Win 7 ve ubuntu yuklu PCye win'a format atmalıym ama ubuntu silinsin istemiyorum

Başlatan alibotan, 05 Ağustos 2009 - 06:08:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alibotan

Slm arkadaslar benim pcye Windows 7 ve ubuntu 9.04 yuklu wın'e format atmalıyıım yanllız soyle bı sorun var formattan sonra wındows dırek kendını boot edıcek ve lınux devre dısı kalıcak formattan sonra lınuxu tekrar kurmadan grup kurulumunu yapabılırmıyım? yardım edersenız sevınırım sımdıden tskler

Saygılarımla..

vetstek

tam emın olmamakla bırlıkte windows a format attıktan sonra masaustundekı bılgısayarım sımgesıne sağ tıklayıp ozellıkler dedıkten sonra gelısmıs sekmesındekı baslangıc ve kurtarma yazan yerden baslangıc seceneklerını değiştirebilmen gerekli diye dusunuyorum. bu soyledığım xp de boyle ama wın7 de nasıldır bılemem.dilerim çözüm bulursun ve bulunca burada bızlerle paylaşmayı unutmazsın...

kuleyni

Arkadaşım ubuntu bölümünü silme yeter :) Windows bölümüne format attıktan sonra aşağıda linkte yazılanları yap yeniden yazmaya gerek yok.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10434.0.html

esrama

Pek alakası yok ama ufak soruyu sormak için yeni başlık açmak istemedim. Win7 yi test amaçlı ubuntu üzerine virtual box ile kuracağım. Kaç gblik ram ve hdd ayırmama gerekiyor ? Windows u yüklemeden en başta sorulan hangi işletim sistemini kuracaksınız sçeneğini others olarak mı işartetleyeyim ? Yoksa windows 2008 veya vista olarak yapsam çalışırmı ?

kuleyni

Bildiğim kadarıyla virtualbox da win 7 seçeneği var.Deneme amaçlı sisteme 750'den fazla verme (microsoft 1 gb öneriyor) Hdd konusunda heralde 10 gb versen yeter (microsoft 16 gb diyor)

hasansahin

Alıntı yapılan: alibotan - 05 Ağustos 2009 - 06:08:58
Slm arkadaslar benim pcye Windows 7 ve ubuntu 9.04 yuklu wın'e format atmalıyıım yanllız soyle bı sorun var formattan sonra wındows dırek kendını boot edıcek ve lınux devre dısı kalıcak formattan sonra lınuxu tekrar kurmadan grup kurulumunu yapabılırmıyım? yardım edersenız sevınırım sımdıden tskler

Saygılarımla..

Bu soruyu sormadan önce forumda veya wiki'de cevap aradınızmı?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

Alıntı yapılan: slayer - 05 Ağustos 2009 - 11:31:25
Alıntı yapılan: alibotan - 05 Ağustos 2009 - 06:08:58

Saygılarımla..

Bu soruyu sormadan önce forumda veya wiki'de cevap aradınızmı?

Katılıyorum. Sabit bir bölümümüz bile var. O bölümden bir başlık:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2485.0.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bahadirhtp

benim sorunumda benzer ama grup olayı nedir anlamadım , forumda arattığımda da yine sorunları olan insanların yazıları vardı sadece. (menü snaırım)
eğer yanlış anlamadıysam yapılmak istenen şu ubuntu ve windows7 yüklü bilgisayara ubuntuya zarar vermeden format atmak ki benim istediğimde tam oalrak bu.
sadece xp yerine win7 yüklemek. ama korkuyorum bütün verilerim gidecek diye.
GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'

alquirel

Bir üstte bağlantısı verilen iletinin yönlendirmesiyle "Yeniden Grub2 Kurulumu" başlıklı bir konuya ulaşabilirsiniz.
Grub denilen şey, açılıştaki işletim sistemi seçebildiğimiz ekrandır.
Windows sürümleri kendilerine ait olan başka bir önyükleyici kullandığı için (Ubuntu'ya değil) sadece Grub menüye zarar verir.
Bunu da Grub'u (Ubuntu'yu değil) yeniden kurarak çözersiniz.

bahadirhtp

tamam grub olayını anladım ama başlıktada belirtildiği gibi format atarken bilgilerim uçacak mı yada ubuntu silinecek mi?

heartsmagic

Ubuntu'nun kurulu olduğu bölüme dokunmazsan hiçbir şey silinmez. Bu tamamen senin disk yapılandırmanla alakalı bir durum. Sadece Windows'un olduğu bölümle iş yaparsan sorun yaşamazsın, tabi dikkatli olmakta fayda var.

bahadirhtp

linux sürümleri yuklerken grub menüsü geliyor, win7 yüklerken hangi bölüme kuracağımı falan nasıl görücem (komple harddisk'in üzerine yazmıyor mu? )

heartsmagic

@bahadirhtp, Windows 7 kurulumu nasıldır bilemiyorum. Uzun zamandır Windows kurmuyorum. Fakat ben son bıraktığımda istediğimiz bölüme kurabiliyorduk. Tabi, biraz latifeyle karışık bir yorum oldu bu. Bir işletim sistemi kuruyorsan, onu hangi bölüme kuracağın senin işindir. Her ne kadar bu Windows olsa da o kadar da kısıtlamaya gideceğini sanmıyorum.

Grub menüsü ayrı bir şey. Sisteminde Ubuntu var, sen Windows kurmak istiyorsun. Olacakları yazıyorum.

1. Windows kurulur.
2. Windows MBR'yi uçurur. Google'dan MBR'nin ne olduğunu araştır lütfen.
3. Grub2 kurulumu yapılır forumdan bakılarak.
4. Eğer Windows listeye eklenmemişse update-grub yapılır, o da olmazsa forumdaki Windows'u elle Grub'a ekleme konuları incelenir.

bahadirhtp

grub kurulum komutları vardı forum da evet ama nedense ubuntu da nete giremediğim için (ki bunun içinde açtığım bir başlık var) format gereği duydum. MBR'ye bakıyorum hemen. grub2 kurlum sırasında kolaylık mı sağlar demek istedigin, anladım sanırım. benim telaşım şu,yüklemeye başlarım ve olası şeyler:
1) farketmeden bütün verilerimi kaybederim (hata pc açmadan once sorunsuz yüklediğimi dusunup sevinme modundayken)
2) grub2 sayesınde nereye kac gb bolum ve swap'la yukledıgımı acık bier şekilde farkeder ve olası hataları önlerim.

heartsmagic

@bahadirhtp, yanlış anlamışsın bazı şeyleri. Grub2'nin kurulumla, yüklemeyle, bölümlerle falan ilgisi yok. Grub2 sistem başlangıcında karşına çıkan, kurulu işletim sistemleri arasından seçim yapabileceğin bir uygulama sadece. Hemen her Linux dağıtımı ile kurulur. MBR denilen yere kendisini yazarak yapar bunu. MBR diskin başındaki bölümdür.

Windows kurunca ne yazık ki bu bölüm sıfırlanır, Windows böyle yapıyor çünkü. Eğer tekrar Linux dağıtımını görmek istiyorsan sen de gider Grub2'yi yeniden kurarsın. Olan biten budur yani. Verilerini kaybetmen falan senin elinde olan bir mesele. Yanlış bölümü silmezsen, tüm diski kullanmazsan hiçbir şey olmaz.

bahadirhtp

sanırım anladım adım adımda yaptklarımı yazarım böylece sorunla karşılaşan biri ne yapmaması yada yapması gerektiğini öğrenmiş olur (:
son birsey, formattan sorna grub2 yüklüycem dimi yazmak abes mi olur (:

Lainus

Mesela c: de win yüklü d: de de ubuntu yüklü ise c: yi istediğiniz gibi formatlayabilirsiniz size hiç bir sorun çıkarmaz. Dediğiniz gibi yapmanız gereken tek şey win i tekrar yükledikten sonra ubuntuya ulaşabilmeniz için grub u tekrar yüklemek.

alquirel

Alıntı yapılan: bahadirhtp - 19 Ocak 2012 - 10:03:14
linux sürümleri yuklerken grub menüsü geliyor, win7 yüklerken hangi bölüme kuracağımı falan nasıl görücem (komple harddisk'in üzerine yazmıyor mu? )

Ek olarak, Windows 7 kurulumunu kendi haline bırakırsanız verilerinizi kaybetme olasılığınız yüksek.
Windows 7, kurulumda yüklenecek disk bölümünü seçmek için size bir seçenek sunuyor, o ekrana girerek bölümü kendiniz seçebilirsiniz.
(O ekrana nasıl ulaşıldığı aklımda değil, ama gelişmiş seçenekler gibi bir şey olması lazım)

bahadirhtp

anladım. dedıgım gıbı sadece yüklemeye başladığımda baktım olmuyor yarım bırakayım gibi bir şansım olmadığı için bu kadar çok soru soruyorum. bir defa yılarca sakladığım verileri kaybettim yine olsun istemiyorum..