Ubuntu'da bilgisayar adını değiştirmek ?

Başlatan sabian, 03 Ağustos 2009 - 20:32:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Arkadaşlar terminalde görünen dolayısıyla bilgisayar ya da kullanıcı adını temsil eden veriyi nasıl değiştirebiliriz? Yani kullanıcı adı kısmını gizlemek ya da yeniden değiştirmek mümkün mü?
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ubuntuki lilith

sabian

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

localhost

sudo gedit /etc/hostname Buradan degistirebilirsin. Bunun yaninda sudo gedit /etc/hosts icinde eski adi da degistirmelisin.
Linux LPIC1 - MCSA

ubuntuki lilith

alev@alev-desktop:~$ sudo gedit /etc/hostname
[sudo] password for alev:
alev@alev-desktop:~$ sudo gedit /etc/hosts
No protocol specified

(gedit:4510): Gtk-WARNING **: cannot open display: :0.0
alev@alev-desktop:~$ sudo gedit /etc/hostname
No protocol specified

(gedit:4511): Gtk-WARNING **: cannot open display: :0.0
alev@alev-desktop:~$
ne olacak şimdi?

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

ubuntuki lilith

ilk verdiğiniz komutla adımı ubuntuki olarak değiştirmiştim 2. kodu girince warning verdi. şimdi ise çıktılar şöyle:
alev@ubuntuki-desktop:~$  cat /etc/hostname
ubuntuki-desktop
alev@ubuntuki-desktop:~$ cat /etc/hosts
127.0.0.1   ubuntuki-desktop   localhost.localdomain   localhost
127.0.1.1   alev-desktop

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1     localhost ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts
208.117.236.70 http://www.youtube.com
208.117.236.70 youtube.com
208.117.236.70 www.youtube.com

alev@ubuntuki-desktop:~$

yalnız şimdi de alev-ubuntuki olmuş buradan her ikisi de ubuntuki olsun istiyorum eğer mümkünse

ironic

localhost

Alıntı yapılan: ubuntuki - 03 Ağustos 2009 - 20:44:14
ilk verdiğiniz komutla adımı ubuntuki olarak değiştirmiştim 2. kodu girince warning verdi. şimdi ise çıktılar şöyle:
alev@ubuntuki-desktop:~$  cat /etc/hostname
ubuntuki-desktop
alev@ubuntuki-desktop:~$ cat /etc/hosts
127.0.0.1   ubuntuki-desktop   localhost.localdomain   localhost
127.0.1.1   alev-desktop

alev@ubuntuki-desktop:~$

yalnız şimdi de alev-ubuntuki olmuş buradan her ikisi de ubuntuki olsun istiyorum eğer mümkünse
sudo nano /etc/hostname
sudo nano /etc/hosts
nano ile degisikligi yapabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

ubuntuki lilith

127.0.0.1       ubuntuki-desktop        localhost.localdomain   localhost
127.0.1.1       alev-desktop

[ Read 14 lines ]
^G Yardım Al ^O Yaz       ^R Dosya Oku ^Y Önceki Say^K Metni Kes ^C İmleç Pozisy
^X Çık       ^J Yasla     ^W Ara       ^V Sonraki Sa^U UnCut Text^T Denetime
ben buradan alevi silip ubuntuki yazacağım ama yazıyorum peki ya nasıl kaydedeceğim?

localhost

ctrl+x kaydetmek icin soru soruyor. Kaydetmek icin E hayir H  :)
Linux LPIC1 - MCSA

ubuntuki lilith

bu  :D beni geriyor yalnız kırmızı kaydet dedi E dedim entere bastım ama birşey olmadı

localhost

o zaman söyle yapin. Iyi bildiginiz bir tane Terminal editoru ile dosyalari acip degisiklikleri yapin kaydetin. Baska öneri yok. :)
Linux LPIC1 - MCSA

ubuntuki lilith

peki teşekkürler öteki adımları yineleyeceğim olmazsa da kalsın çok önemli bir sorun değil

bytan

İlk komutla değişir, ikincisi ile değişikliğin kontrolü yapılır:

sudo hostname ubuntuki
hostname

Bu arada /etc/hosts dosyasındaki ilk satırda değişiklik yapmışsınız sanırım daha önceden.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Ben mi yanlış anlıyorum yoksa değiştirilmek istenen alan PS bölümü mü? :)
Şu bölüm yani:
Alıntı Yapserkan@lenovo-boy:~$

Eğer lenovo-boy'u değiştirmek istiyorsanız bendeki örneklere bakın:

cat /etc/hostname
Alıntı Yaplenovo-boy

cat /etc/hosts
Alıntı Yap127.0.0.1   localhost
127.0.1.1   lenovo-boy
......
......
......

Ancak istenen sadece bu değilse asıl bölümün kendisiyle uğraşılmak isteniyorsa -ki kullanıcı adı gizlenmek istenmiş- PS1 değeri değiştirilmeli. Örnek:

export PS1="\h [\$(date +%k:%M:%S)] \w > "

Eğer istenen buysa:

gedit ~/.bashrc
ile dosyayı açıp aşağıdaki satırı şu şekilde değiştirin:

Alıntı Yapelse
   PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h:\w\$ '
fi

Alıntı Yapelse
#    PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h:\w\$ '
    PS1="\h [\$(date +%k:%M:%S)] \w > "
fi

Ardından kayıt edip kapatın.

source ~/.bashrc

komutundan sonra aktif hale gelir. (export kullandıysanız zaten geçici olarak aktif olur)

Değişiklik sadece bir örnek, kendinize göre dilediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz. Bendeki son durum:

Alıntı Yaplenovo-boy [ 3:50:44] ~/Masaüstü > pwd
/home/serkan/Masaüstü

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuki lilith

şu an bendeki durum alev@ubuntuki-desktop:~$  ben buradaki her iki kısım da ubuntuki olsun ya da ne bileyim fatma@ubuntuki-deskstop olsun diyorum onu değiştirmek istedim ama duyumlarıma göre ilk kısmı fatmalaştırmak sanırım biraz zor bir durum. eğer verdiğiniz öneriler fatma içinse onu deneyeceğim durumu bildiririm.

heartsmagic

Şimdi eğer istediğin alev'i kökten değiştirmekse bu olmaz, zira o senin kullanıcı adın. Fakat PS alanının nasıl görüneceği sana kalmış, dilediğin gibi at koşturabilirsin. Şöyle dene örneğin:

export  PS1="fatma@\h $ "

Paqe

Konuyu hortlatıyorum fakat tam benim sorunuma uyuyor.

2003 model non-pae laptopuma 12.10 versiyonunda non-pae işlemcili (Pentium M) pc lere kurulamadığından 12.04 xubuntu kurdum. Üst panelde en sağda bilgisayar/kullanıcı ismi yazan yerde ismim Türkçe karaktersiz yazıyor. Hani kurulumda 4-5. satırda kullanıcı adı ister ve Türkçe karakter kabul etmez ya. İsmim Barış ve oraya baris olarak yazmak zorunda kalmıştım. Üst panelde böyle baris olarak gözükmesi rahatsız etti beni. Masaüstü pc de voyager 12.10 kurulu ve onda böyle bir sorun yok. Önemsiz bir sorun ama yine de sormak istedim. Teşekkürler.

burk

@Paqe buradaki anlatımları denediniz mi? Çıktısı nedir bunların?

heartsmagic

Buradaki yönergeler kullanıcı adını tamamen değiştirme adına önerilmiş durumda. Sen sistemde Türkçe bir kullanıcı ismi mi istiyorsun, yoksa kullanıcı adı değil de gerçek isim olarak verilen şeyin orada görünmesini mi istiyorsun? 12.10 Voyager ile durum nasıl?

Paqe

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Şubat 2013 - 01:15:16
Buradaki yönergeler kullanıcı adını tamamen değiştirme adına önerilmiş durumda. Sen sistemde Türkçe bir kullanıcı ismi mi istiyorsun, yoksa kullanıcı adı değil de gerçek isim olarak verilen şeyin orada görünmesini mi istiyorsun? 12.10 Voyager ile durum nasıl?

Masaüstü pc de voyager 12.10 kurulu ve onda isim kurulumda ilk satırda isminiz karşılığına yazdığım Barış olarak çıkıyor sorun yok. Sanırım yukarıdaki mesajımda yazdığım 12.04 versiyonda olan bir şey, kurulumda ilk satır isminiz, sonra bilgisayar ismi ve 3. satırda bir kullanıcı adı girin diyor hatırladığım kadarı ile ve o satırda Türkçe karakter kullanamıyorsunuz, 12.04 işte bu verilen değeri isim olarak sağ üst köşeye yazdı. Bakınca rahatsız ediyor ama sorun bu olsun:)

@burk, çıktısı bilgisayar ismim (Dell) olarak gözüküyor, uçbirimi açtığımda yazan "baris@Dell:~$ " deki baris üstteki panelde baris olarak gözüküyor ve ben bunu değiştirmek istemiştim. 12.04 versiyonu kurmak zorunda idim çünkü 12.10 non pae işlemcilerde çalışmıyormuş. Teşekkürler.

Edit: Sonradan aklıma geldi. Xfce sürüm 12.04'de 4,8 . 4,10'a yükseltsem acaba düzelir mi, fakat berbat etmek istemem şimdi masaüstünü.

heartsmagic

Durum XFCE'den kaynaklanmıyordur sanırım. O kullanıcının gerçek ismi neyse onu yazıyordur oraya, sen de zorunda kalıp baris yazdığın için onu gösteriyordur. XFCE üzerinde kullanıcı hesaplarını yönetebileceğin bir yer var mı? Eğer varsa orada gerçek ismi değiştirmeyi bir dene bence.

Paqe

Sistem---> Kullanıcılar ve Gruplar ' ı açınca ismim orada gözüküyor Tr karakter olarak başka da değiştirecek bir yer bulamadım. Neyse, böyle olsun:)

heartsmagic