[Çözüldü] Silinen Dosyaların Konsolda Gözükmesi

Başlatan bilge, 03 Ağustos 2009 - 15:07:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilge

Merhaba arkadaşlar,
Dosyalarımdan sildiğim dosyaları konsolda "ls" komutuyla silindiği halde dosya adlarını görüyorum.Bu dosyaların konsolda gözükmesini de nasıl silebilirim?

ebubekirs

ls komutu ile gözüküyorsa silinmemişler demektir. rm komutu ile silmeye çalıştığınızda ne diyor ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

ihtiyar said

Dosyalar üzerinde düzenleme yaparak kaydettiyseniz daha önce, yedeklerini görüyor olabilirsiniz. Dosya sonlarında ~ işareti var mı? Bir de garip bir ihtimal, cash bellekte kalması nedeniyle böyle bir şey oluyor olabilir mi?

heartsmagic

Yedek kalması ihtimali daha makul. Bellek üzerinden örneğin gedit ile bakılan dosya silinse de gedit ile işleme devam edilebilir, ancak sistemde görünme ihtimali pek yok gibi geliyor bana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bilge

rm dosya_adı ile sildiğimde hiç bir hata vermiyor,ls ile tekrardan baktığımda o dosya gözükmüyor.Biraz ilginç bir durum.

Evet,dosyaların sonunda ~ işareti bulunuyor.Bu ne anlama gelebilirki?

Tahminimce cache'den kaynaklanan bir durum,cache de yenileme tarzında bir şeyler yapabilirsem,düzelir gibi geliyor.Ya da iyi sallıyorum :).

heartsmagic

Eğer gedit kullanıyorsan düzenleme için tercihlerden yedek almayı kapatabilirsin. Sonunda ~ olan dosyalar yedek dosyalardır, belirli aralıklarla yedek alır gedit.

Eğer vim kullanıyorsan belirt ona göre de bir çözüm önereyim.

bilge

heartsmagic

Eğer yoksa ev dizinin içinde bir tane .vimrc dosyası oluştur. Başında nokta olması demek gizli dosya olduğu anlamına gelir. İçine şunu ekle:

Alıntı Yapset nobackup
set nowritebackup

bilge

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ağustos 2009 - 16:59:45
Eğer yoksa ev dizinin içinde bir tane .vimrc dosyası oluştur. Başında nokta olması demek gizli dosya olduğu anlamına gelir. İçine şunu ekle:

Alıntı Yapset nobackup
set nowritebackup

Bunları uyguladım fakat ls uyguladığımda dosyalarda bir değişiklik olmadı.Bu komutlar bundan sonraki dosya oluşturduğumda mı,aktif olucak?

bytan

O yedekleri sileceksiniz. Yaptığınız ayarla, bir daha yedek alınmayacak.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

bilge

Peki.

Yardımlarınız için teşekkür ederim :).

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST