[Çözüldü] Ubuntu açılışı

Başlatan muratkucuk, 31 Temmuz 2009 - 13:38:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muratkucuk

Dizüstü bilgisayarımın harddiskini bölümledikten sonra sırasıyla önce xp yi kurdum sonra ubuntuyu farklı bir partta da vistayı kurayım dedim ve kurdum ama bilgisayar açılışında hangi sistemi seçeceğim ekranda ubuntu seceneği kayboldu. Yardım edebilirmisiniz.

maxxblade

Alıntı yapılan: muratkucuk - 31 Temmuz 2009 - 13:38:02
Dizüstü bilgisayarımın harddiskini bölümledikten sonra sırasıyla önce xp yi kurdum sonra ubuntuyu farklı bir partta da vistayı kurayım dedim ve kurdum ama bilgisayar açılışında hangi sistemi seçeceğim ekranda ubuntu seceneği kayboldu. Yardım edebilirmisiniz.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,192.0.html

muratkucuk

Linkte ki komutları verdim hd0,7 çıktı devam ettim bu seferde vista kayboldu diğer işletim sistemi kısmında sadece xp var. Acaba tek harddiskte ve dört partta her birine farklı işletim sistemi kurukamıyormu.

bytan

Menu.lst dosyanıza vista için girdi ekleyeceksiniz. Forumda örnekleri mevcut. Kendinize uygun olarak ekleyin. Takıldığınız yerde çıktıları aktarın, yardımcı oluruz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

muratkucuk

Açılışta "other operating systems:" basınca eror 11: uncrecognized device string press any key to continue yazıyor.

bytan

Önce ubuntuyu açın. Menu.lst'yi buraya kopyalayın. İlave olarak aşağıdakinin tam çıktısını da ekleyip vistanın kurulu olduğu bölümü belirtin:

sudo fdisk -l

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

bytan

Aşağıdaki ile dosyayı aç:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Hangi bölümde kurulu olduğunu belirtmediğin için tahmin yürüterek iki girdi oluşturuyorum. Bunları dosyanın en sonuna ekle ve kaydedip kapat:

title Microsoft Vista-1
rootnoverify (hd0,4)
savedefault
makeactive
chainloader +1

title Microsoft Vista-2
rootnoverify (hd0,5)
savedefault
makeactive
chainloader +1

Sistemi yeniden başlatıp denemeni yaparsın. Hangi girdi işine yaramıyorsa silersin.

PF @ ST

muratkucuk

Yardımlarınız için çok teşekkürler sorunumu hallettim. fakat kendi adıma hoşuma gitmeyen, kendimce çözemediğim sizler için küçük sorunlarda bile yardım talep etmek. Şu an Kim Korkar Linuxtan isimli kitabı okuyorum bunun yanında işim gereği sürekli internette olma şansım yok. İnternette ikende zaten Forumdayım. Okunacak kitap sırlamasını nasıl yapmalıyım bu işi en hızlı şekilde öğrenmek adına. ( Dün IRC kanalından yardım istedim sağolsun herkez yardım etmeye çalıştı fakat arada bazı kişiler onun yazdığını yapma doğrusu bu gibi yok öyle olmaz şöyledir gibi konuşmalar aldı başını gitti ve kendi aralarında tartışmaya ve küfürleşmeye kadar gitti. Bu olanlardan sonra öğrenmeye çalıştığım bu sistemi daha çabuk öğrenmenin yollarını soruyorum açıkcası.)

bytan

Şahsen ben Kim Korkar Linux kitabını beğeniyorum. İlk okuduğum kitap oydu. Sistemin temellerini ve çalışma sistemini öğrenebileceğiniz güzel bir kitap. Tamamını bitirmeye de gerek yok. İçinde bash programlama gibi bölümlerde var. Zamanla ihtiyacınız oldukça okunabilecek bölümler denebilir. Bununla birlikte, ubuntu'ya has program ve komutları da öğrendiğiniz zaman, sorunlar daha kolay çözülür hale gelecektir.

IRC kanalında olanlardan üzüldüm. Bazen çok tecrübeli kişilerde giriyor oraya ama bazen de her şeyi ben bilirim havasında olanlar da.

Konuyu kapatmadan önce sorayım, hangi girdi işe yaradı? :)

PF @ ST

muratkucuk

Bu arada sorunumu,
Vista 1 ile açılış yaptığımda Eror 12: Invalid device requeted Pres any key continue uyarsı veriyor
Vista 2 ile açılış yaptığımda Eror 12: Invalid device requeted Pres any key continue uyarsı veriyor

Fakat Xp seceneği tıklanınca Windows önyükleme penceresi açılıyor ve orada daha önceki Windows sürümü ve altında vista seçeneği çıkıyor.

Artık vistaya ihtiyaç olursa oradan çalıştırıyorum.

bytan

Geri bildirim için teşekkürler. Demek ki ikisi de işe yaramamış. :)

PF @ ST