mplayer-gedit sorunu

Başlatan msenkaya, 09 Ağustos 2009 - 15:36:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

msenkaya

Merhaba arkadaşlar,
sorunumla ilgili forumda çok defa arama yaptım fakat çözüm bulamadım, sorun şusur ki;
normalde gedit de türkçe karakteleri sorunsuz yazabiliyorum fakat altyazılı filmlere ait alt yazıları açtığımda türkçe karakterler
malum anlamsız karakterlerle gösteriliyor ve bu alyazıyı mplayer da açtığımda türkçe karakterlerde sorun yaşıyorum -ki mplayer da
altyazı kısmında türkçe ayarı yaptım. fakat aynı durum totem playerde yok yani onda türkçe karakterler normal şekilde çıkıyor
(totem yerine mplayer seçmemin nedeni, totemde alt yazı kalitesi düşük yani okunurken biraz silik duruyor eğer
bu soruna bir çözüm varsa zaten başka bir oynatıcıya ihtiyacım yok, bu durumu çözen varsa beni bilgilendirirse sevinirim)

Katkılarınız için teşekkürler...

ihtiyar said

Preferences>Font>Encoding'ten Unicode ya da Turkish seçmeyi dene. Çözüm olmazsa Smlpayer -mplayer tabanlı- kur ve onun üzerinde ayarlar yapmaya çalış. Smplayer biraz daha güzel diyebilirim.

msenkaya

mplayerı kaldırmam gerekir mi

ihtiyar said

Alıntı yapılan: msenkaya - 09 Ağustos 2009 - 15:41:03
mplayerı kaldırmam gerekir mi

Hayır, sadece Uygulamalar>Donatılar>Uçbirim

sudo aptitude install smplayer

diyerek kurabilirsin.

msenkaya

kurulumu yaptım dediğiniz gibi biraz daha ayrıntılı, teşekkürler...

bytan

Sorun çözüldü mü şu an?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST