Yazı Girilecek Yerlerdeki Yazının Görünmez Olması

Başlatan jedi, 06 Ağustos 2009 - 15:45:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jedi

Merhaba

Normalde Xubuntu kullanmama rağmen Samba sunuculara bağlanmak için sistemimde Dolphin de kurulu. Şu ana kadar sadece Dolphin'de ve MATLAB'da karşılaştığım bir sorun var; Dolhin'de adres çubuğunda klasor yolu girilen yer, MATLAB'da da Search&Replace dialoğundaki yazı girilen alanlar focus oldukları zaman arka fon rengi (bazen metnin olduğu kısım bazen tüm textbox) siyah oluyor, dolayısıyla okunamaz hale geliyor.

Başka hiç bir yerde karşıma çıkmıyor sorun, her iki arayüz de birbirinden farklı olduğu için (MATLAB->Java, Dolphin->Qt) bir kütüphane sorunu yok diye düşündüm, ekran kartı ile ilgili mi sorun, tam çözemedim.

Bir öneriniz var mı?

Yiğit Ateş

Sherlock Holmes

Kullanmış olduğunuz Temayı değiştirmeyi deneyiniz.
Benzeri sorunla kendim bazı temalarda karşılaşmıştım.(Firefox'ta herhangi bir dialog kısmına yazı yazdığım anlaşılmıyordu)
Şu an için önerim bu şekilde olur.  :)

jedi

evet denedim. zaten her iki program da xfce tema ayarlarını amiyane tabirle "takmıyor" :)

utdmr

Sistem -> Tercihler -> QT Config altından oynamayı denemek işe yarar belki, denemedim ama.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

jedi

Denedim olmadı.
KDE tema ayarını değiştirmem gerekiyor belki de ama sistemde KDE kurulu olmadığından KDE theme manager yok. Bunu elle yapmanın yolunu biliyor musunuz?

Sherlock Holmes

KDE için Siyah Yüz'de siyah font sorunu diye bir bug belirtilmiş.
Fakat bu Çalıştır yada Katapult(Kde hakkında yeterli bilgim yok maalesef  :'() için geçerli.
Sizin durumunuzda bu herhalde dialog ve buna benzeri kısımlarda geçerli.
Burada bir arkadaş font rengini tersine çevirme ile bilgi vermiş,belki sorunu çözebilir ,belki de tema işine yarıyabilir.  :)