Şifre

Başlatan ERG1959, 08 Ağustos 2009 - 14:10:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERG1959

selam program ayarlarını örnegin language support yapmak istedim sistem bana parolamı sordu yazıyorum kabul etmiyo nasıl yeni parola alabilirim eskisini sanırım unuttum

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ERG1959 - 08 Ağustos 2009 - 14:10:07
selam program ayarlarını örnegin language support yapmak istedim sistem bana parolamı sordu yazıyorum kabul etmiyo nasıl yeni parola alabilirim eskisini sanırım unuttum

Sistemi nasıl açıyorsunuz peki?

ERG1959

otamatik acılış yapmıştım mesela ekran kartı sürücüsünü degiştirmek istedim yine şifre soruyo nasıl yapacam sasırdım kaldım bütün herseyim gitti dns ayarlarını bile yapamıyorum

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ERG1959 - 08 Ağustos 2009 - 14:14:30
otamatik acılış yapmıştım mesela ekran kartı sürücüsünü degiştirmek istedim yine şifre soruyo nasıl yapacam sasırdım kaldım bütün herseyim gitti dns ayarlarını bile yapamıyorum

Grub ekranından kurtarma moduna geçerek şifrenizi değiştirebilirsiniz ama hiç böyle bir şey yapmadım. Tecrübeli bir arkadaşın yazmasını bekleyin. ;)

localhost

Grubtan kurtarma modu. Acilacak Menuden root sonra kod passwd kullanici adi
Linux LPIC1 - MCSA

ERG1959

o guruba nasıl girecegim birde sizlerden ricam lütfen birseyi nerden nasıl yapacagımızı anlatırken o bölüme nasıl girecegimizide acıklayabilirmisiniz tesekkür ederim

localhost

Nasil yapilacagini acikladim. Sistem restart edersin. Sonra Grub gelir. Sonra sunlari görürsün
Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-14-generic
Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-14-generic (recovery mode)(kurtarma modu)## Burasi secilir. mavi ekran geliyor. Buradan Root secersin sonra kodu girersin
Linux LPIC1 - MCSA

ERG1959

Tesekkür ederim hangi kodu girecegim ?? acaba yeni kullanmak istediğimimi ??

bytan

Öncelikle, recovery mode seçilerek root shell'e düşülür. Seçtiğiniz zaman göreceksiniz. Sonrasında @Kirmizi'nin verdiği kod girilir:

passwd şifresi_değiştirilecek_kullanıcı

Sonrasında sizden iki kere şifreyi yazmanız istenir. Yazarken ekranda görünmez. Dikkatlice yazın ve sistemi yeniden başlatın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ERG1959

uuntu ailesinin dostları sanırım ya benim anlama yetim yok oldu yada makinada baska bir sorun var o sizin dediklerinizin hepsini yapıyorum mavi ekrandan shell root seciyorum siyah bir ekran geliyo root@kullanıcı adı cıkyo sonra ne yapsam olmuyo

bytan

Ne yapıyorsunuz da olmuyor? O olmayan kısmı anlatırsanız daha iyi olur.

İşlemleri yapacağınız yere ulaşmışsınız. Sistemdeki kullanıcı adınızın erg1959 olduğunu farz ederek, vereceğiniz komut şu olmalı;

passwd erg1959

Sonra ise iki kere yeni şifrenizi soracak.

İşlemler bunlar. Olmayan nedir?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ERG1959

Gec yazdıgım icin özür dilerim sorun cözüldü tesekkür ederim

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ERG1959 - 09 Ağustos 2009 - 14:57:14
Gec yazdıgım icin özür dilerim sorun cözüldü tesekkür ederim

Geçmiş olsun, sanırım bytan'ın bahsettiği şekilde çözdün. Eğer böyle ise ilk mesajını "Düzenle" diyerek [Çözüldü] etiketi ekleyebilirsin. Biz de kilitleriz. ;)