/etc klasörünü sildim :|

Başlatan melank0lia, 09 Ağustos 2009 - 12:43:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

melank0lia

Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinizi selamlıyorum ben /etc klasöründe ki firefox 3.5 adlı klasörü silecekken /etc nin tamamını sildim.Şimdi

1-Tek parça disk kullanıyorum ubuntuyu cd den verilerimi silmeden onarabilir miyim?
2-Uç birime kod falan girerek bu iş olur mu?Şuan uçbirimede erişimim yok açıkcası.Paket yöneticisine de öyle

Cevaplarınızı bekliyorum.

Arkadaşın pc'sinden yazıyorum
NoT:Kendimden utanıyorum :|
Software is like sex: it's better when it's free / Linus Torvalds

ihtiyar said

Alıntı yapılan: melank0lia - 09 Ağustos 2009 - 12:43:36
Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinizi selamlıyorum ben /etc klasöründe ki firefox 3.5 adlı klasörü silecekken /etc nin tamamını sildim.Şimdi

1-Tek parça disk kullanıyorum ubuntuyu cd den verilerimi silmeden onarabilir miyim?
2-Uç birime kod falan girerek bu iş olur mu?Şuan uçbirimede erişimim yok açıkcası.Paket yöneticisine de öyle

Cevaplarınızı bekliyorum.

Arkadaşın pc'sinden yazıyorum
NoT:Kendimden utanıyorum :|

Hepimiz hata yapabiliriz. Ki, Linux sistemlerinde hata yaparak yeni şeyler öğreniriz. ;)

Live CD ile bilgisayarını açarak dosyalarını yedekleyip, tekrar kurulum yapabilirsin. Başka alternatif çözümler de gelebilir ama en azından dosyalarının kurtulabileceğini bilmeni istedim. ;)

melank0lia

Sağol zaten restart atınca açılıs ekranında donuyor pc .Kurulum cd sinden kurmadan açıp önemli dosyaları yedekleyeyim dediğin gibi.Tekrar teşekkürler.

bytan

Maalesef, root yetkileriyle işlem yapılınca ufak bir dikkatsizlikte büyük sorunlarla karşılaşabiliyoruz. /etc klasörünün yedeği yoksa, dosyaları yerine koymak zor. Hatta zor ötesi.

Geçmiş olsun.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Felâsife

shift + del ile silmediyseniz root altında ki çöpe gitmiştir sildiğiniz dosya(lar) (umarım öyledir)
Oradan geri alabilirsiniz.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

melank0lia

Uç birimden forumda silinmeyen dosyaların silinebileceği bir kod ile denedim ilk firefox klasörüne uyguladım bir uyarı vermeyince işe yaramadı sandım.Dizin içine girmeye çalışırken olan oldu.İşin kötüsü pc bile açılmıyor şimdi arkadaşın dediği gibi cd yi taktım kurmadan açtım ama klasörlerimi göremiyorum bulabilir miyim yoksa kuruluma bari devam mı edeyim?

bytan

Canlı cd ile açıp, ubuntu kurulu bölümü /media altına bağladıktan sonra, o dizin altında root klasörünü görebilirsin. Dosyaların oradaki çöpte duruyorsa duruyordur.

Eğer bölüm bağlama işlemlerinde takılırsan yardımcı olmaya çalışırız.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

melank0lia

Canlı cd deki etc klasörünü kendi dosya sistemime kopyalamaya çalıştım olmadı.Neyse ilginiz için teşekkürler arkadaşlar sizi de uğraştırdım.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: melank0lia - 09 Ağustos 2009 - 13:52:08
Canlı cd deki etc klasörünü kendi dosya sistemime kopyalamaya çalıştım olmadı.Neyse ilginiz için teşekkürler arkadaşlar sizi de uğraştırdım.

Canlı CD ile açtıktan sonra,

Alt+F2>gksu nautilus

ile root olarak açıp, Çöp'e bakabilirsin, dosyaların orada ise alırsın.

melank0lia

Herşey için sağolun aha bu mesajıda ubuntu'dan yazıyorum (: