[Çözüldü] Grub kurulum sorunu

Başlatan thrall, 15 Ağustos 2009 - 17:36:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thrall

mount ile ilgili forumda epey arama yaptım ama okuduklarım benim sorunumla eşleşmediği için yeni konu açmayı uygun buldum. Sorunum şöyle :

Makinamda üç adet hdd var. 120gb sata, 160gb sata, 120gb ide. 120 lik sataya windows7 kurdum. 160gb sata ya ubuntu 9.04 kurdum. Diğer 120 liği ise depo olarak kullanayım diye ext3 olarak işaretleyip öyle kurdum ubuntuyu.
Uçbirimde fdisk -l çıktısı şu şekilde

sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xdee9dee9

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1         365     2931831   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda2   *         366       19457   153356490   83  Linux

Disk /dev/sdb: 120.0 GB, 120034123776 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Disk identifier: 0x020001ff

/dev/sdb1               1       14594   117218304    7  HPFS/NTFS

Disk /dev/sdc: 120.0 GB, 120060444672 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 14596 cylinders
Disk identifier: 0x659929f7

/dev/sdc1   *           1          13      102400    7  HPFS/NTFS
1. disk bölümü silindir sınırında bitmiyor.
/dev/sdc2              14       14596   117137947+  83  Linux

o 120 lik hdd ye ulaşamıyorum ne yapmam gerek ?

Felâsife

3 HDD'de beni aşar da :D /etc/fstab bunun içeriğini de yapıştırırsanız, ustalara daha çok ip ucu vermiş oluruz.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

raspacı

windowstan ulaşamazsınız arşiv kısmına. Zira ext3 olarak biçimlendirmişsiniz. Ubuntudn ulaşmak için ise fstab dosyasına gerekli kodları eklemelisiniz.
önce
sudo mkdir /media/sdc2 ile sdc2 klasörünü (veya başka isimle) oluşturun.
sudo gedit /etc/fstab ile dosyayı açıp en alta.
Alıntı Yapmount /dev/sdc2  /media/sdc2
yazmak sanırım  işe yarar. Yaramazsa uzman görüşünü bekleyelim. :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

agritux

windowstan ulaşabilmek için çeşitli yazılımlar mevcut.
birde fstab dosyanı görmeden yapman gerekeni söylemek biraz yanlış olur sanırım.
/etc/fstab dosyanı buraya yapıştırırsan yardımcı olabiliriz.

bytan

Bir deneyin bakalım neler olacak :)

sudo apt-get install ntfs-3g
sudo mkdir /media/sdb1
sudo mount -t ntfs-3g /dev/sdb1 /media/sdb1
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

thrall

Bu konuyu açtığımda sadece mount sorunum vardı ama sonra  baktım biostan açılış yapan hdd yi değiştirmeden ne ubuntuyu ne de windows u açamıyordum baştan kurayım dedim daha kötü oldu. Bu yazdıklarım oldu:

bilgisayarın saçma sapan hatalar vermesinden bıktım, bırakın boot sorununu daha kötü oldu. Bende ayrı hdd lere kurmaktan vazgeçip eskisi gibi ide hdd ye kurmaya karar verdim. ide hdd yi üçe böldüm, bi kısmı windows7 bi kısmı ubuntu bi kısmını takas alanı olarak böldüm xp cd si ile. önce win7 kurdum ve sonrada ubuntu kurmaya başladım. tam install kısmına başladığımda kernel error diye yazı çıkıyor bir uyarı veriyor. bende uyarıyı grup kısmıyla ilgili veriyor diye install kısmına başlamadan önce gelişmiş kısmına girip ordan önyükleme yapılan yere baktım orda önyükleme yapılacak yer hd0 olarak gösteriyordu. Baktım hdd lerden hiçbiri hd0 değil bende windows un yüklendiği yeri seçtim hdd yi yani yine olmadı, tekrar başa döndüm ( install kısmına kadar tekrar geldim ) bu sefer windows un yüklendiği partitionu seçtim önyükleme yapılacak bölümü yine aynı hatayı verdi. tekrar install kısmına kadar geldim ve bu sefer linux yüklenecek partitionu ve yine aynı hatayı verince swap olarak kullanılacak alanı seçtim önyükleme yapılacak yer olarak yine aynı hatayı verdi. Hatayı verince iki seçenek veriyor ignore ve cancel diye hangisiin seçersem seçeyim yükleme devam ediyor. Ve ben tüm bu işlemleri öğlen saat 1 den beri yapıyorum. Hala yüklemeyi beceremedim. Daha öncesinde xp+ubuntuyu hep kullandım. Belkide windows7 ile olmuyor. Nerde hata yapıyorum, neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum. Lütfen yardım edermisiniz ?

heartsmagic

BIOS üzerinden disk özelliklerinde bazı seçenekleri değiştirip denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

thrall

ide hdd ye daha düne kadar xp + ubuntu kuruluydu sadece makinaya iki tane daha sata hdd taktım yine aynı hdd ye yani ide hdd ye kurmaya çalışıyorum o hdd nin bir şeyini değiştirmedim.

agritux

Alıntı Yap
ide hdd ye daha düne kadar xp + ubuntu kuruluydu. Sadece makinaya iki tane daha sata hdd taktım, yine aynı hdd ye (yani ide hdd ye) kurmaya çalışıyorum. O hdd nin bir şeyini değiştirmedim.

Daha anlaşılır oldu sanırım :)

heartsmagic

Diskler hd0 değil de ne olarak görünüyor peki?

thrall

windows u kurmaya çalıştığım ide hdd  hdsc1 hdsc2 diye gidiyor hdsc5 ile ilgili bi hata veriyor reboot diyor uzun bir yazı çıkıyor yazıyı copy paste yapamadığım için buraya yazamadım ya da üşenmeyip bi kağıt kalem alıp yazayım sonrada buraya ekleyeyim en iyisi başka türlü olmayacak on dakkaya kadar yazarım yine install işlemini baştan yapmam gerekecek

heartsmagic

Yazsan da sorunu çözebilir miyiz bilmiyorum ancak hdscX olarak görmesi biraz garibime gitti.

localhost

BIOS ayarlari ile ilgili olabilir. IDE HDD ile SATA HDD yi BIOS Master Disk olarak tanimliyorsa sorun olabilir. IDE Diski Secondry olarak deneme yapabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

thrall

hdd leri şu şekilde görüyor

dev/sda1  160'lık sata ( buna yükleme yapmıyorum )
dev/sdb1  120'lik sata ( bunu yükleme yapmıyorum )
dev/sdc1  50gb ( windows7 kurulu )
dev/sdc5 swap alanı ( 3 giga )
dev/sdc6 60gb ( linux kurmaya çalıştığım alan )

aynen şu uyarıyı yazıyor :

ERROR !!!

error informing the kernel about modifications to partition /dev/sdc5--Device or resource busy. This means linux wont't know about any changes y ou made to /dev/sdc5 until you reboot...so you shouldn't mount it our use it in any way before rebooting.

ignore ve cancel diye iki seçenek var hangisini seçersem seçeyim yükleme devam ediyor ne yapayım ?

localhost

HDD lerdeki yedekleri bir yere alin. Komple tüm HDD leri yeniden yapilandirin. Uzun bir calisma olacak ama deneme yapmadan baska bir carenizde yok.
160 GB lik HDD ye Windows 7 yi kurun. 120GB lik HDD nizin bölümlendirme islemlerini Windows 7 kurulumunda bölümleyin. Bu sekilde Ubuntu kurulumunda sadece formatlayarak dosya sistemini degistirebilirsiniz. Swap alaninida belirlediginizde kurulumda sorun yasamazsiniz sanirim. IDE diskinizide komple yedek icin NTFS yapip deneme yapabilirsiniz.

Benim anlatmak istedigim bölüm BIOS kisminda HDDler asagidaki gibi tanimlanir.
Master SATA XXXGB XXXX
Secondery SATA  XXX GB XXX

Siz Ubuntu tarafindan nasil tanindigini göndermissiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

thrall

hdd lerdeki yedekleri dün gece almıştım zaten o konuda sorunum yok. Tüm hdd leri öğlen saat 1 den beri yeniden yapılandırıp duruyorum zaten. Yinede tekrar yapabilirim sorun değil. 120 lik sataya win7 kurmuştum bugün 160 lığada ubuntu kurmuştum. O zaman da şöle bi sorun çıkmıştı. Ubuntuyu açıyorum ok onda sorun olmuyor grup menüsü falan çıkıyordu fakat windows a geçmek isteyince bootmdr is missing çıkıyordu ctrl+alt+del diyodu. biosu açıp windows un kurulu olduğu hdd den  boot yaptığım zaman windows açılıyordu ama grup menüsü çıkmıyor bu seferde. Yani windows ya da ubuntu açmak istediğim zaman biosa girip o hdd ile boot yapmam gerekiyordu. o yüzden yine eskisi gibi 120 lik ide yi bölümlendirip tekrar iki işletim sistemini aynı hdd ye kurmaya razı oldum ama bu seferde bu kernel hatasını veriyor. o zaman ben şimdi yine iki ayrı hdd ye kurulum yapıyorum iki ayrı sata hdd ye windows 7 ve sonrada linux kuruyorum anladım.Bölümlemeyi de windows üzerinden yapmıştım ben o zamanda.  Ok deneyeyim ama grup sorunu yine aynı şekilde olursa ne yapmam gerekiyor ?

localhost

Ben sucu o zaman Windows 7 ye atarim :) Eger Ubuntu grubu dogru sekilde yükleyip Win7 yi ekledikten sonra Win7 calismiyorsa sorun Win7 de :)
Linux LPIC1 - MCSA

thrall

acaba sıralamayı mı yanlış yapıyorum onu bile düşünmeye başladım. önce acaba linux kurup sonra mı windows kursam diycem ama grup ta sorun çıkar sanırım o zaman. Ne öneriyorsunuz ?

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

thrall

120'lik ve 160'lık  sata olan hard diskleri söktüm, yerine bir tane 80'lik sata hdd taktım. Xp kurayım eski sistem yapayım dedim. Yine aynı hatayı verdi. Bende şu şekilde yaptım. Xp ye 80'lik sata ya kurdum. 120'lik ide hdd ye ise linux kurdum ve açılışta grup menüsü sorunsuz geliyor artık. Ancak şöyle bir durum var. Xp kurduktan sonra makinayı baştan cd ile boot edip açıyorum. Eğer ubuntu cd si ile o noktadan kurulum yapmaya kalkarsam yine aynı error u veriyor. Fakat xp kurduktan sonra live cd ile açıp ordan kur dersem sorunsuz kuruyor. Bu durum tuhaf geldi bana neyse. Sorunumu bu şekilde hallettim. Win7 sevdasından vazgeçtim. En azından beta sürüm halinden çıkana kadar. Bence konu kapatılabilir.