[Çözüldü] grub menü listesi

Başlatan gio, 06 Ağustos 2009 - 13:21:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gio

merhaba,

güncel 64bit 9.04 jaunty kullanıcılarından bir arkadaş grub menü listesini buraya yapıştırmasını rica edecektim. (son güncel kernel yeterli)

vmlinuz ve initrd.img sürüm numaraları lazım.

debiandan mount etme sıkıntısı olduğu için giremedim. grubu yeniden kurmadan yapmak istedim.

vmlinuz sanırım son güncellemelerle sonu 14tü.

hasansahin

evet haklısın.

Alıntı Yaptitle      Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-14-generic
uuid      3b9b34a8-7eb9-490f-99a0-f03298e1066f
kernel      /boot/vmlinuz-2.6.28-14-generic root=UUID=3b9b34a8-7eb9-490f-99a0-f03298e1066f ro quiet splash
initrd      /boot/initrd.img-2.6.28-14-generic
quiet

title      Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-14-generic (recovery mode)
uuid      3b9b34a8-7eb9-490f-99a0-f03298e1066f
kernel      /boot/vmlinuz-2.6.28-14-generic root=UUID=3b9b34a8-7eb9-490f-99a0-f03298e1066f ro  single
initrd      /boot/initrd.img-2.6.28-14-generic
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

ebubekirs

Grub menüsüne vmlinuz ya da img belirtmeden de açabilirsiniz. Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümü ( örn. hd1,1) doğru olarak belirtmeniz yeterli.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

bytan

Ek bilgi olarak kök dizin altında en son sürüme yönlendirmeler bulunuyordur. Bunları da kullanabilirsin:

kernel /vmlinuz  root=......................
initrd /initrd.img
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

gio

@slayer,
teşekkür ederim bilgiler için.

@ebubekirs, @bytan,
teşekkürler. doğru o şekillerle de oluyor. en iyi yol bildiğin yoldur düsturuyla gittiğimiz için ilk akla gelen şekilde yapıyoruz :)

tabi bu şekilde de işimi görmedi. grub2 kurayım en baştan temiz şekilde. ext4 debian mount edemiyor zaten. 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ağustos 2009 - 14:28:54

grub'u eski haline getirip debian'ı oraya ekleyerek çözüme kavuştu. hani belki olur diğer türlü diye şansımızı denemek istedik :)
teşekkürler.

Kapo

Merhaba,

Ubuntuya yeni geçtim ve 9.04 kurdum. Kurulumdan sonra yeni update'ler var dedi, onlarıda bir güzel kurdum. Şimdi bilgisayarımı açarken, 2 tane ubuntu gösteriyor (kernell numaraları farklı). Bunlardan bir tanesini silmek istiyorum, hem ona ait dosyaları hemde grub'ta ki kaydını. Bunu nasıl yapabilirim?

Saygılar,

bytan

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Kapo

bytan

Sorun çözüldü sanırım. Şayet çözülmemişse de yeni konu açabilirsin @Kapo.

Başlıktaki sorun da çözüldüğü için konuyu kapatıyorum.

PF @ ST