Terminalde F klavye kullanımı

Başlatan thrall, 04 Ağustos 2009 - 17:13:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thrall

9.04  kullanıcısıyım. Konuşabildiğim hızda yani dakikada yaklaşık 160 kelime yazabildiğim için F klavye kullanmayı tercih ediyorum. Ancak aynı bilgisayarı başka kullanıcılarda kullandığı için donanımsal olarak türkçe Q klavye takılı. Ben xwindows ortamında F klavyede tanımladım kısayol tuşları atadım. Böylelikle istediğim zaman F klavyeye geçiş yapıyorum. Xwindows ortamında da terminalde kısayol tuşları ile F klavyeye geçebiliyorum. Ancak ctrl+Alt+F1 tuş kombinasyonu ile açılan terminalde ben F klavye kullanmak istiyorum. Ve gerektiği zaman aynı terminalde yine Q klavye kullanmak istiyorum. Bu nasıl yapılır ?

heartsmagic

F klavye kullanmadığımdan tam olarak emin olamasam da

setxkbmap trf
veya
setxkbmap tr -variant f ile geçiş yapabiliyor olman lazım. q için tr yeterli diye hatırlıyorum. Bunu da bir betik olarak yazar ismini de fyegec yaparsın, pratik bir şekilde kullanırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ebubekirs

setxkbmap -layout tr -variant f

şeklinde de olabilir.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

heartsmagic

Şimdi F klavye için düzene bakmayı denedim de unuttuğum bir şeyi fark ettim. setxkbmap ile düzen değiştirmek için X gerekiyor. Kısacası sanal terminalde işe yaramıyor. Biraz bakınıp çözümü şöylece buldum.

Öncelikle kullanacağımız komut loadkeys. Fakat F klavye için destek ön tanımlı olarak gelmiyor. Şu paketleri kur:

sudo aptitude install console-common console-data

F klavye için:

sudo loadkeys trf kullan. Q klavye için tr yeterli. Bunu betik ile yapmak istersen:

sudo gedit /usr/local/bin/fklavye
ile dosya aç, içine komutu ekle:

sudo loadkeys trf
Kaydet kapat.

chmod +x /usr/local/bin/fklavye
ile çalıştırma hakkı ver. Bundan sonra

fklavye
komutu düzeni F olarak ayarlar. Benzer şeyi q için de yapabilirsin. Hoş, bir komut için bu değer mi bilemiyorum ama daha fazla hatırda kalıcı olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.