imleç çeşitleri denedim. Ayrıca sorun büyüklükte değil imleç bir kare olarak görünüyor. bozulmuş televizyon gibi görünen bir kare

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=8081.0
Bu başlık altında imleç temasını nasıl değiştirebileceğini anlatılmışlar  ;)

Bunu yapmanı öneriyorum,böylelikle sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını daha iyi anlayabiliriz   :)

Bu durumda benim şüphem Tema  :D

isak

hangi temayı kuruyum? herhangi birisini denesem olur mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 01:29:12

bunu denedim gene aynı: http://www.gnome-look.org/content/show.php/BlueIllusion?content=110067

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: isak - 16 Ağustos 2009 - 01:25:35
hangi temayı kuruyum? herhangi birisini denesem olur mu?

Elbette  ;)
http://www.gnome-look.org/index.php?xsortmode=high&page=0&xcontentmode=36 buradan indirdiğiniz herhangi bir temayı sürükleyip 'Görünüm Pencere'sine bırakmanız yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2009 - 02:05:12

Pekala sorunun temadan kaynaklanmadığını anlamış olduk.(eğer başlıktakileri dikkatlice uyguladıysan)  ;D
Bakındığımda senin sorununla benzeşen konulara rastladım, çözüme ulaşanlar şu şekilde bir yol izlemişler:
gedit /etc/X11/xorg.conf
Açılan pencerenin en alt kısmına,bu iki satırı ekleyip;

Option "HWCursor" "off"
Option "SWCursor" "True"

kaydedip kapat.
Sistemi tekrar başlatığında umarım sorunun çözülmüş olur  :D

isak

malesef çözülmedi :( dediklerinizi yaptım sistemi yeniden başlattım şimdi ekran tamamen bozuk. acayip çizgiler var. fareyi oynatmamla falan ekranda hiçbirşey görünmüyor. num lock u açıp kapatabiliyorum. bilgisayarın kapatma düğmesine bir kez bastığımda bilgisayar kapanma olayı gerçekleşiyor.

Sherlock Holmes

O halde belirtiğim işlemi tersine çevirde, başka sorunlar teşkil etmesin.   ;D
Forumda geçen 'ati x1650 pro' ekran kartı ile ilgili konulara baktığımda, 9.04 sistemle randımanlı çalışmadığını gözlemledim.
Bir ihtimal var'ki; ati, sorununun sebepleri arasında olabilir.
Tabi bunu net bir şekilde söyleyebilmemiz için Imleç dışında da, bir hata vermesi gerekir  ;)
Fakat ekran kartına yönelmen, bulunabileceğim son tavsiye olur.
Mevcut yeterince konu başlığı var  :)

isak

ekran tamamen bozulunca birşey yapamadım bende kubuntu yükledim yine aynı durum var. Bişeyler yapabilirsem buraya yazarım. Teşekkürler...

heartsmagic

Bu olay ATI sürücülerini kurduktan sonra da oluyor mu?
Gerçi önce sürücülerin kartınla uyumlu olup olmadığını anlamak lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.